A gyorsdiagnosztika magában foglal minden olyan laboratóriumi vizsgálatot, melyet a hagyományos központi laboratóriumokon kívül végeznek, és ami a betegellátás közvetlen közelében, a rendelőben zajlik. A vizsgálat orvosi javallatra, vagy akár a páciens igényének megfelelően vehető igénybe. A gyorsdiagnosztikai eljárást egészségügyi szakasszisztens is végezheti. A vizsgálathoz szükséges mintát vénás vérből veszik.
Előnye:
Általánosan elterjedt alkalmazási területek, vizsgálatok:
A gyorsdiagnosztika egy iránymutatás! Nem váltja ki a rendes laborvizsgálatot, de segít az orvosnak a gyorsabb ellátásban. Ez különösen sürgős esetekben lehet fontos, például egy erős infarktus gyanú esetén.
Előfordulhat, hogy nem sürgős esetben szeretne gyorsdiagnosztikát kérni. Ilyen esetben érdeklődjön asszisztenseinknél és kérje a kívánt gyorsdiagnosztikát a feljebb felsorolt lehetőségek közül!
A mintától függően a vizsgálat körülbelül 10-15 percet vesz igénybe és azonnali eredményt ad az orvosnak.
A gyorsdiagnosztika elérhető az alábbi telephelyeken lévő rendelőinkben:
Téma szakértői
Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.
Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.