Ételadalék allergia

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2018.04.12 16:38
A mai élelmiszeripar egyik fő jellemzője, hogy egyre több és különfélébb adalékanyagokat kevernek az élelmiszerekbe, hogy az így előállított élelmiszer tartósabb, ízletesebb, gusztusosabb legyen. Ezeket az adalékokat az Európai Unióban E számokkal jelölik.

Kapcsolódó cikkünk

Nem mindegy, hogy allergiás, vagy érzékeny egy ételre!

Búza, glutén, tojás, tej és szója – leggyakrabban ezek az összetevők okoznak panaszokat akkor, ha valaki ételallergiás vagy ételérzékeny. A kettő ugyanis különböző betegség, az egyik sokkal több embert érint, tüneteik sem teljesen azonosak, a kivizsgálásuk módja pedig teljesen különböző. Dr. Sárdi Krisztinával, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusával az ételallergia és az ételérzékenység közti eltérésekről beszélgettünk.

Az E számok az Európai Unióban engedélyezett egyes élelmiszer-adalékanyagok kódjai. ezek közül vannak amik bizonyos embereknél allergiás reakciókat váltanak ki. Ezektől a számoktól sok esetben nem kell félni, hiszen vannak olyan a hétköznapi életben használatos alapanyagok amiket is E számmal jelölnek, mint például az aszkorbinsav, hétköznapi nevén C vitamin.

Milyen vizsgálattal szűrhető ki az allergia?

Az ételadalék allergia vizsgálata Epicután tesztel történik, a Prick teszthez hasonlóan a bőrre helyezett allergénnel történik. Eltérés azonban, hogy itt azon allergéneket vizsgáljuk, ahol a tünetek mögött kevésbé az IgE ellenanyagok, mint inkább a limfocita fehérvérsejtek játszanak szerepet.

Epicután tesztről bővebben itt olvashat>>

Mikor végezhető el az ételadalék allergia vizsgálat?

Az ételadalék vizsgálat csak szakorvosi konzultáció után végezhető el, hiszen egy már allergiás bőrre felvinni egy másik allergiát kiváltható összetevőt nincs értelme. Ezen kívül egy meglévő allergia esetén súlyosabb reakció is kiváltható a tesztelés során ami felesleges kellemetlenséget okozna a betegek számára. 

Mennyi ideig tart az ételadalék allergia vizsgálat?

Az allergia vizsgálat alap esetben két leolvasást tartalmaz, egy 20 és egy 40 perceset. A szakorvos dönthet arról, hogy a leolvasást ismételjék meg 48 valamint 72 óra múlva amennyiben szükséges. 

Amennyiben úgy gondolja, hogy ételadalék allergiában szenvedhet úgy keresse fel orvosainkat, akik készséggel álnak szíves rendelkezésére!

Vizsgálatok

Ételallergia vizsgálat első és legfontosabb lépése a szakorvosi konzilium. Fontos, hogy a szakorvos részletesen átbeszélje a beteggel a tüneteket, azok kialakulásának körülményeit, ismétlődését, fajtáját, súlyosságát, lefolyását. Ez a beszélgetés alapvetően meghatározza, hogy melyik irányban érdemes a problémát kutatni. Bővebben erről itt olvashat: 

Ételintolerancia vizsgálata egyrészt terheléses vizsgálatból - enzimhiány esetében, másrészt vérvizsgálatból - immunmodulált intolerancia - áll. Bővebben erről itt olvashat: 

Hasonló témák

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértői

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Sárdi Krisztina

Dr. Sárdi Krisztina

belgyógyász, gasztroenterológus
Dr. habil. Réthy Lajos PhD

Dr. habil. Réthy Lajos PhD

felnőtt- és gyermek-allergológus, immunológus, gyermekgyógyász

Hírek

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Szerteágazó panaszokat okozhat az ősszel fokozódó reflux

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

További részletek
Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

Nem csak légkondicionáló miatt tüsszöghetnek nyáron a gyerekek

A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok