Számos ember bőrén napfény hatására apró viszkető kiütések, vörös foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek, melynek pontos mechanizmusa egyelőre nem ismert. A kiütések megjelenését nemcsak az erős nyári napsugárzás okozhatja, hanem már a téli, kora tavaszi napsütés is tüneteket okozhat. A különösen érzékeny egyének esetében a zárt térben használt világítótestek (villanykörte) is panaszt okozhat.
Bizonyos gyógyszerek napfény hatására bőrkiütéseket, csalánkiütést, ekcémát okozhatnak. Leggyakrabban az antibiotikumok és a gyulladáscsökkentő krémek használata miatt kialakult bőrtünetekkel fordulunk orvoshoz.Kapcsolódó cikkünk
Erre figyeljen, ha nyáron antibiotikumot kell szednie!
A tünetek megelőzéshez fontos a napfénytől való védelem, illetve tavasszal, nyár elején a bőr fokozatos hozzászoktatása a napfényhez. Érzékeny bőrű betegeknek magas faktorszámú fényvédők, egyes esetekben megfelelő védőruházat viselése is javasolt.
A foto-allergiás reakció hátterében valódi allergia áll. A foto-allergiát kiválthatják belsőleg alkalmazott gyógyszerek, testápolókban, krémekben lévő tartósító- és illatanyagok, vagy a bőrünkkel érintkező növények is. Ebben az esetben az allergiás reakciót okozó anyag a bőrben lévő valamely fehérjéhez kötődik, majd UV-fény hatására a szerkezete megváltozik - allergén komplex jön létre- ami immunválaszt vált ki a bőrben.
A tünetek nemcsak a fénnyel való érintkezés helyén jelennek meg, hanem napfénynek ki nem tett bőrfelületeken is: a napégéshez hasonló bőrelváltozások, bőrpír, hólyagok, csalánkiütés, ekcémaszerű bőrtünetek viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással jelentkezhetnek.
• számos antibiotikum (pl.: ciprofloxacin, trimetoprim, gentamicin)
• számos vérnyomáscsökkentő (pl.: furosemid, captopril, enalapril, nifedipin)
• számos fájdalom- és gyulladáscsökkentő (pl.: ibuprofen, ketoprofen)
• daganat ellenes szerek (pl.: fluorouracil)
• gomba ellenes szerek (pl.: fulvicin)
• édesítő szerek (ciklamátok)
• halogenizált dezodorok
• illatanyagok (pl.: citromolaj, levendula olaj)
• tetováló anyagok (kadmium szulfát)
A fényérzékenység és a foto-allergia vizsgálatának ezért a legfontosabb lépése a gondos szakorvosi konzultáció, a lehetséges kiváltó anyagok feltérképezése, megtalálása.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok