Kisded- és óvodáskor

Kisded- és óvodáskor

Módosítva: 2018.03.19 15:29

Kapcsolódó cikkünk

Gyakori betegeskedés, lassú felépülés hátterében allergia?

Már mindenki felépült, ön még mindig csak lábadozik és többször is beteg? Ha visszatérő légúti fertőzéstől szenved és a gyógyulás is elhúzódik, érdemes utána járnia, nincs-e légúti allergia a háttérben. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.

1-6 éves kor - ételallergiák

Az elválasztást környékén-követően, a tápcsatorna fejlődésével jelentkeznek az ételek okozta allergiák, intoleranciák, autoimmun betegségek.

Ételallergiák

Leggyakoribb gyermekkori allergiák: tej, tojás, mogyoró.

Ételintoleranciák

A szoptatás idején aktív laktáz enzim egyeseknél szoptatást követően nem termelődik tovább. Ilyenkor a tej és minde laktóz tartalmú élelmiszer fogyasztásakor hasfájás, puffadás, hasmenés jelentkezik. A tünetek könnyen téveszhetőek fertőzéssel, allergiával, autoimmun betegséggel.

Lisztérzékenység

Esetek többségében a lisztérzékenység gyermekkorban kezdődik. Figyelmeztető jel lehet a nem megfelelő fejlődés, hasfájás, székelési problémák.

Légúti fertőzések

Ebben az időszakban kerül közösségbe a gyermek – sajnos néha előbb, de utóbb mindenképpen. Ez az időszak tele van hurutos tünetekkel, és gyakoriak lehetnek a hasmenések is. Allergiás betegségek szempontjából azonban a korai tünetek megszűnőben vannak, a légúti allergiák (asztma, szénanátha) pedig inkább 5 éves kor után kezdődnek. Az ekcémák jelentősen csökkennek, az étel-allergiák 90-96%-ban megszűnnek, a gyerek „kinövi” azokat. Néhány szót azonban érdemes a megelőzéssel foglalkozni.

A gyakori hurutos tünetek 85%-át vírusok okozzák. Ezekre nem hat az antibiotikum. Ezért lázas betegség esetén nem feltétlenül kell antibiotikumot kapnia a gyermeknek, csak a láz enyhítése, sok folyadék, vitamin adása ami elengedhetetlen. Az immunrendszer felkészül a betegségek kivédésére és ez az allergia kialakulása ellen hat!

Az orrfolyás fertőzésből ered, csak ritka kivétel a valódi allergia ilyen korai megjelenése. 2-3 napig adott orrcsepp elegendő a kezelésre.
Visszatérő, középfülgyulladással szövődött esetekben orrmandula műtétre lehet szükség, de a torok-mandulák – különösen allergiás hajlamú gyermekeknél – maradjanak a helyükön, hogy élettani baktériumszűrő szerepüket betöltsék!

Ebben a korban az éjszakai ugató köhögés, a krupp-hajlam veti fel az allergia lehetőségét, de ez az esetek jelentős részében nem igazolódik. Az orrfolyás és az asztmás tünetek fertőzésből erednek, csak ritka kivétel a valódi allergia ilyen korai megjelenése.

Passzív dohányzás, légfrissítők, az új bútor kipárolgó szaga is allergiás jellegű nehézlégzéshez vezethet. Antibiotikus kúra és hasmenés esetében adhatók probiotikumok, amik előnyösek az újabb megbetegedések megelőzésében.

A kisebb testvér is öröklötten lehet, hogy allergiás hajlamú lesz, de a nagyobb családokban kevesebb az allergiás betegek száma.

Ezért nyugodtan vállalható egy újabb baba, ha az első gyerek allergiás hajlamú is.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

Téma szakértői

Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
Dr. Potecz Györgyi

Dr. Potecz Györgyi

tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK