Ekcéma vizsgálata, kezelése

Módosítva: 2020.02.20 15:29

Atópiás ekcéma vizsgálata

Ez az atópiánál legtöbbször nem vezet eredményre, bár ha bizonyos ételek megtalálhatóak a háttérben, azok elhagyása jelentősen javíthat a tüneteken. Egyes étrendkiegészítők is befolyásolhatják. Az ételekre való érzékenység vizsgálata történhet Prick teszttel, és specifikus IgE szint meghatározással, vérteszttel.

Kontakt ekcéma vizsgálata

  • epicután teszt: kozmetikumokra, fémekre, illatanyagokra, stb

  • Prick teszt: poratkára

  • IgE teszt: poratkára

Kapcsolódó cikkünk

5 érdekesség az ekcémáról

Téli időszakban különösen gyakori, hogy a bőr vörös, száraz, helyenként fájdalmasan kirepedezik. Ha a tünetek viszketéssel, esetleg tartósan fennálló kiütésekkel párosulnak, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a panaszok mögött különböző kiváltó okok állhatnak. A pontos diagnózis megállapítása azért is fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek.

Az ekcéma kezelésének módját a kezelőorvos minden esetben egyénre szabottan, a kiváltó okok függvényében határozza meg.

A terápia lényeges eleme lehet:

  • az étrendi diéta (ha táplálékallergia - pl. tej - áll a háttérben)

  • gondos bőrápolás,

  • speciális kozmetikumok és testápolók, ekcéma elleni krémek, olajos fürdők, speciális alsóruházat használata is.

  • helyi szteroidok, egyéb orvosi helyi készítmények,

  • fényterápia. 

Az ekcéma kezelésében fontos szerepet tölt be a helyi szteroid készítmények alkalmazása. A krémeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor. Az ekcéma ellen alkalmazott, erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást.

A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. Az ekcéma elleni krémeket az érintett bőrfelületen hetente kétszer alkalmazzuk, úgynevezett fenntartó kezelésként.

Az ekcéma kezelésének fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, lipidpótlás biztosítása. Az ekcéma gyógyítása során a betegség nem minden formája kezelhető véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el.

Ekcéma kezelése otthon

Az ekcéma gyógyszeres kezelése mellett a mindennapok során is javasolt néhány tanácsot megfogadnunk. Tisztálkodáshoz és szépségápoláshoz válasszuk inkább a gyógyszertárban beszerezhető, speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítményeket. Különösen a téli időszakban fordítsunk figyelmet a száraz, ekcémás bőr rendszeres hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána speciális testápoló használata ajánlott.

Az ekcéma tünetei által okozott kellemetlenségek csökkenthetők a ruházat megfelelő megválasztásával is. Ügyeljünk rá, hogy a bőrrel lehetőleg csak pamut ruhanemű érintkezzen, kerüljük a műszálas anyagokat és a gyapjút. Az étkezések során – a táplálékallergiás betegek kivételével - nem szükséges külön diétát tartani. Táplálkozásunk legyen változatos, friss összetevőkben gazdag. A tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket.

Az ekcéma kezelése házilag készített készítményekkel nem ajánlott. A naturkozmetikumok használata ugyan javasolható, de tudnunk kell, hogy bizonyos gyógynövények erős allergénként is szerepelhetnek.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

Téma szakértői

Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Vincze Ildikó

Dr. Vincze Ildikó

bőrgyógyász, kozmetológus
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

bőrgyógyász és kozmetológus szakorvos

Hírek

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek
Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.  

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK