Fruktóz intolerancia, malabszorpció

Fruktóz intolerancia, malabszorpció

Létrehozva: 2018.02.01 15:59 | Módosítva: 2023.11.14 11:38

A fruktóz malabszorpció a fruktóz (gyümölcscukor) felszívódásának zavara, melynek következtében a fruktóz félig emésztetlen formában jut a vastagbélbe, ahol erjedni kezd. Az erjedés fokozott gázképződéssel jár együtt; ez okozza a hasi diszkomfortérzés, görcsöket, puffadást és hasmenést

A fruktóz malabszorpció nem keverendő össze az örökletes, veleszületett fruktózintoleranciával, melyet a fruktóz lebontásához szükséges enzim (fruktóz-1-foszfát-aldoláz) hiánya okoz, és súlyos tünetekkel jár. A tünetek már csecsemőkorban, a hozzátáplálás megkezdésekor jelentkeznek. Hosszútávon maradandó szervi károsodást, fejlődésbeli elmaradás is okozhat, ha nem kezelik megfelelően.

A fruktóz malabszorpció okai

A fruktóz-felszívódási zavar kialakulásának oka lehet a fruktóz felszívódását segítő fehérje (GLUT-5) hibás működése, mely következtében a fruktóz félig emésztetlen formában jut a vastagbélbe, ahol erjedni kezd. Az erjedés fokozott gázképződéssel jár együtt; ez okozza a hasi diszkomfortérzés, görcsöket, puffadást és hasmenést. A fruktóz-felszívódási zavar hátterében a szacharáz enzim hiánya is állhat, mely a fruktózintoleranciához hasonlóan élethosszig tartó diétát igényel.

Kapcsolódó cikkünk

8 meglepő tünet, ami gluténérzékenységet jelezhet

A glutén fogyasztásának mellőzését sokan divatdiétának vélik, ám valójában sokan vannak, akiknél megszűnnek bizonyos tünetek, ha kiiktatják az étrendből a gluténtartalmú ételeket.

A fruktóz malabszorpció tünetei

-    rossz közérzet, gyengeség
-    fejfájás, fontézékenység
-    hasi fájdalom, teltségérzet
-    puffadás, görcs
-    laza széklet, hasmenés

A tünetek gyakan irritábilis bél szindrómaként (IBS) értékelik, melyről itt olvashat bővebben.

A fruktóz malabszorpció vizsgálata

Kimutatására a már korábban említett hidrogén-kilégzési teszt alkalmas: fruktóz tartalmú oldat (75 gramm fruktóz 300ml vízben feloldva) elfogyasztása után a kilélegzett levegőben mérik a hidrogén-koncentráció növekedését.

Ételallergia vizsgálat első és legfontosabb lépése a szakorvosi konzilium. Fontos, hogy a szakorvos részletesen átbeszélje a beteggel a tüneteket, azok kialakulásának körülményeit, ismétlődését, fajtáját, súlyosságát, lefolyását. Ez a beszélgetés alapvetően meghatározza, hogy melyik irányban érdemes a problémát kutatni. Bővebben erről itt olvashat: 

Ételintolerancia vizsgálata egyrészt terheléses vizsgálatból - enzimhiány esetében, másrészt vérvizsgálatból - immunmodulált intolerancia - áll. Bővebben erről itt olvashat: 

A fruktóz malabszorpció és fruktózintolerancia kezelése

A veleszületett fruktózintolerancia nem gyógyítható, de szigorú fruktózmentes diétával teljes értékű élet biztosítható. Kiegészítésként, akut rohamok kialakulása esetén intravénás glükóz adásával, enyhébb esetben szőlőcukor fogyasztásával rendezhetők a tünetek.

Fruktóz-felszívódási zavar (malabszorpció) abban különbözik leginkább a genetikai betegségtől, hogy hogy ez esetben egyéni tolerancia függvényében fogyaszthatók fruktóztartalmú élelmiszerek. Fruktóz-malabszorpció esetén a megengedett gyümölcscukor-bevitel 0 és 50 gramm között alakul.

50 gramm felett egészséges embernél is emésztési problémákat okozhat a túlzott fruktózfogyasztás.

Kezelésében szóba jön még egy xilóz-izomeráz tartalmú készítmény, mely a vékonybélben segít a fruktózt glükózzá alakítani. A fruktózszegény étrendet emellett is tartani kell, de a készítmény megkönnyíti a diétázás.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi a fruktóz?

Más néven gyümölcscukor, kémiai szerkezetét tekintve egyszerű szénhidrát (cukorféleség). Természetes formában gyümölcsökben, mézben, zöldségekben található meg. Főként a diétás, diabetikus élelmiszerekben szintetikusan előállított formájával találkozhatunk. Fontos kiemelni, hogy az étkezési cukor (nádcukor vagy répacukor), azaz a szacharóz is tartalmaz fruktózt – glükóz (szőlőcukor) és fruktóz keveréke, továbbá az inulin is főként fruktózból épül fel.
Édesítésre szőlőcukor (glükóz), rizsszirup, maltodextrin, stevia, mesterséges édesítőszer használható (aszpartám, szacharin, ciklamát, acelszulfám-K).

Több megfigyelés van arra vonatkozóan, hogy a xilit és az eritrit (illetve egyéb cukoralkoholok) lassítják a fruktóz felszívódását, fokozva ezáltal a tüneteket. Mindig az egyéni tolerancia függvényében fogyassza!

 

KÖZEPES, MAGAS FRUKTÓZTARTALMÚ ÉLELMISZEREK

MAGAS SZACHARÓZTARTALMÚ ÉLELMISZEREK

MAGAS INULINTARTALMÚ ÉLELMISZEREK

gabonaipari

termékek

fruktózzal édesített készítmények

teljes kiőrlésű

cukrozott, édes pékáruk, péksütemények

kekszek, nápolyik, müzlik, ízesített gabonapelyhek

 

tej, tejtermékek, növényi tejek

fruktózzal édesített készítmények

cukrozott, ízesített tej, tejtermékek

tejdesszertek

sűrített tej

tejpor

ízesített növényi tejek

 

zöldségek, zöldségkészítmények

sárgarépa, hagymafélék, vörös és fehér káposzta, karalábé, sütőtök, édesburgonya, articsóka, paradicsom, paradicsomsűrítmény

cékla, torma, petrezselyemgyökér, szója

csicsóka, cikória, fokhagyma, jamszgyökér, articsóka

gyümölcsök, gyümölcs-készítmények

alma, birsalma, körte, banán, áfonya, cseresznye, meggy, görögdinnye, narancs, mandarin, szőlő, gránátalma, ananász, füge, aszalt gyümölcsök, lekvárok, befőttek (diabetikus készítmények is), sűrítmények

kókusz és termékei

(pl. kókuszreszelék, kókuszliszt)

lekvárok

 

italok

gyümölcslevek, smoothiek, zöldséglevek

édesített italok, üdítők, szörpök, gyümölcsteák

kóla, energiaital

alkohol: édes likőrök, borok, koktélok, vermutok

 

egyéb

 

 

 

 

nádcukor, répacukor, méz, invertcukor, gabona- és gyümölcsszirupok (pl. kukorica-, agavé-, datolyaszirup, almacukor), fruktóz

diabetikus (fruktózzal készült) termékek

fagylalt, jégkrém, marcipán, fondant, sütemények

bolti ételízesítők, húsleveskocka

mustár, ketchup, ízesítő szószok (pl. BBQ-, szójaszósz)

salátaöntetek

cukrozott kakaópor, csokoládék

gyermekláncfű, agávé, csicsókasűrítmény, csicsókából készült édesítő

 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Téma szakértője

Hírek

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

A szokatlanul enyhe februári időjárás miatt a pollenszezon már most elkezdődött. Ha reggelente hátsó garatfali csorgást tapasztal, krákogó köhögésre és torokirritációra ébred, könnyen hiheti azt, hogy allergiás panaszokkal küzd. Pedig elképzelhető, hogy valójában néma refluxa van – tudtuk meg dr. Sárdi Krisztinától, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus szakemberétől, aki azt is elmondta, hogy a célirányos kezeléshez fontos tisztázni a kiváltó okokat.  

További részletek
Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

A téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, de szakember segítségével mérsékelhetőek az életminőséget is rontó panaszok – tudtuk meg Dr. Garaczi Edinától, az Allergiaközpont bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosától.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok