A Helicobacter pylori baktérium a gyomor nyálkahártyát borító nyákrétegben él, mely az emberi gyomrot megfertőzve helyi gyulladást idéz elő és szerepe van az atrófiás gyomor gyulladás, a gyomor és nyombélfekély, a MALT-lymphoma, valamint a gyomorrák kialakulásában.
Kimutatására a H. pylori kilégzéses teszt szolgál, melynek során szájon át bevehető karbamidot kap a páciens. Helicobacter pylori fertőzőttség esetén a karbamidot a gyomorban lévő baktériumok elbontják hidrogén-karbonát ionra és ammóniára. A hidrogén-karbonát szén-dioxiddá alakulva a kilélegzett levegővel távozik a szervezetből.
A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmut tartalmú gyógyszerek szedése, illetve a vizsgálat előtt 1 héttel nem lehet savlekötő gyógyszereket alkalmazni.
A vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni (éjfél után már ne fogyasszon semmit): fogmosás, szájöblítés, mentolos cukorka, dohányzás, vízfogyasztás sem megengedett.
A vizsgálatra való felkészüléshez olvassa el betegtájékoztatónkat.
Habár a nevük nagyon hasonló és mindkét vizsgálat hidrogén-kilégzési teszttel történik, eltérő betegségeket diagnosztizálhathatunk a segítségükkel. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmagyarázza a laktóz és a laktulóz vizsgálat közti különbségeket.Kapcsolódó cikkünk
Nem mindegy, hogy laktóz vagy laktulóz vizsgálatra van szükség!
A vizsgálat során szájon át kerül a szervezetbe a C-karbamid.
Bevétel után 10 percet várni kell, majd a páciens a légzési kártyába fújja a kilélegzett levegőt 1-4 percen át. A kártyán található egy színkódolt indikátor pötty, hogy mikor fejezhető be a fújás.
A kártyát a vizsgálatot végző asszisztensnek át kell adni
Az asszisztens azonnal behelyezi a mérőkészülékbe, mely automatikusan kijelzi a mérési eredményt.
A teljes vizsgálat kb. 20 percet vesz igénybe.
Nem javasolt a vizsgálat terhes nők esetében.
Nem javasolt a vizsgálat elvégzése olyan páciensek részére sem, akiknél a gyomor egy részét vagy egészét eltávolították.
Nem ajánlott 18 éven aluliak számára, illetve szoptató nők esetében a vizsgálatot követő két nap a szoptatást fel kell függeszteni.
Nem ajánlott a készítmény bármely hatóanyagával szembeni túlérzékenység esetében
Ha valószínűsíthető más gyomorfertőzés
Ha valamilyen antibiotikumot vagy bizmut tartalmú vegyületet fogyasztott az elmúlt egy hónapban
A vizsgálatot Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus végzi szakorvosi vizit keretében!
Bejelentkezés kivizsgálásra
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Sárdi Krisztina
Bőrünk az életkorral változik, az idő múlásával különböző problémák jelentkezhetnek. A gyermekkorban előforduló gyakori bőrtünetekről dr. Schmidt Emese bőrgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".