Kutyaalergia, macskaallergia

Kutyaalergia, macskaallergia

Módosítva: 2019.07.08 16:25
Hétköznapi nyelven állati szőr- vagy éppen toll-allergiáról beszélünk, pedig nem csak maga a szőrszál, illetve a toll allergizálhat. A kutya macska allergének az állatok hámpikkelyében találhatók, valamint a szőrükben, nyálukban és vizeletükben, s hamar szétterjednek a kedvencek lakta lakásokban.

Ragadós természetüknél fogva rátapadnak az emberi ruházatra is, s így olyan helyiségekben, sőt épületekben is bekerülhetnek, ahonnan egyébként ki vannak zárva az állatok.
Ez nagy gondot jelenthet az allergiákban szenvedőknek, amikor állattartó barátjuk meglátogatja őket.

Kapcsolódó cikkünk

Kisbaba és kutya egy lakásban?

A háziállat tartás csecsemő mellett meglehetősen megosztó kérdés. Nagy vitákat képes generálni, akár családon belül is, ha a lakásban tartott kutya mellé érkezik a baba, vagy ha később, kisgyerek mellett fogadjuk be a négylábút. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa egy olyan szempontra is felhívja a figyelmet, amelyet mindenképp érdemes mérlegelni.

Tünetei:

  • Szemviszketés, piros szemek

  • köhögés, tüsszögés,

  • bőrkiütések, bőrszárazság, viszketés

Allergia vizsgálata

Az allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges.

Kutya-, macskaallergia kezelése

Súlyos állatszőr-allergiában szenvedőknél egy specifikus immunterápia, segíthet. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek képesek enyhíteni az allergiás panaszokat, ezek azonban csak a tünetek ellen hatnak, de nem szüntetik meg a kiváltó okot.

Hasznos tanácsok

A kutya, macska allergia gyanúja esetén hasznos a kutya, macska simogatása után azonnali kézmosás. Fürdessük meg állatunkat hetente egyszer vagy kétszer! Töröljük át naponta nedves törülközővel! Az ágyneműt és a függönyöket 60 fokos vízben mossuk az ágyneműt havonta kétszer! Porszívózzunk gyakran, lehetőleg „hepa" szűrővel ellátott készüléket használjunk! Vásároljunk „hepa" szűrős levegőtisztítót! Használjunk gőzölős tisztító berendezést!
Dr. Augusztinovicz Mónika szerint még is a legjobb megoldás ha az állatot nem a lakásban tartjuk, hiszen évezredek alatt a háziasított állatok sosem éltek velünk egy légtérbe. Ezen betegség a XXI. században vált jelentőssé, mikor a házi kedvencek egy légtérbe kezdtek élni velünk.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

allergológus, fül-orr-gégész
Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK