Számos ember bőrén napfény hatására apró viszkető kiütések, vörös foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek, melynek pontos mechanizmusa egyelőre nem ismert. A kiütések megjelenését nemcsak az erős nyári napsugárzás okozhatja, hanem már a téli, kora tavaszi napsütés is tüneteket okozhat. A különösen érzékeny egyének esetében a zárt térben használt világítótestek (villanykörte) is panaszt okozhat.
Számos ember bőrén napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek. A nyári vakációnkat is megkeserítheti, ha a nagy melegben megfeledkezünk róla, hogy a napfénytől a vízparti árnyék nem véd meg, hiszen még ott is annyi sugárzás éri a bőrünket, amely elegendő a bőrreakciók kiváltásához. A napfény mellett a napozószerek, bizonyos növények, gyógyszerek és a vízparti koktélozás is okozhat kellemetlen tüneteket.Kapcsolódó cikkünk
Három gyakori ok, amivel bőrgyógyászhoz fordulunk a nyári hónapokban
A tünetek megelőzéshez fontos a napfénytől való védelem, illetve tavasszal, nyár elején a bőr fokozatos hozzászoktatása a napfényhez. Érzékeny bőrű betegeknek magas faktorszámú fényvédők, egyes esetekben megfelelő védőruházat viselése is javasolt.
A foto-allergiás reakció hátterében valódi allergia áll. A foto-allergiát kiválthatják belsőleg alkalmazott gyógyszerek, testápolókban, krémekben lévő tartósító- és illatanyagok, vagy a bőrünkkel érintkező növények is. Ebben az esetben az allergiás reakciót okozó anyag a bőrben lévő valamely fehérjéhez kötődik, majd UV-fény hatására a szerkezete megváltozik - allergén komplex jön létre- ami immunválaszt vált ki a bőrben.
A tünetek nemcsak a fénnyel való érintkezés helyén jelennek meg, hanem napfénynek ki nem tett bőrfelületeken is: a napégéshez hasonló bőrelváltozások, bőrpír, hólyagok, csalánkiütés, ekcémaszerű bőrtünetek viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással jelentkezhetnek.
• számos antibiotikum (pl.: ciprofloxacin, trimetoprim, gentamicin)
• számos vérnyomáscsökkentő (pl.: furosemid, captopril, enalapril, nifedipin)
• számos fájdalom- és gyulladáscsökkentő (pl.: ibuprofen, ketoprofen)
• daganat ellenes szerek (pl.: fluorouracil)
• gomba ellenes szerek (pl.: fulvicin)
• édesítő szerek (ciklamátok)
• halogenizált dezodorok
• illatanyagok (pl.: citromolaj, levendula olaj)
• tetováló anyagok (kadmium szulfát)
A fényérzékenység és a foto-allergia vizsgálatának ezért a legfontosabb lépése a gondos szakorvosi konzultáció, a lehetséges kiváltó anyagok feltérképezése, megtalálása.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Az első tünete gyakran a nyelési nehézség, vagy fájdalom. Az esetek többségében reflux okozza, de a nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, kezelni ezért minden esetben az alapbetegséget kell. A kivizsgálással kapcsolatban dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma egy emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek kivizsgálása orvosi feladat, kezelése viszont a páciens aktív közreműködését igényli. Dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos hívta fel a figyelmet az ezzel kapcsolatos tudnivalókra.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!