Habár a nyírfa virágzása csak jövő tavasszal okoz ismét panaszt, aki allergiás rá, és tartós megoldást szeretne a tüneteire, már most el kell kezdenie a kezelést. Az allergén immunterápia segítségével már a következő pollenszezonban is jelentősen – akár 80 százalékkal – csökkentheti allergiás tüneteit, ehhez azonban a kezelést decemberig meg kell kezdenie.Kapcsolódó cikkünk
Nyírfapollen allergiásként már most gondolnia kell a kezelésre!
A bőr védőfunkciója az ekcémás területeken károsodik, csökken (lásd részletesen az atópiás ekcéma fejezetben). Emiatt a különböző pollenek (fűfélék, gyomok), állati szőrök az ekcémás bőrön keresztül felszívódnak, allergizálnak, későbbiekben szénanáthát, esetleg asztmát okozhatnak. Ezért nagyon fontos csecsemőkorban az ekcémás bőr fokozott kezelése, gondos ápolása a későbbi pollenallergia megelőzése céljából.
A pollenek által okozott bőrtünetek gyermekeken és felnőtteken egyaránt megjelenhetnek. Pollenszezonban, főként a ruhával nem fedett területeken tapasztalható az ekcémás tünetek fokozódása: az arcon, nyakon, dekoltázson és a kézfejeken.
Panaszok esetén vérvétel vagy bőrteszt segít annak igazolásában, hogy a tüneteket valóban pollenek okozzák-e, vagy sem.
A viszketés csökkentésére antihisztamin tartalmú tabletta, az ekcémás plakkokra zsírozó kenőcsök, rövid ideig szteroid tartalmú kenőcsök javasoltak. A kezelésben és a megelőzésben egyaránt lényeges a pollenexpozíció lehetőség szerinti kerülése:
Magas pollenkoncentráció esetén minimalizáljuk a szabadban töltött időt.
Nyaraláshoz érdemes pollenmentes helyszínt választanunk: ez főként hegyekben, vagy tengerparton megoldható.
Különösen hosszú haj esetén javasolt a gyakori hajmosás. A pollenek a hajban megtapadva egész nap, de a párnára jutva éjszaka is irritálhatják a bőrt.
Az öltözködésre is érdemes figyelni. Részesítsük előnyben a kényelmes, pamutból készült darabokat, a műszálak ugyanis irritálnak, a melegben a fokozott verejtékezés pedig tovább rontja a tüneteket.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
A bélrendszerben élő baktériumoknak fontos szerepük van egészségünk megőrzésében. Ha a bélbaktériumok túlszaporodnak a vékonybélben, kialakul a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO). Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen betegségek növelik meg a SIBO rizikóját.
Az allergén immunterápia nemcsak a szénanáthás tünetek tartós kezelésére alkalmas. Allergiás asztma esetén is választhatjuk ezt a terápiás módot. Ennek előnyeiről és feltételeiről dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa nyilatkozott.