Fogászati allergiák

Fogászati allergiák

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2021.03.23 10:13

Fogászati anyagok allergiavizsgálata a Budai AllergiaKözpontban

A Budai Allergiaközpontban mód van a fogászatban használt anyagok allergiatesztelésére. Beleértve a fogászati tömöanyagok, segédanyagok, lenyomatanyagok és fémek teljes körét. Továbbá a fogászatban használatos gyógyszerek allergiatesztelése is lehetséges. Ilyenek például a lokális érzéstelenítők, az antibiotikumok és egyéb gyógyszerek.

A fogászati allergiákat két csoportba soroljuk: a kezelés során azonnal, vagy nagyon rövid időn belül fellépő reakciók, illetve a késői, több hét, hónap, vagy akár év múlva megjelenő késői fogászati allergiák.

A korai fogászati allergiák

Elsősorban fogászati kezelés során felhasznált gyógyszerek okozhatják: helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők, helyi kezeléshez használatos szerek. Ilyenek például a formaldehid, melynek irritatív és allergiát kiváltó hatása egyaránt ismert.

Formaldehid

Széles körű ipari és mezőgazdasági használata mellett az egészségügyben fertőtlenítőszerként használatos.

Kolofónium

A kolofóniumot lenyomati anyagok, polírozó szerek tartalmazhatják.

Eugenol

Az eugenolt különböző fogászati kezelőszerek, cink oxidos cementek tartalmazzák. Okozhatnak hirtelen, néhány órán belül fellépő allergiás tüneteket az újabban gyakran használt fehér színű, fényre kötő tömőanyagok is.

Tünetek:

A rövid időn belül jelentkező allergiás reakció jellemző tünete a beavatkozás helyén, vagy közvetlen környezetében kialakult vizenyő. Amennyiben a vizenyő terjed, testszerte kiütések jelentkezhetnek, nehézlégzés alakul ki, az ajkak, szemek megduzzadnak, az elsősegély után azonnali orvosi kezelés indokolt.

Késői fogászati allergiák

Okozói döntően a fémek, elsősorban:

  • nikkel,

  • króm,

  • kobalt,

  • arany,

  • réz,

  • palládium,

  • titán

Kapcsolódó cikkünk

Fogszabályzás előtt: mikor végeztessünk fémallergia vizsgálatot?

Ma már egyre több felnőtt vállalkozik rá, hogy esztétikai vagy egészségi okokból fogszabályzóval hozassa rendbe kiálló, ferde vagy torlódott fogsorát. A fogászatban használt anyagok és a fogszabályzók anyaga azonban az arra érzékenyeknél allergiát is okozhat, emiatt sokak számára könnyen rémálommá válhat az álommosoly elérése.

A nikkel túlérzékenység gyakran társul króm és kobalt érzékenységgel, valamint palladium és réz allergiával .A szájüregi tünetek és az ajkak kiszáradása, berepedezése, kisebesedése mellett a nikkeltartalmú fémekkel való érintkezés helyén - kézen, alkaron, nőknél nyakon, fül környékén - kialakuló jellegzetes bőrtünetek hívhatják fel rá a figyelmet.

Amalgám

A késői allergiás reakciót okozó anyagok közé sorolható a már ritkán használt amalgám és higany is. A higanyt a gyógyászatban konzerválószerként használják, de ezen kívül számos más területen alkalmazzák (rozsdavédők, galvanizáló anyagok, aranyozó-, ezüstözők, festékek). A fogászatban az amalgám tömések alkalmazása idején növekedett meg a higany által okozott allergiás problémák száma. Az előző csoportban említett fényre kötő tömőanyagok okozhatnak késői allergiás reakciót is.

Tünetek:

A tünetek ez esetben a szájban elhúzódóan jelenlévő nyálkahártya gyulladás, sebek, fekély-szerű elváltozások, más esetben - igen gyakran - tartósan fennálló égő, csípő érzés formájában jelentkeznek. Allergiás reakció jelentkezhet az arcon megjelenő, tartósan fennálló bőrkiütések formájában is. A panaszokat rendszerint az őket kiváltó pótlás, vagy tömés eltávolítása teljesen megszünteti.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

 

Téma szakértői

Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

allergológus, fül-orr-gégész
Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész

Hírek

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

További részletek
Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok