Iskoláskor

Módosítva: 2017.12.11 11:31

Kapcsolódó cikkünk

Gyakori betegeskedés, lassú felépülés hátterében allergia?

Már mindenki felépült, ön még mindig csak lábadozik és többször is beteg? Ha visszatérő légúti fertőzéstől szenved és a gyógyulás is elhúzódik, érdemes utána járnia, nincs-e légúti allergia a háttérben. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.

6 éves kor felett - légúti allergiák

Csak a legsúlyosabb ekcémák és étel-allergiák maradnak meg eddig az életkorig.

A táplálék-allergének közül ebben a korban már a mogyoró és a hal a leggyakoribb, amik akár életveszélyes allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ebben az esetben ezen ételek fogyasztását természetesen el kell kerülni. 5 éves kor után kezd egyre inkább szaporodni az allergiás náthás, illetve asztmás gyermekek száma.

A tüneteket leggyakrabban a házipor atka és a parlagfű pollenje váltja ki, de szerepet játszhat a macska- vagy kutyaszőr allergia is. Persze más háziállatok, szőrös kedvencek hámja is allergizáló lehet.

Kora tavasztól (akár már február-márciustól) panaszokat okozhatnak a fák pollenjei,majd áprilistól a füvek virágpora idézi elő az allergiás tüneteket. Július-augusztus a parlagfű és a feketeüröm szezonja! A penészgombák bármely évszakban nehézlégzéshez vezethetnek. A futás is provokálhat asztmás nehézlégzést.

De ez nem tévesztendő össze a túlsúlyos gyermekek „fulladásával”, amit az edzetlenség okoz. Az asztmás tünetek kezelésére manapság már nagyon jó gyógyszerek és belégző spray-k állnak rendelkezésre, így az allergiás gyermekeknek nem kell a testmozgást kerülniük.

A megelőzés lényeges az ismert allergének esetében. Takarításkor ne verjük fel a port, inkább nedvesen, porszívóval takarítson a nem allergiás felnőtt. Az ágyneműt (párnát is) rendszeresen mossuk, a kárpitozott bútorokat is nedvesen takarítani kell. A gyerekek kedvenceit, a plüss állatokat is ki kell mosni. A háziállatokat a lakáson kívül kell tartani. Új házikedvencet vagy a gyermek megszületése előtt, vagy már csecsemőkora után szerezzünk be. Allergiás gyermeknek legjobb háziállat a teknőc.

A virágporra érzékenyek pollen-szezonban ne kiránduljanak. Eső után szellőztessenek. A légszűrők csak rendszeres tisztítás mellett használhatók. A barlang-kezelés a tiszta levegő miatt hasznos lehet. Az allergén-kerülő tanácsokat még hosszasan lehetne részletezni.

Rovarcsípés

Egy különleges allergia-formáról is szólni kell, ez a rovarméreg allergia. A pici babákat, ha a szúnyog megcsípi, és a környezete megduzzad, ez még nem tekinthető allergiának. Csak az, ha a csípés helyén 10 cm-nél nagyobb reakció, valamint testszerte kiütések alakulnak ki, leesik a vérnyomás, ájulás, fulladás-érzés, nehézlégzés jelentkezik. Ezek kivédésére speciális injekciós készlet áll rendelkezésre, illetve megelőző, úgynevezett deszenzibilizáló kezelésben részesülhet az igazoltan méh- vagy darázscsípés allergiás egyén.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

bőrgyógyász és kozmetológus szakorvos
Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.

További részletek
Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK