Prick teszt az allergia vizsgálatok standardja. Ez az fajta allergia tesztelés van legközelebb az allergia megbetegedéshez, a tünetek kialakulásának rendszeréhez.
Prick teszt során gyárilag tisztított allergéneket viszünk fel az alkar bőrére - hívják emiatt "alkaros bőrteszt"-nek is. A felvitt allergének a bőrön keresztül reakcióba lépnek a szervezettel, a szervezetben jelen levő IgE ellananyagokkal. Az ellananyagokhoz kötődve beindítják a bőrben a hisztamin felszabadítást. Eredménye olyan pukli, mint a szúnyogcsípés:
Kapcsolódó cikkünk
Hogyan mutatható ki vérvizsgálattal, hogy mire allergiás?
Azt tekintjük pozitívnak, azaz mondjuk, hogy az adott allergénre az egyén allergiás, ahol jelentős bőrtünetek alakulnak ki. Minél allergiásabb valaki annál erősebbek a bőrtünetek.
Régen a tüneteket + formájában adtuk meg (egy +, két +, három +, négy +). Újabban a szakmai szabály szerintem cm/c, formában, ahol az első szám a duzzanat átmérője, második a körülötte lévő bőrpír átmérője.
A tünetek kialakulására 15 percet várunk, azaz a leolvasás a felhelyezést követően 15 perc múlva történik.
A Prick-teszt során az allergének mellett mindig felviszünk un. negatív és pozitív kontrollt is. A negatív kontroll tiszta fiziológiás sóoldalt - erre reakciónak nem szabad megjelennie. A pozitív kontroll hisztamin tartalmú folyadék - erre a reakciónak kötelező megjelennie. A Prick teszt akkor értékelhető, ha a negatív kontrollnál nincs reakció, apozitív kontrollnál van reakció.
Prick tesztet nagyon kis gyermeknél nem végzünk - tekintettel a kooperáció hiányára.
Prick tesztet nem végzünk gyulladt, ekcémás bőrön.
Prick tesztet nem végzük allergiás szezonban, amikor a nagyon magas IgE szint miatt egy anafilaxiás sokkk kialakulásának nagyobb a veszélye.
Budai AllergiaKözpont
+36 30 236 9139
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Pálffy Márta
Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.
Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!