Angioödéma kezelése

Angioödéma kezelése

Létrehozva: 2019.05.15 08:53 | Módosítva: 2019.05.15 13:56
Az angioödéma egy olyan tünet együttes amely a végtagok, szemek, ajkak duzzanatát jelenti. Ehhez sokszor társul légzési, nyelési nehezítettség a torok ödémája miatt, amely életveszélyes állapothoz vezethet, így azonnali orvosi ellátást igényel.

Sok esetben az angioödémát összetévesztik a csalánkiütéssel, amely ugyancsak gyakori allergiás válaszreakció, illetve ugyanúgy bőrpírral, duzzanattal jár. Megkülönböztetésük a szakavatottak számára azonban egyszerű: a csalánkiütés, vagy más néven urtikária a bőr felsőbb rétegeit érinti, az angioödéma ezzel szemben a bőr mélyebb rétegeinek duzzanatával jár.

Pillanatok alatt kialakulhat, és akár napokig is megmaradhat. Ha a duzzanat a garatot, ajkakat, gégét is érinti, nyelési, illetve légzési nehezítettség is kialakulhat.

Az angioödéma kialakulásának okai

Az angioödéma megjelenésének hátterében legtöbbször a szervezet válaszreakciója áll valamilyen behatással szemben. Ez lehet allergia, stressz, fertőzés egyaránt.

Az angioödéma okai a következők lehetnek:

  • Allergia: az ajkak, nyelv duzzanata legtöbbször valamilyen ételallergia következményeként jelenik meg. Jellemző tünet lehet továbbá rovarcsípés esetén, vagy latexallergia fennállásakor. Súlyos esetben anafilaxiás sokk is kialakulhat, amely a garat, gége duzzanata miatti nehézlégzés, akár fulladás is keletkezhet.
  • Gyógyszerallergia: egyszerűen meg lehet győződni arról, hogy gyógyszerérzékenység okozza-e az ödémás állapotot, vagy sem, általában a gyógyszer szedésének elhagyása a tüneteket is megszűnteti. Az ACE- gátlók, nem-szteroid gyulladáscsökkentők, egyes antidepresszáns készítmények is kiválthatják ezt a kellemetlen tünetet.
  • Ismeretlen eredetű angioödéma:  idiopátiás angioödémának nevezzük a tünet azon formáját, amikor nem mutatható ki sem allergia, sem genetikai hajlam, így ismeretlen eredetű a háttere. Ilyen esetben általában fertőzés, stressz állhat a háttérben.
  • Örökletes, azaz herediter angioödéma: az angioödéma külön fajtája, amelyet genetikai defektus okoz. A herediter angioneurotikus ödéma egy genetikai betegség. Tünetei változatosabbak, hányás, görcsös hasfájás is jellemezheti.

Az angioödéma formái

Az angiödémának két formáját tudjuk megkülönböztetni attól függően, hogy állhat-e a tünet megjelenésének hátterében allergiás reakció avagy sem.

Angioödéma két formája: 

  • Allergiás angioödéma
  • Nem allergiás angioödéma

Az allergiás ödémát kiválthatja élelmiszer, növényi pollen, latex, egyes gyógyszerek egyaránt. A folyamatot általában hisztamin felszabadulás mediálja.

A nem allergiás angioödémát általában a bradikinin nevű komponens felszabadulása váltja ki, amely értágító hatású, valamint az érfal áteresztő képességét is növeli, így okozva duzzanatot, ödémát. Ennek a csoportnak további 5 alcsoportját is megkülönböztethetjük.

Nem allergiás angioödéma formái:

  • renin–angiotenzin–aldoszteron rendszer (RAAS) gátlásával okozott angioödéma (RAE)
  • herediter, örökletes angioödéma (Hano)
  • szerzett angioödéma (AAE)
  • idiopátiás, ismeretlen eredetű angioödéma (IAE)
  • pszeudoallergiás angioödéma

Az angioödéma kezelése

Mivel a hirtelen kialakuló angioödéma igencsak kellemetlen, mind az arcon megjelenő duzzanatok, mind a garat duzzanata szempontjából, így gyors orvosi beavatkozást igényel.

A súlyos allergiás reakcióknál jól ismert gyógyszerek itt is alkalmazhatók, mint például az antihisztamin, vagy a nem-szteroid gyulladásgátlók.

Mivel az ACE-gátló gyógyszerek a bradikinin lebontását gátolják, ezért ezen gyógyszerek szedése nem ajánlott angioödéma fennállásakor.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Asztma kezelése

Csalánkiütés

Herediter angioneurotikus ödéma (Hano) kezelése

Az angioödéma veszélyei

Az angiödémát gyakran összekeverik allergia okozta csalánkiütéssel. Míg az utóbbi viszketéssel, bőrpírral is jár, az angioödémát csupán duzzanat jellemzi, ugyanakkor nem veszélytelen.

Ha az ödémás duzzanat a garat, gége térségét eléri, légzési nehezítettséghez, fulladáshoz vezethet. Így ez életveszélyes állapotot idézhet elő.  Ha ilyet tapasztal magán, azonnal forduljon orvoshoz!

Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

 

 

Hírek

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

A szokatlanul enyhe februári időjárás miatt a pollenszezon már most elkezdődött. Ha reggelente hátsó garatfali csorgást tapasztal, krákogó köhögésre és torokirritációra ébred, könnyen hiheti azt, hogy allergiás panaszokkal küzd. Pedig elképzelhető, hogy valójában néma refluxa van – tudtuk meg dr. Sárdi Krisztinától, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus szakemberétől, aki azt is elmondta, hogy a célirányos kezeléshez fontos tisztázni a kiváltó okokat.  

További részletek
Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

A téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, de szakember segítségével mérsékelhetőek az életminőséget is rontó panaszok – tudtuk meg Dr. Garaczi Edinától, az Allergiaközpont bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosától.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok