Egyesek képes kordában tartani tüneteiket megfelelő életvitellel, étrenddel és stressz menedzsmenttel. Másoknak gyógyszeres támogatásra van szükségük. Minden ötödik embernél fellelhetőek az irritábilis bél szindróma tünetei, és közülük minden ötödik embernél szükség van orvosi segítségre.
Kapcsolódó cikkünk
Kimerültség, puffadás, hasmenés, székrekedés? Tüneteit kontaminált vékonybél szindróma is okozhatja!
hasi görcs, hasi fájdalom
haspuffadás, teltségérzés
hangos bélkorgások
hasmenés, elsősorban reggeli órákban jelentkező hasmenéses széklet
székrekedés
hasmenés és székrekedés váltakozása
nyákos széklet ürítése
elégtelen kiürülés érzés
Az Irritábilis bél szindróma olyan krónikus – gyakran egész életen át tartó – állapot, ami a beteg életminőségét rontja, ezért kezelést igényel. Annak ellenére, hogy az IBS tünetei kellemetlenek, nem okozzák a bélszövet kóros elváltozását. Így szemben pl. a Crohn betegséggel vagy a colitis ulcerosával, nem növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Az Irritábilis bél szindróma tünete, mértéke egyénenként változhat, a tünetek gyakran más betegségek tüneteivel összetéveszthetők.
Nincs olyan egységesen ajánlható vizsgálóeljárás, mely általános diagnosztikai értékű lenne. Az esetek nagyobb részében a diagnózis a tünetek alapján felállítható, azonban a diagnózis felállításához gyakran csak a kizárásos diagnózis vezet, egyéb betegségek kizárásán alapul. Éppen ezért érdemes orvoshoz fordulni, hogy egyéb betegségektől elkülönítsük, esetleges súlyosabb betegségeket kizárjunk.
rektális vérzés vagy széklet vér mikroszkópos kimutatása (Wéber vizsgálat pozitivitása)
vérszegénység, gyorsult süllyedés
éjszakai széklet, éjszakai hasi fájdalom
jelentős fogyás
tartós láz
50 év felett vagy hirtelen megjelenő tünetek
korábbi „megszokott” tünetek megváltozása
zsírszékelés
béldaganat vagy gyulladásos bélbetegség a családban
Az, hogy mi a felelős az IBS kialakulásáért egész pontosan még nem ismert, feltétezhetően több mechanizmus egyidejű fennállása vezet a betegség kialakulásához.
Ezen tényezők:
tápcsatornai mozgás (motilitási) zavara- pl étkezésre, stressz hatására fokozott bélösszehúzódások jelentkeznek
tápcsatornai túlérzékenység (hypersenzitivitás)- az egészségesekben még panaszt nem okozó bélfal feszülés is fájdalomérzetet okoz
nyálkahártya gyulladás- gyomor- bélrendszeri fertőzések előzhetik meg a betegség kialakulását
tápcsatorna működésének szabályozási (regulatiós) zavara- szerotonin, kálcium szerepe
központi idegrendszer érzékelési és szabályozási zavara- fájdalomérzetet kontrolláló agyi terület működési zavara
pszicho- szociális tényezők-a stressz IBS-ben súlyosabb hasi panaszokat okoz, mint egészségesekben, gyakran társul egyéb pszichiátriai betegségekkel
Gyógyszeres kezelés:
kalcium- antagonistak
antikolinerg szerek
antidepresszansok
bélen belül ható, fel nem szívódó antibiotikum?
probiotikumok?
low FOODMAP diéta (prebiotikumok, inulin, laktóz, fruktóz, cukoralkoholok kerülése)
tej, tojás, mogyoró, élesztő, borsó kerülése
Budai AllergiaKözpont
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Sárdi Krisztina
Bőrünk az életkorral változik, az idő múlásával különböző problémák jelentkezhetnek. A gyermekkorban előforduló gyakori bőrtünetekről dr. Schmidt Emese bőrgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".