A járványhelyzetben keressük azokat a biztonságos megoldásokat, amelyekkel kölcsönösen vigyázhatunk egymás egészségére. Emiatt az életünk számos területe jelentősen átalakult, így a kezelőorvosunkkal történő találkozó is megváltozott. A megnyugtató orvosi háttér és biztonságos kapcsolattartás lehetőségét nyújtja a távkonzultáció, melyről bővebben dr. Tárnok Ildikó allergológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.Kapcsolódó cikkünk
Távkonzultáció - miben tud segíteni az allergológus online?
Csak a legsúlyosabb ekcémák és étel-allergiák maradnak meg eddig az életkorig.
A táplálék-allergének közül ebben a korban már a mogyoró és a hal a leggyakoribb, amik akár életveszélyes allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ebben az esetben ezen ételek fogyasztását természetesen el kell kerülni. 5 éves kor után kezd egyre inkább szaporodni az allergiás náthás, illetve asztmás gyermekek száma.
A tüneteket leggyakrabban a házipor atka és a parlagfű pollenje váltja ki, de szerepet játszhat a macska- vagy kutyaszőr allergia is. Persze más háziállatok, szőrös kedvencek hámja is allergizáló lehet.
Kora tavasztól (akár már február-márciustól) panaszokat okozhatnak a fák pollenjei,majd áprilistól a füvek virágpora idézi elő az allergiás tüneteket. Július-augusztus a parlagfű és a feketeüröm szezonja! A penészgombák bármely évszakban nehézlégzéshez vezethetnek. A futás is provokálhat asztmás nehézlégzést.
De ez nem tévesztendő össze a túlsúlyos gyermekek „fulladásával”, amit az edzetlenség okoz. Az asztmás tünetek kezelésére manapság már nagyon jó gyógyszerek és belégző spray-k állnak rendelkezésre, így az allergiás gyermekeknek nem kell a testmozgást kerülniük.
A megelőzés lényeges az ismert allergének esetében. Takarításkor ne verjük fel a port, inkább nedvesen, porszívóval takarítson a nem allergiás felnőtt. Az ágyneműt (párnát is) rendszeresen mossuk, a kárpitozott bútorokat is nedvesen takarítani kell. A gyerekek kedvenceit, a plüss állatokat is ki kell mosni. A háziállatokat a lakáson kívül kell tartani. Új házikedvencet vagy a gyermek megszületése előtt, vagy már csecsemőkora után szerezzünk be. Allergiás gyermeknek legjobb háziállat a teknőc.
A virágporra érzékenyek pollen-szezonban ne kiránduljanak. Eső után szellőztessenek. A légszűrők csak rendszeres tisztítás mellett használhatók. A barlang-kezelés a tiszta levegő miatt hasznos lehet. Az allergén-kerülő tanácsokat még hosszasan lehetne részletezni.
Egy különleges allergia-formáról is szólni kell, ez a rovarméreg allergia. A pici babákat, ha a szúnyog megcsípi, és a környezete megduzzad, ez még nem tekinthető allergiának. Csak az, ha a csípés helyén 10 cm-nél nagyobb reakció, valamint testszerte kiütések alakulnak ki, leesik a vérnyomás, ájulás, fulladás-érzés, nehézlégzés jelentkezik. Ezek kivédésére speciális injekciós készlet áll rendelkezésre, illetve megelőző, úgynevezett deszenzibilizáló kezelésben részesülhet az igazoltan méh- vagy darázscsípés allergiás egyén.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Az első tünete gyakran a nyelési nehézség, vagy fájdalom. Az esetek többségében reflux okozza, de a nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, kezelni ezért minden esetben az alapbetegséget kell. A kivizsgálással kapcsolatban dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma egy emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek kivizsgálása orvosi feladat, kezelése viszont a páciens aktív közreműködését igényli. Dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos hívta fel a figyelmet az ezzel kapcsolatos tudnivalókra.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!