Crohn-betegség

Crohn-betegség

Módosítva: 2023.11.30 17:01

A Crohn-betegség egy az egész életen át tartó gyulladásos bélbetegség, mely a colitis ulcerosával együtt alkotja az úgynevezett IBD (Inflammatory bowel disease) betegség csoportját. A Crohn-betegségre a bélfal valamennyi rétegére terjedő gyulladásos folyamatjellemző, melyben a bél nyálkahártyáján mély fekélyek, sebek alakulnak ki.

Mi az a Crohn-betegség?

Mely bélszakaszt érinti a Crohn-betegség?

Mi okozhat Crohn-betegséget?

A Crohn-betegség rizikófaktorai

A Crohn-betegség lefolyása

A Crohn-betegség tünetei

A Crohn-betegség lehetséges szövődményei

A Crohn-betegség terápiája

Online Bejelentkezés

Dr. Pászthory Erzsébet

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi az a Crohn-betegség?

A Crohn-betegség egy krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD), amely bármelyik emésztőrendszeri területet érintheti. Ez egy autoimmun betegség, amelyet a szervezet immunrendszere hibásan az emésztőrendszer saját sejtjei ellen fordít.

Crohn-betegség esetén általában a vékonybél utolsó és a vastagbél első szakasza érintett, de a tápcsatornában bárhol kialakulhat a szájüregtől a végbélnyílásig. A gyulladásos folyamat nem feltétlenül folytonos, a gyulladt területek és az ép bélszakaszok váltakoznak egymással.  

A Crohn-betegség időnként nagyon fájdalmas és bénító tüneteket okoz, súlyos esetben életveszélyes szövődmények alakulhatnak ki. Néha viszont a Crohn-betegség lefolyása egész enyhe.

A Crohn-betegség lefolyásában fellángolások és nyugalmi periódusok váltakoznak, a betegség nyugalmi fázisát váratlanul- látszólag minden ok nélkül- súlyos tünetek követhetik.

A betegek egy része járó betegként ellátható, más részük kórházi kezelést igényel.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mely bélszakaszt érinti a Crohn-betegség?

A Crohn-betegség bármely részét érintheti az emésztőrendszernek, de leggyakrabban a vékonybél végső és a vastagbél első részét érinti. A Crohn-betegség elhelyezkedhet az emésztőrendszer bármely szakaszán, kezdve az ajkaktól egészen az anusig. A leggyakoribb érintett területek közé tartozik a vékonybél utolső szakasza, innen ered a égi elneveése, az ileitis terminalis. Az érintett területeken gyulladás és fekélyek alakulhatnak ki.

A Crohn-betegség szakaszos jelleget is ölthet, azaz az érintett területek mellett egészséges szakaszok is lehetnek az emésztőrendszerben. Ezeket szkip lézióknak nevezik.

Kapcsolódó cikkünk

Betegségek, melyek növelik a kontaminált vékonybél szindróma rizikóját

A bélrendszerben élő baktériumoknak fontos szerepük van egészségünk megőrzésében. Ha a bélbaktériumok túlszaporodnak a vékonybélben, kialakul a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO).

Mi okozhat Crohn-betegséget?

Hogy mi okozza egész pontosan a Crohn-betegség tüneteit, még nem ismert.  Szakértők, a Crohn-betegség kialakulása hátterében többféle ok egyidejű fennállását valószínűsítik. Az egyik ilyen ok a szervezet védekező rendszerének (immunrendszer) rendellenesen működése, ezért a gyógyszeres kezelések egy része is ezt célozza.  Másik okként a környezeti hatások tehetők felelőssé, ezen belül is bizonyos korokozók szerepét feltételezik a Crohn-betegség kialakulását illetően. A környezeti tényezők között például a dohányzás szerepét is vizsgálták, megállapították, hogy  a Crohn-betegség lefolyását rossz irányban befolyásolja (szemben a colitis ulcerosaval, ahol a tüneteket javítja). A Crohn-betegség kialakulásában genetikai tényezők szerepét is feltételezik, ezt támasztja alá, hogy a Crohn-betegség örökletes lehet, családi halmozódást mutathat. Szintén genetikai tényezők szerepét erősíti, hogy a kelet-európai (askenázi) zsidó származású embereknél magasabb a Crohn-betegség kialakulásának kockázata.

A Crohn-betegség rizikófaktorai

Habár a Crohn-betegség oka még teljes mértékben azonosítatlan, a következők növelik a betegség kialakulásának rizikóját:

  • Genetikai tényezők: az örökölt gének összefüggésben állnak a Crohn-betegség kialakulásával
  • Immunológiai tényezők: a gyulladást a szervezet védekező rendszerének (immunrendszer)  rendellenes működésének tulajdonítják
  • Környezeti tényezők         
  • Korábbi fertőzés: amelyek az immunrendszer kóros működését eredményez                      
  • Dohányzás: dohányosokban rendszerint erősebben lépnek fel a Crohn-betegség tünetei
  • Táplálkozási és egyéb tényezők: a Crohn-betegség gyakoribb a nyugati fejlett területeken, mint a világ szegényebb régióiban

A Crohn-betegség lefolyása

A Crohn-betegség lefolyása a betegek körében is igen eltérő, magát a lefolyást időszakos fellángolások és remissziók jellemzik. A betegségnek számos különböző szakasza lehet, és az egyes betegek tapasztalatai eltérőek lehetnek. A következőkben olvasható a Crohn-betegség lefolyásának néhány jellemzője:

  • Fellángolások és remissziók: A Crohn-betegség gyakran szakaszos, azaz időszakos fellángolások és remissziók váltakoznak egymással. A fellángolások során a betegség tünetei, mint például hasi fájdalom, hasmenés és fáradtság, súlyosabbak lehetnek. A remisszió időszakában a tünetek enyhülnek, és a betegség kevésbé aktív.
  • Progresszió és terjedés: A Crohn-betegség lefolyása során idővel tovább terjed az emésztőrendszer szakaszain ésCron betegség progresszívebbé válik. Ez azt jelenti, hogy az érintett területek kiterjedhetnek, és a gyulladás mértéke nőhet.
  • Szövődmények: A betegség szövődményeket okozhat, például hegesedéseket és szűkületeket az emésztőrendszerben. Ezek a szűkületek nehezíthetik az élelmiszerek áthaladását, és akár bélelzáródást is okozhatnak.
  • Extraintesztinális megnyilvánulások: A Crohn-betegség nem csak az emésztőrendszert érintheti. Bizonyos esetekben más területeken is előfordulhatnak problémák, például az ízületek, a bőr, a szemek és a máj.

A Crohn-betegség tünetei

Fő tünetek

A Crohn-betegség fő tünetei a görcsös hasi fájdalom és a hasmenés (néha véres, ürülhet genny és nyák is). Egyes esetekben a Crohn-betegség olyan mértékű hasmenést okoz, hogy 10-20 alkalommal is rátör a szükség a betegre, jellemző az éjszakai székletek megjelenése is.

Egyéb tünetek:

  • fogyás                                                   
  • aphtosus fekélyek (sebek) a szájban
  • végbélrepedés
  • végbélsipoly
  • bőrelváltozások (pl: fájdalmas csomók főként a lábszár feszítő oldalán valamint fekélyes bőrelváltozások)
  • izületi fájdalom és gyulladás
  • szem egyes részeinek gyulladása

A tünetek eltérő intenzitással lépnek fel változó időn keresztül. Bizonyos állapotok vagy tevékenységek erősítik a tünetek megjelenését, mint a fertőzések, hormonális változások, a dohányzás vagy a stressz.  A tünetekre jellemző a változatosság, előfordul, hogy hosszú ideig csak enyhe formában jelennek meg, vagy teljes tünetmentesség állhat fenn. A tünetmentes időszakot viszont a bántalmak hirtelen megjelenése és felerősödése követheti.

A Crohn-betegség lehetséges szövődményei

A Crohn-betegség két leggyakoribb helyi szövődménye a bélszűkület (striktúra) és a sipolyok.

Bélszűkület

A Crohn-betegség okozta gyulladás önmagában vezethet szűkülethez, melyet a gyógyszeres kezelés megállíthat, illetve visszafordíthat, azonban gyakran a gyulladásos folyamat hegesedéshez vezethet, ami sebészeti beavatkozás szükségességét veti fel.  Amennyiben bélszűkület alakul ki, úgy megnő a bélelzáródás rizikója. Ez azt jelenti, hogy az emésztőrendszer képtelen lesz a széklet mozgatására, a bélműködés leáll, illetve vékonybél elzáródás esetén eleinte még híg állagú széklet ürítése megfigyelhető.

Sipolyok

Az emésztőrendszerben a bélfal teljes vastagságát érintő gyulladás hatására olyan mély fekélyek alakulhatnak ki, melyek idővel rendellenes alagutakká fejlődhetnek, amelyek az emésztőrendszer két pontját, vagy az emésztőrendszert a hasüreggel vagy más szervvel, esetleg a bőrrel kötik össze. Ezeket a kóros összeköttetéseket sipolyoknak nevezzük. A kisméretű sipolyok gyakran észrevétlenek maradnak, míg a nagyobbak elfertőződhetnek és a következő tüneteket okozhatják:

  • állandó és lüktető fájdalom elsősorban a végbél körüli területen
  • hidegrázás és láz
  • vér, genny, széklet megjelenése a vizeletben
  • nyákos, gennyes szivárgás a végbél melletti bőrterületről

Perianális szövődmények

A Crohn-betegség a perianális régiót is érintheti, ami perianális fisztulákat, cisztákat vagy más problémákat okozhat az anális területen.

Bélperforáció

 A súlyos gyulladás és szövődmények esetén a bélfalon kialakuló lyukak vagy repedések (perforáció) is előfordulhatnak a Crohn.betegség szövődményeként, ami súlyosabb állapotot eredményez.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Vérzés

A gyulladásos folyamat és a sebek kialakulása a bélrendszerben vérzéshez vezethet, amely különböző formában jelentkezhet, beleértve az okkult (láthatatlan) vérzést is.

Fontos, hogy a beteg tisztában legyen a Crohn-betegség súlyosbodásának, szövődményeinek jeleivel, hogy tudja, mikor szükséges azonnal orvoshoz fordulnia, mert ezen esetekben azonnali kórházi kezelés válhat szükségessé. Ezek a jelek:

  • Nagyfokú gyengeség érzet, szapora és gyenge pulzus, esetleg terhelésre jelentkező fulladás (súlyos vérszegénység tünete lehet)
  • Súlyosbodó hasi fájdalmak (bélperforáció- lyukadás tünete, bélelzáródás tünete lehet)
  • Ismétlődő, csillapíthatatlan hányás, esetleg a hányadék széklet szagúvá válása (bélelzáródás tünete lehet)
  • Hidegrázás és láz (hasi tályog- gennyképződés, egyéb bakteriális fertőzés tünete lehet) 

A Crohn-betegség terápiája

A Crohn-betegség terápiáját a betegség súlyosságától, az érintett területektől, a tünetektől és az egyéni betegséglefolyástól függően személyre szabják. A terápia célja a tünetek enyhítése, a fellángolások kezelése, a Crohn-betegség progressziójának megelőzése, valamint a beteg életminőségének javítása. A Crohn-betegség terápiája többféle megközelítést is magában foglalhat, például:crohn betegség kezelése

  • Gyógyszeres kezelés:

    • Gyulladáscsökkentők: Ilyenek a szteroidok (például prednizolon), az aminoszalicilátok (például szulfazalazin) és az immunmodulátorok (például az azathioprin).
    • Biológiai terápia: Olyan gyógyszerek, mint az anti-TNF alfa inhibitorok (infliximab, adalimumab), amelyek célzottan gátolják az immunrendszer bizonyos részeit.
    • Anti-integrin terápia: Olyan gyógyszerek, mint a vedolizumab, amelyek gátolják a fehérjék működését, és csökkentik a gyulladást.
  • Táplálkozási terápia:

    • Bizonyos esetekben a speciális táplálkozási terápia hasznos lehet, különösen a gyulladásos folyamatok kezdeti szakaszában.
  • Műtéti beavatkozások:

    • Ha a gyógyszeres kezelés nem hatékony vagy ha súlyos szövődmények alakulnak ki, műtéti beavatkozásokra lehet szükség. Ez lehet részleges béleltávolítás, szűkületi kezelés vagy más beavatkozások a szövődmények kezelésére.
  • Tüneti kezelés:

    • Tüneti kezelésre is szükség lehet Crohn-betegség esetén, például fájdalomcsillapításra, hasmenés kezelésére, vagy a beteg táplálkozásának optimalizálására.
  • Életmódbeli változások:

    • Az életmódbeli tényezők, mint például a dohányzás abbahagyása, az egészséges táplálkozás és a stresszkezelés, szintén fontos szerepet játszhatnak a Crohn-betegség kezelésében és a tünetek enyhítésében.

      Téma szakértője

      • Dr. Pászthory Erzsébet

      • Szakterületek:
        • gasztroenterológus, belgyógyász,
      • Specialitások:
        • irritábilis bél szindróma (IBS)
        • SIBO
        • bél minkrobiom problémáinak kezelése
        • funkcionális bélbetegségek
        • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
        • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

        Rendelés típusa:

        • Személyes (rendelői) vizit
        • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
        • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available
       

Hírek

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.

További részletek
Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK