D-vitamin hiány tünetei és kivizsgálása

D-vitamin hiány tünetei és kivizsgálása

Módosítva: 2023.11.15 11:38

A D-vitamin (más néven kalcitriol) egyike a zsírban oldódó vitaminoknak. Feladata nem korlátozódik az egészséges csont anyagcserére. Egész szervezetet érintő hatásánál fogva befolyásolja az immunrendszer működését, sőt, a szív- és érrendszeri problémák, a daganatos megbetegedések és a cukorbetegség is összekapcsolható a D-vitaminhiánnyal.

Miért szükséges a D-vitamin szint kivizsgálása?

1. Azért, hogy ne mindenki véletlenszerű mennyiségben szedje a D-vitamint, ugyanis csak a szervezet számára egyénileg szükséges mennyiség szedhető veszélytelenül! Ennek a mennyiségnek a megállapításához kell a D-vitamin szint vizsgálat.

2. Azért, hogy a szakorvos igazolni tudja a D-vitamin hiányt, a pótlás érdekében.

3. A D-vitamin-pótlás hatásosságának monitorozása érdekében.

D-vitamin jelentősége

A D-vitamin hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem az immunrendszer működését befolyásolva a szervezet működésére hatással van. Számos betegség megelőzésében játszik kiemelt szerepet. A D-vitamin zsírban oldódó, elraktározódó vitamin. Valójában nem is egy vitaminról, hanem egy hormonszerű anyagról van szó, mely szervezetünkben előalakjaiból (D1-, D2-, D3-vitamin) alakul át aktív D-vitaminná.

A D-vitamin fő forrásai a tej, a tejtermékek, a halak (főként a tőkehalmáj-, csukamájolaj), a tojás és a máj. Az optimális D-vitamin szinthez azonban a táplálkozáson túl a bőrben ultraibolya sugárzás (UV B) hatására keletkező forma.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

D-vitamin hiány okai

D-vitamin hiány kialakulhat helytelen táplálkozás és kevés napfényen történő tartózkodás következtében.

A napfény kedvező hatása nagyban csökken a magas faktorú fényvédő készítmények alkalmazásával is, amelyek meggátolják az aktív D-vitamin képződést is. D-vitamin hiányt okozhat bizonyos gyógyszerek állandó szedése vagy bizonyos betegségek; pl. felszívódási zavarral járó bélbetegségek, illetve máj- és veseproblémák is.

D-vitamin pótlása

Mekkora D-vitamin mennyiség szükséges? Annak eldöntésére, hogy kinek milyen adagú D-vitamin szedése vagy pótlás javasolt, orvosi vizsgálat szükséges. A vizsgálatok eredményének függvényében lehet megkezdeni a D-vitamin adását.

KORCSOPORT

NAPI DÓZIS

(NE = Nemzetközi Egység)

csecsemők

400-1000 NE

1-6 éves gyermekek

600-1000 NE

6-11 éves gyermekek

600-1000 NE

serdülők

800-1000 NE

felnőttek

1500-2000 NE

túlsúlyos, elhízott felnőttek

3000-4000 NE

várandós nők

1500-2000 NE

D-vitamin-hiány megelőzésére javasolt dózisok Magyarországon

A hazai ajánlások szerint a D3-vitamin biztonságos adagja felnőtt emberben napi 4000 NE.

Miért szükséges feltétlenül szakorvos a D-vitamin pótláshoz?

FONTOS! A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, a szervezetben felhalmozódik és ezáltal komoly mellékhatásai is lehetnek, melyek akár veseelégtelenséghez is vezethetnek. Ezért orvosi tanács nélkül D-vitamin pótlása nem ajánlott.

Kinek ajánlott a D-vitamin szint vizsgálata?

Elhízás esetén: a D-vitamin szerepet játszik a testtömeg szabályozásában, így az elhízást is befolyásolhatja a vérszérum alacsony D-vitamin szintje.

Várandósság vagy szoptatás idején: az édesanyák a megfelelő D-vitamin szint fenntartásával gyermekük asztmás és allergiás megbetegedéseit előzhetik meg. Továbbá védettség szerezhető a későbbi allergiák ellen (ekcéma, pikkelysömör stb.).

Daganatos megbetegedések megelőzésére: a D-vitamin gátolja a daganatos sejtek szaporodását, ezért kiemelt jelentősége van mind a megelőzésben, mind a gyógyulásban.

Gyermekkorban: a csontépülés ilyenkor a legintenzívebb. D-vitamin szükséges a kálcium csontokba való beépüléséhez.

Csontritkulás esetén, idős korban: a legalapvetőbb eset, mikor a D-vitamin pótlására szükség lehet.

Cukorbetegség esetén, illetve annak megelőzésére: D-vitamin-hiányos területeken a cukorbetegség gyakrabban fordul elő, és téli hónapokban, amikor a D-vitamin-hiány gyakoribb, romlik a 2-es típusú cukorbetegek állapota.

Megelőzési célból MINDENKINEK:

  • Télen és tavasszal, napfény szegény hónapokban (októbertől-áprilisig). Szervezetünk télen nem jut elegendő napfényhez, ami az aktív D-vitamin előállításához kell, így a személyre szabott D-vitamin-pótláshoz egyéni vitaminszint felmérés szükségeltetik

  • A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére. A D-vitamin megfelelő szintje csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának rizikóját.

D-vitamin kivizsgálás központunkban

 A vizsgálat laboratóriumi mintavétellel és egy denzitometriás (csontsűrűség) vizsgálattal jár, ami teljesen fájdalommentes. Ezt követően a 2. konzultáció során történik meg az eredmények kiértékelése, és az individuális terápia beállítása.

Az orvosi diagnózis függvényében más irányú kivizsgálás, a súlyos esetek megfelelő helyre történő irányítása biztosított. Csak D-vitamin szint meghatározás és csak denzitometriás vizsgálat is kérhető az orvosi konzultációval együtt. A denzitometriás

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

vizsgálatot partnerintézménynél végezzük.                                                               

Bejelentkezés D-vitamin szint vizsgálatra

D-vitamin-hiány hatása a csontrendszerre

D-vitamin hiányában a csontanyagcserében fontos szerepet betöltő kalcium és foszfor felszívódása nem kielégítő a bélrendszerben, mely a csontok csökkenő ásványi anyag-tartalmához vezet. Ennek következtében különféle csontdeformitások alakulnak ki. Ilyen csontdeformitások a dongaláb, a gerinc, a medence és a mellkas torzulása, melyek az angolkór (rachitis) jellemző tünetei. Az elnevezés onnan ered, hogy a kór először Angliában mutatkozott meg a szegény sorsú, főleg városi gyermekek között a XIX. század végén.

D-vitamin hiány jellegzetes tünetei gyermekkorban

  • sápadt bőr,

  • nagy fej,

  • puha koponyacsontok,

  • boltozatos homlok,

  • elgörbült alsó végtagok („o-láb” vagy dongaláb kialakulása),

  • mellkasi csontok, a bordák deformálódása („tyúkmell”),

  • fokozott hajlam csonttörésre.

D-vitamin hiány enyhébb megjelenési formái:

  • izomzat tónusának csökkenése,

  • fogzás és mozgásfejlődés késése,

  • gyakori légúti fertőzések.

 

Téma szakértője

  • Dr. Pászthory Erzsébet

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, belgyógyász, háziorvos szakorvos
  • Specialitások:
    • irritábilis bél szindróma (IBS)
    • SIBO
    • bél minkrobiom problémáinak kezelése
    • funkcionális bélbetegségek
    • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
    • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK