Az összes eset legalább 80%-a az első életévben már azonosítható, kis részük felnőttkorig is fennáll (a lokalizáció tipikusan eltér felnőttkorban a kisgyermekkori tünetegyüttestől), még kisebb részük akkor kezdődik. Prevalenciája ekkor országtól, életkortól, társuló allergiás betegségektől, szocioökonómiai státusztól függően akár tízszeres különbséget is mutathat, de a növekvő tendencia, amelynek okai ugyanúgy kérdésesek, mint a többi atópiás hajlamra épülő allergiás kórképnél, egyértelmű.
Az atópiás ekcéma kiváltó oka sajnos igen gyakran ismeretlen marad.
Kiváltó okok: többségében ismeretlen, tej, táplálékok, stressz.
Kiváltó anyagok:
fémek
latex
kozmetikumok
tartósító szerek
illatanyagok
poratka
Száraz, ekcémás bőr gyermekkorban? Kozmetikumok által okozott allergiás reakció? Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa két gyakran felmerülő problémával kapcsolatban adott tájékoztatást.Kapcsolódó cikkünk
Kérdések az érzékeny bőr ápolásáról
Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb formái közé tartoznak a különböző típusú ekcémák. A pontos diagnózis felállítása nagyon fontos, mert a különböző típusú ekcémák, eltérő terápiákat igényelnek.
hátterében a bőr szerkezeti hibája áll, fokozott zsírosodás, korpázó hámlás jellemzi főleg a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken. Emiatt a fejbőrön erősen viszkető, korpázó hámlás, a szemöldökök vonalában, arcon, orrszárnyak mellett vörös, hámló gócok jelentkezhetnek. A seborrheás ekcémát nem tudjuk véglegesen megszűnteti, de a tüneti kezelés jelentősen csökkenti a panaszokat.
A mikrobiális ekcéma esetén baktériumok vagy gombák allergiás alapon váltanak ki ekcémát. Típusosan a végtagokon vagy a törzsön kerek hámló gócok jelennek meg, melyek erősen viszketnek. Az ekcéma kezelésében ilyenkor fontos a gyulladásos góc felderítése és kezelése. Amennyiben a gócot megszűntetjük, úgy az ekcéma is megszűnik.
A tenyéri-talpi ekcéma kezdetben apró, nagyon viszkető hólyagcsák formájában jelentkezik (dyshidrosis). Tartós fennállás esetén a hólyagok beszáradnak, helyükön száraz, viszkető, hámló plakkok maradnak fenn. Nagyon gyakran jelentkezik atópiás ekcémában. A tünetek hátterében lehet gócfertőzés, de nagyon gyakran pszichés stressz provokálja a tüneteket.
A kontakt ekcémát a bőrrel érintkező különböző anyagok váltják ki. Alapvetően két formát különítünk el: lehet allergiás ekcéma, amikor a bőrrel érintkező anyaggal szemben valódi allergia áll fenn (például fémek, kozmetikumok, illatanyagok). A másik forma az irritatív ekcéma, amikor például savak, lúgok, zsíroldó vegyületek maró hatásuk miatt provokálnak ekcémás tüneteket. A kontakt ekcéma kezelésében alapvető a kiváltó ok azonosítása és annak kerülése. Kivizsgálása az úgynevezett rátevéses bőrpróba (epicután teszt) segítségével történik.
A foto-allergia esetén a napfény és különböző kozmetikai készítmények (naptejek, fényvédők), testápolókban lévő illatanyagok vagy gyógyszerek együttes hatására jelentkezik ekcéma. Foto-allergiát okozhatnak a bőrünkkel érintkező növények (pl. paszternák, fehérrépa levele, gyomnövények), de gyógynövényeket tartalmazó kenőcsök is. Fontos a napfény szerepének tisztázása az ekcéma kiváltásában, mert ilyenkor a fény kerülése megszűnteti a panaszokat is.
fényérzékenységról bővebben >>
Az ekcémák minden típusára igaz, hogy irritáló anyagok a meglevő bőrtüneteket tovább rontják, ezért nagyon fontos a bőr megfelelő ápolása, kiszáradástól való védelme. Az ekcémás bőr kezelésére az illatanyag-mentes, tartósítószer-mentes ápoló kenőcsöket, testápolókat javasoljuk.
Fontos tudni, hogy a stresszhelyzetek, lelki tényezők erősen befolyásolják az ekcémák lezajlását, így egyes formákban a sikeres kezeléshez pszichoterápia bevonására is szükség lehet.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok