Fontos leszögezni, hogy a tejallergia és a tejcukor érzékenység, vagy laktóz intolerancia nem ugyanaz a betegség. Tejallergia akkor áll fenn, mikor a szervezet az elfogyasztott tejben lévő tejfehérjét (kazeint) allergénként észleli és ellene kóros immunválaszt ad.
Bármilyen meglepő, de bizonyos fül-orr-gégészeti panaszok esetén az emésztőrendszer betegségeivel foglalkozó szakemberhez is érdemes ellátogatni. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogyan függhet össze a fülzúgás, a krónikus gégegyulladás és a reflux.Kapcsolódó cikkünk
Fülzúgás, gége- és savós középfülgyulladás – irány a gasztroenterológus?
A tejallergia betegséget a kisgyermekek 90%-ban kinövik három éves korukra. A későbbi korban megmaradó tejallergia csak 10%-ban jellemző. Minél előbb veszik észre a tejallergiát, annál nagyobb az esély rá, hogy később kinövi a gyermek.
A tejallergia változatos tünteket mutat. Közvetlenül a tej elfogyasztása utáni lehetséges tejallergia tünetek: hányinger, hányás, hasmenés, különböző bőrtünetek megjelenése (ekcéma, csalánkiütés, vörös foltok, viszketés) véres széklet, a gége bedagadása. Nehéz légzés, tartós rekedtség. A tejfogyasztástól időben elváló későbbi jelek lehetnek, a gyakori hasfájás, nyugtalanság, bőrkiütések, étvágytalanság, lassuló gyarapodás, vagy súlyvesztés, székrekedés.
Gyorsan lejátszódó tünetegyüttes: hasi fájdalom, az ajkak, a gége, és nyelv feldagadásával járó intenzív allergiás rekació, ami akár a keringési elégtelenségig is fokozódhat, ezért életveszélyes is lehet. Azonnali sürgősségi ellátást igényel.
A tejallergia – tejfehérje allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges. A tejallergia gyanúja esetén hasznos a táplálkozási napló vezetése, ami a szakorvos részére további információt jelent a diagnózis felállításához. Az átfogó allergia vizsgálattal (multiplex allergia teszt) kideríthető, hogy a hőkezelésre bomló fehérjék állnak-e az allergia hátterében, vagy esetleg a hőnek ellenálló, stabilabb molekulák.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
A tejallergia megelőzésében, a védettség kialakulásában a szoptatásnak kiemelt szerepe van. A tejallergia egydüli kezelési módja gyakorlatilag a tejfehérje kiiktatása az étrendből.
A diétában a tehéntej és minden tejből készült étel fogyasztása tilos. A tehéntejen kívül a kecske, juh, kanca teje sem fogyaszható, illetve különböző felvágottak, gyógyszerek is tartalmazhatnak tejfehérjét. Tejallergiások a tejhelyettesítő termékeket használhatják.
Jelentkezzen be gasztroenterológushoz!
Gasztroenterológiai problémák kezelése: Májat érintő problémák: Rendelés típusa: Ellátás:Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok