Vérvizsgálatok

Vérvizsgálatok

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2021.12.09 10:46

Vérvizsgálat során vagy az allergénre specifikus ellenanyagok szintjét mérjük, vagy pedig a vérben lévő limfociták allergénre adott reakcióját vizsgáljuk. Vérvizsgálatok közé tartozik:

 

• specifikus IgE szint mérés,
• specifikus IgG szint mérés,
• limfocita transzformációs teszt - LTT.

Kapcsolódó cikkünk

Segítség táplálékallergiásoknak: a komponens alapú allergia vizsgálat

Ha rendszeres rosszullétek gyötrik például a lisztes ételek fogyasztása után, de az eddig elvégzett vizsgálatok mind negatív eredménnyel zárultak, akkor könnyen lehet, hogy a búza egyik allergén összetevője okozza a tüneteit. A komponens alapú diagnosztika segítségével lehetőség van az egyes élelmiszerek allergén komponenseit külön-külön is vizsgálni, így ha tünetei vannak bizonyos ételektől, de eddig nem sikerült kimutatni, hogy mi okozza a problémát, a vizsgálat segíthet felderíteni a kiváltó okot. Ez azonban csak egy, a komponens alapú allergia vizsgálat nyújtotta előnyök közül.

Mikor javasolt allergiás vérvizsgálat?

Akkor javasolt, ha valamilyen ok miatt nem értékelhető vagy ellenjavallt a bőrteszt. Ilyen esetek lehetnek:

  • A beteg nem képes tolerálni a bőrteszttel járó intradermalis tűszúrásokat.

  • Olyan, a bőrteszt eredményét befolyásoló gyógyszerek szedése, melyeket még pár napra sem hagyhat abba a beteg. Ide tartoznak egyes antidepresszánsok, az antihisztaminok és a szisztémás szteroidok.

  • A betegnek súlyos asztmában szenved, vagy rossz az általános állapota, például szívbetegsége van.

  • A beteg súlyos generalizált ekcémában, psoriasisban vagy egyéb, nagy felületet érintő bőrbetegségben szenved.

  • Ananmnézisében bőrteszt során súlyos allergiás reakció szerepel, vagy korábban életveszélyes anafilaxiás reakció lépett fel nála.

  • Az allergiatesztek eredményét a diagnózis felállításán túl az immunterápia hatékonyságának a nyomon követésére, illetve a bőrtesztek eredményének a megerősítésére is fel lehet használni.


Specifikus IgE szint mérése

Specifikus IgE ellenanyagok játszanak központi szerepet a gyorsan kialakuló allergiás tünetekkel járó betegségekben. Az IgE ellananyag szint emelkedik a szervezetben, amennyiben az adott allergénnel a szervezet ár találkozott, és rá allergiás válasszal reagál. Az IgE szint akkor is magas marad, ha az allergén már nincs jelen, szintje csak nagyon lassan csökken. Ezért alkalmas az allergia diagnosztizálására.

 

Az IgE szint csökkenése figyelhető meg eredményes immunterápia során. Amikor a szervezet az allergénnel ismételten találkozik, a szervezetben lévő IgE ellananyagok az allergénhez kötődnek, mely komplex végső soron hisztamin felszabadításhoz vezet.

 

Az IGE ellenanyag szint vérvételhez:

  • nem szükséges éhgyomor,

  • a nap bármely szakában levehető,

  • nem szükséges az antihisztaminok elhagyása.

 

Az IGE ellenanyagok az alábbi allergénekre adott válaszban játszanak szerepet:

  • pollenek,

  • legtöbb élelmiszer,

  • állati szőrök, hámtakaró,

  • rovarcsípés,

  • atka,

  • keresztallergiák.

 

Mikor ajánlott IgE allergiavizsgálat elvégzése?

A specifikus IgE meghatározást légúti allergiánál akkor javasolják, ha az ún. Prick-teszt - szakorvos által bőrre felvitt allergének vizsgálata - nem végezhető, pl. 2 év alatti gyermekek, várandós kismamák esetében, vagy mert a páciens nem tud leállni az allergia ellenes gyógyszerek szedésével átmenetileg sem. Illetve várandós kismamáknál rovarméreg allergiák diagnosztizálásában ( prick tesztet csak speciális körülmények között lehet végezni).

 

Ha allergiás panasz van és a vérvétellel történt IgE vizsgálat nem talált eltérést, azaz negatív, akkor a Prick teszt elvégzése javasolt. Az IgE ellenanyagok szintje nem tükrözi az allergia súlyosságát, csupán annak lehetőségét veti fel.

 

Az IgE szintek esetében is nagyon gyakori az álpozitivitás, különösen akkor, ha ételallergiák kivizsgálásáról van szó. Ennek egyik fő oka, hogy az IgE vizsgálatok esetében az adott ételhez tartozónak tartott allergén nem feltétlenül egyezik meg azzal, amivel a szervezet valóban találkozik. Az emésztés során ugyanis az étel komponensek lebomlanak, így lehet, hogy a szervezetbe került fehérjedarabkák már veszélytelenek szemben a teszt során használt allergénnel. Ráadásul az egyes ételekben levő allergénekkel szemben keresztreakció is felléphet, ami téves eredményekhez vezethet. Kiemelten fontos, hogy a teszt negativitását nem szabad önmagában értékelni, mindig össze kell vetni a beteg panaszaival.

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a negativitás nem zárja ki az allergiát!


Jelentkezzen be allergia vizsgálatra vérvételi pontjainkon!

Budai Allergiaközpont - Speedmedical: 1015 Budapest Ostrom utca 16. Fsz 3

Mammut 2 - Speedmedical: 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5, V. emelet

Online bejelentkezés allergia vizsgálatra

+36 70 329 0640


Specifikus IgG szint mérése

A specifikus IgG elleanyag szintjével járó betegségek nem járnak hirtelen, akut tünetekkel. Sőt arról is megoszlanak a vélemények, hogy az emelkedett IgG szint allergiát jelez-e, vagy immunmediált intoleranciát, vagy semmit nem jelent. Mindazonáltal saját rendelői tapasztalat, hogy több esetben az emelkedett specifikus IgG szint összefüggésbe hozható a tünetekkel, és a kérdéses ételt, allergént elhagyva a tünetek csökkennek.

 

A specifikus IgG szint emelkedés jellemzően ételeknél fordul elő.

 

Az IgG ellenanyag szint vérvételhez:

  • nem szükséges éhgyomor,

  • a nap bármely szakában levehető,

  • nem szükséges az antihisztaminok elhagyása.

 

FOX ételintolerancia teszt

A FOX ételintolerancia teszt egy nanotechnológián alapuló vizsgálat, amely összetételének köszönhetően, 1 vérvételből közel 300 élelmiszer fehérje ellen termelt IgG típusú antitestet vizsgálatára van egyszerre lehetőség. Bővebb információt a FOX ételintolerancia tesztről ezen az oldalon olvashat.

 

A FOX ételintolerancia teszt segítségével megállapítható, hogy milyen ételekre érzékeny a szervezete, azonban általa konkrét betegséget nem lehet diagnosztizálni! A háttérben húzódó esetleges konkrét betegség megállapításához kérjen szakorvosi segítséget!


Limfocita transzformációs teszt - LTT

Ezen allergiákra jellemző a tünetek lassú kifejlődése, a bizonytalan tünetek. Mindazonáltal vannak esetek, amikor a tünetek hirtelen, nagyon súlyos formában jelennek meg, mint pl. a gyógyszerek okozta anafilaxiás sokk.

 

LTT használatos:

 

Az LTT vizsgálathoz:

  • nem szükséges éhgyomor

  • a nap bármely szakában elvégezhető

  • nem szükséges az antihisztaminok elhagyása

  • DE!!! a vizsgálatot a vérvételt követően azonnal meg kell kezdeni, ezért a vérvételnek időben és helyben a laborhoz közel kell megtörténnie


A Budai AllergiaKözpont további vizsgálatairól, kezeléseiről ide kattintva tájékozódhat.


Vérvétel, laborvizsgálat azonnal a SpeedMedical pontokon

A SpeedMedical gyorsdiagnosztikai pontjain azonnall, beutaló nélkül biztosítjuk Önnek a vérvételt, laborvizsgálatokat, vérvizsgálatot. A vérvételi - laborvizsgálati eredményt akár 1 napon belül meg tudjuk küldeni Önnek elektronikus formában. Bővebben ide kattintva tájékozódhat.

Téma szakértői

Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész

Hírek

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

További részletek
Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok