Ekcéma

Ekcéma

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2020.02.20 15:27

Az ekcéma többnyire allergiás válaszreakcióként kialakuló bőrgyulladás. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak. Vörös foltokkal, először nedvedző hólyagocskákkal jelentkezik, mely hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik.

Legismertebb az ún. atópiás, vagyis genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló ekcéma (vagy atópiás dermatitisz), és a kontakt-, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés hatására kialakuló ekcéma.

Atópiás dermatitis

Kapcsolódó cikkünk

5 tanács allergológusoktól, hogy könnyebb legyen az idei pollenszezon

Javában tart a pollenszezon, ám még előttünk a leggyakoribb allergén növény, a parlagfű virágzásának időszaka. A Budai Allergiaközpont szakembereit arról kérdeztük, hogy mit tanácsolnak az érintetteknek, mire figyeljenek a következő hónapokban.

Az élet során a legelsőként – gyakran az első életévben – jelentkező atópiás kórkép (összefüggése a kisdedkori étel /főleg tejfehérje/ allergiákkal évtizedek óta kutatási téma), gyakran előrejelzője későbbi légúti szenzibilizálódásoknak, allergiáknak, amit a gyermekek gondozása során célszerű megjegyezni.

Az atópiás ekcéma kiváltó oka sajnos igen gyakran ismeretlen marad. Álatlános, hogy csecsemőkorban a tejallergia jelentkezik ekcéma formájában, azonban ez az összes esetnek csak kis százaléka.

Az atópiás dermatitis vezető tünetei a viszketés (az ehhez társuló nyugtalanság, alvászavar kisgyermekkorban az egész család életminőségét leronthatja); a vakaródzás által kiváltott bőrjelenségek; a bőrszárazság; eritroderma, majd lichenifikáció.

Az összes eset legalább 80 %-a az első életévben már azonosítható, kis részük felnőttkorig is fennáll (a lokalizáció tipikusan eltér felnőttkorban a kisgyermekkori tünetegyüttestől), még kisebb részük akkor kezdődik. Prevalenciája ekkor országtól, életkortól, társuló allergiás betegségektől, szocioökonómiai státusztól függően akár tízszeres különbséget is mutathat, de a növekvő tendencia, amelynek okai ugyanúgy kérdésesek, mint a többi atópiás hajlamra épülő allergiás kórképnél, egyértelmű.

Kontakt allergiás ekcéma

A kontakt, allergiás ekcéma sok szempontból egyszerűbb mint az atópiás dermatitis. Az allergiás ekcéma esetében - az atópiás dermatitissel szemben - szinte minden esetben könnyen azonosítható a kiváltó ok.

Leggyakrabban valamely ékszer, kozmetikum, esetleg nadrággomb bőrrel való érintkezési helyén fordul elő. Tünetei itt is a vörös folt, viszketés.

Leggyakoribb konkakt allergiás ekcémát kiváltó anyagok: fémek, latex, kozmetikumok, tartósító szerek, illatanyagok.

Kontakt allergiás ekcéma kezelése helyi szteroidos kenőcs, gondos bőrápolás, illetve első helyen a kérdéses allergén kerülése.

Ekcéma tüneteiekcéma tünetei

Az ekcéma kialakulásának okai különbözőek lehetnek. Az esetek többségében az ekcéma oka a tej, vagy bizonyos táplálékok fogyasztása, de kiváltója lehet a stressz is. Létezik ún. idiopátiás ekcéma is, ilyen esetben az ekcéma kialakulásának okai ismeretlenek.

Gyermekkori ekcéma és felnőttkori tünetek Az ekcéma tünetei bármilyen életkorban jelentkezhetnek. Az esetek legalább 80 százalékában az ekcéma tünetei rendszerint már az első életévben azonosíthatók, kis részük felnőttkorig is fennáll, még kisebb részük akkor kezdődik. Prevalenciája országtól, életkortól, társuló allergiás betegségektől, szocioökonómiai státusztól függően akár tízszeres különbséget is mutathat, de a növekvő tendencia – az ekcéma tüneteinek mind gyakoribbá válása - egyértelmű.

Az ekcéma típusai közül a legismertebb az ún. atópiás ekcéma, másnéven atópiás dermatitisz, mely az ekcéma, genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló formája. Az atópiás ekcéma kiváltó oka sajnos igen gyakran ismeretlen marad. Általános, hogy csecsemőkorban a tejallergia ekcéma formájában jelentkezik, azonban ez az összes eset csak kis százaléka. Az élet során a legelsőként – gyakran az első életévben – jelentkező csecsemőkori ekcéma előrejelzője lehet a későbbi légúti szenzibilizálódásoknak, allergiáknak, amit a gyermekek gondozása során célszerű megjegyezni.

Atópiás ekcéma felnőttkorban is jelentkezhet, azonban a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha.

Ennél gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt ekcéma, vagy irritatív eredetű ekcéma okozza. Ez esetben a panaszokat valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum, vegyszer váltja ki. Súlyosabb esetben a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelennek az ekcéma tünetei. A felnőttkori ekcéma kialakulásának okai, vagy súlyosbodása gyakran összefüggnek a beteg életében bekövetkezett változásokkal, a szedett étrendkiegészítőkkel, betegségekkel, stresszhelyzettel is.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértői

Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

Bőrgyógyász és kozmetológus szakorvos

Orvos Válaszol

11 hónapos kislányom testén kb. 2.5 hónapja ekcémás bőrkiütés jelent meg

Kedves Doktornő!

11 hónapos kislányom testén kb. 2.5 hónapja ekcémás bőrkiütés jelent meg. Először a térd- és a könyökhajlatokban, elég kis területen. A védőnőnk tanácsára tejmentes diétát vezettem be, és mivel még szoptatom a kicsit, ezért én is kerültem ezeket az élelmiszereket. A bőréről lassan elmúltak a kiütések. A diétát 5 hétig tartottuk. Ezután sajnos még súlyosabban jelent meg az ekcéma, ezúttal a baba nyakán, mellkasán és hátán. A gyermekorvosunk azt tanácsolta, hogy ne tartsunk semmi féle diétát, mert nagy tápanyagvesztéssel jár a kicsi számára, és hogy egyébként is túl pici bármilyen teszthez. Azt szeretném kérdezni, hogy tényleg túl pici bármilyen teszthez, és tényleg ne tartsunk be semmilyen diétát?
Válaszát előre is köszönöm! Andrea

Tisztelt Édesanya,

Az allergia teszt 2 éves kor alatt szakmailag nem elvégezhető, mert az immunrendszere még nincs kifejlődve. Gyermek gasztroenterológus szakorvosunk Dr. Polgár Marianne Tanárnő nagyon indokolt esetben 1 éves kor felett javasolja a vizsgálatot.Javaslom, hogy jelentkezzen be vizitre minden kérdésére válaszol főorvosnő.



Üdvözlettel:
Hauser Gyöngyi
asszisztens

Hírek

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

További részletek
Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok