Az asztma vizsgálatot, diagnózist tüdőgyógyász, illetve gyermek-tüdőgyógyász szakorvosok végzik.
Az asztma diagnózisának felállításához a következő vizsgálatok használatosak. A vizsgálatok előtt azonban a szakorvos tisztázza a létfontosságú kórtörténetet, a páciens általános egészségi állapotát, fennáló panaszait.
Légzésfunkciós vizsgálat. Ez spirométer nevű készülékkel történő tüdőgyógyászati vizsgálat, ami a légzés paramétereit képes definiálni a szakorvos számára. A légzésfunkciós vizsgálat eredményei már megalapozzák vagy elvteik az asztma meglétét.
Provokációs teszt
Allergiavizsgálat. Az asztma állapotát befolyásológ allergének meghatározása miatt elengedhetetlen. Háromféle módszerrel töténhet az allergia vizsgálat, az allergének függvényében.
Vérvizsgálat
Mellkasröntgen
CT
Gyomor pH vizsgálat, nyelőcső vizsgálat
Előfordulhat, hogy az allergiás tünetek mögött egyéb élettani, anatómiai eltéréseket állnak. Ilyen esetekben a sikeres kezelés úgy lehetséges, ha a kísérő, fenntartó okokat is megszüntetjük. A kísérő betegségek kizárása érdekében mindenképpen szükséges szakorvosi kivizsgálás, illetve évenkénti szakorvos kontroll.
Az asztmás tüneteket okozhatnak a következő betegségek is:
Az asztma teljes körű kivizsgálására mód van szakorvosaink által, akik a betegség kezelésének neves szakértői.
Házon belül lehetséges asztma vizsgálat:
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.