Gyógyszerallergia

Gyógyszerallergia

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2020.10.27 12:24

Számos gyógyszer okozhat mellékhatásokat, és ezek között allergiás reakciót is. Amikor a gyógyszer első alkalommal kerül a szervezetbe, a test idegenként ismeri fel azt, és speciális ellenanyagokat termel ellene, illetve limfocitákkal védekezik.

Kapcsolódó cikkünk

Megbetegít a gyógyszerem?

Tapasztalt már rosszullétet, gyógyszer bevételét követően? Jelentkezett arc-, szem-, ajakduzzanat, légszomj, esetleg bőrkiütés? Allergiás reakciót gyakran antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, helyi érzéstelenítők okoznak, de természetgyógyászati készítmények, gyógynövény tartalmú biokapszulák is hasonló tüneteket provokálhatnak.

Gyógyszerallergia vizsgálata az AllergiaKözpontban >>

Mik a gyógyszerallergia tünetei?

A gyógyszerallergia tünetei az enyhe panaszoktól az életveszélyes tünetegyüttesig terjedhetnek. A gyógyszerek nem allergiás betegeknél is okozhatnak problémát, pl. gyomorbántalmat. Azonban az allergiás reakciónál a hisztamin felszabadulása olyan tüneteket eredményez, mint csalánkiütés, bőrvörösség, test- és szemviszketés, zavartság, ajak- és torokduzzanat. Komolyabb válaszreakció a légzési nehezítettség, cianotikus bőr, szédülés, ájulás, idegesség, konfúzió, gyors szívverés, hányinger, hányás, hasmenés, egyéb hasi tünetek.

Melyik gyógyszerek esetében leggyakoribb a gyógyszerallergia?

A legismertebb allergiát okozó gyógyszer a penicillin, amihez hasonló antibiotikumok szintén allergiás megbetegedést eredményezhetnek. Egyéb, gyakori allergiát okozó gyógyszerek: barbiturátok, antikonvulziv szerek, insulin, jód.

Hogyan diagnosztizálható a gyógyszerallergia?

A diagnózis alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. Ha felmerül valamely gyógyszer allergén gyanúja, úgy azt a mai elfogadott irányelvek szerint limfocita-transzformációs teszttel lehet ellenőrizni.

Mi az a limfocita-transzformációs teszt?

A gyógyszerallergia legmodernebb diagnosztikus lehetősége az un. limfocita-transzformációs teszt. A vizsgálatra mindenképpen magával kell hoznia a vizsgálni kívánt gyógyszert. Fontos kiemelni, hogy a vizsgálat nem hatóanyag, hanem gyógyszer alapú. Ez azt jelenti, hogy például az Algoflex esetében nem annak ibuprofen tartalmára vizsgáljuk a vérmintát, hanem konkrétan a gyógyszerre - hiszen előfordulhat, hogy nem a hatóanyag, hanem a gyógyszer valamely más összetevője felelős az allergiás reakcióért.

Manapság a régen használt epicután próbát gyógyszer-allergia tesztelésre nem alkalmazzuk, köszönhetően annak bár nem gyakori, annál súlyosabb mellékhatásainak. A gyógyszer-allergia fehérvérsejtekhez - limfocitákhoz - köthető allergia. Itt a tünetek kialakulása során a fő szerep nem az ellenanyagoknak, hanem ezen ferhérvérsejt féleségeknek jut. Ők támadnak, ők aktivizálódnak, és ők őrzik meg az emlékezetüket, hogy mely gyógyszer ellen "kell" fellépni. Ha a kérdéses gyógyszerrel - akár mesterséges körülmények között is - találkoznak, aktiválódnak. Ezt az aktiválódást tudjuk a limfocita-transzformációs teszttel mérni és kimutatni.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

A gyógyszerallergia kezelése

A gyógyszerallergia kezelésének fő eszköze a tünetek csökkentése. Ezt megtehetjük antihisztaminnal, szteroiddal, adrenalinnal, és egyéb gyógyszerekkel. A legfontosabb az allergiát kiváltó gyógyszerek elkerülése. Megoldást jelenthet még a deszenzitizáció.

Mire kell ügyelni?

Ha Önnek gyógyszerallergiája van, arra kezelőorvosa figyelmét minden esetben fel kell hívnia. Ha teheti, hordjon magával egy kártyát, amin feltünteti, milyen gyógyszerekre allergiás. Ez vészhelyzetben megmentheti az életét.


Téma szakértői

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Szántó Hajnalka

Dr. Szántó Hajnalka

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

További részletek
Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok