A jellegzetes tünetek mellett a gyakori éjszakai felriadások is utalhatnak ételallergiára. Érdemes erre a lehetőségre is gondolni, mielőtt az éjszakázástól a szülők teljesen kimerülnek – hívta fel a figyelmet dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Prima Medica Szakmai Napon elhangzott előadásában.Kapcsolódó cikkünk
Ételallergiát is jelezhet, ha éjjel gyakran felsír a csecsemő
Az E számok az Európai Unióban engedélyezett egyes élelmiszer-adalékanyagok kódjai. ezek közül vannak amik bizonyos embereknél allergiás reakciókat váltanak ki. Ezektől a számoktól sok esetben nem kell félni, hiszen vannak olyan a hétköznapi életben használatos alapanyagok amiket is E számmal jelölnek, mint például az aszkorbinsav, hétköznapi nevén C vitamin.
Az ételadalék allergia vizsgálata Epicután tesztel történik, a Prick teszthez hasonlóan a bőrre helyezett allergénnel történik. Eltérés azonban, hogy itt azon allergéneket vizsgáljuk, ahol a tünetek mögött kevésbé az IgE ellenanyagok, mint inkább a limfocita fehérvérsejtek játszanak szerepet.
Epicután tesztről bővebben itt olvashat>>
Az ételadalék vizsgálat csak szakorvosi konzultáció után végezhető el, hiszen egy már allergiás bőrre felvinni egy másik allergiát kiváltható összetevőt nincs értelme. Ezen kívül egy meglévő allergia esetén súlyosabb reakció is kiváltható a tesztelés során ami felesleges kellemetlenséget okozna a betegek számára.
Az allergia vizsgálat alap esetben két leolvasást tartalmaz, egy 20 és egy 40 perceset. A szakorvos dönthet arról, hogy a leolvasást ismételjék meg 48 valamint 72 óra múlva amennyiben szükséges.
Amennyiben úgy gondolja, hogy ételadalék allergiában szenvedhet úgy keresse fel orvosainkat, akik készséggel álnak szíves rendelkezésére!
Ételallergia vizsgálat első és legfontosabb lépése a szakorvosi konzilium. Fontos, hogy a szakorvos részletesen átbeszélje a beteggel a tüneteket, azok kialakulásának körülményeit, ismétlődését, fajtáját, súlyosságát, lefolyását. Ez a beszélgetés alapvetően meghatározza, hogy melyik irányban érdemes a problémát kutatni. Bővebben erről itt olvashat:
Ételintolerancia vizsgálata egyrészt terheléses vizsgálatból - enzimhiány esetében, másrészt vérvizsgálatból - immunmodulált intolerancia - áll. Bővebben erről itt olvashat:
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
A koronavírus-fertőzéssel és oltással kapcsolatban sok kérdés felmerül bennünk allergiásként. Dr. Balogh Katalin allergológussal, a Budai Allergiaközpont főorvosával ezeket segítünk tisztázni.
Ég a gyomrom – mondjuk, ha a has felső részén kellemetlen érzést tapasztalunk. Ezt gyakran kíséri savas ízérzés a szájban, émelygés és puffadás. A jellegzetes panaszok mellett azonban a reflux betegség furcsa tüneteket is produkálhat, ezekről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.