Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2024.04.03 14:53

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

Online Bejelentkezés

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A korai táplálás szerepe és jelentőség

A Magyar Gyermekorvosok Társasága Evidence Based Bizottsága, valamint három magyarországi orvostársaság vezető közös konszenzus nyilatkozatot adott ki, melyben a korai anyatejes táplálás meghatározó szerepére hívta fel a figyelmet az allergiás megbetegedések kockázatának csökkentésében. A nyilatkozatból kiderül, hogy a születés, valamint a korai táplálás módja nagy mértékben befolyásolja a bélflóra összetételét és az allergiás megbetegedések kialakulásának kockázatát.

A születés módja is befolyásolja a mikrobiómot

-Az allergiás megbetegedések kifejezés egy gyűjtőfogalom, amely számos betegséget foglal magában, klinikai megnyilvánulása pedig rendszerint életkor szerinti megoszlást mutat. Csecsemő- és kisdedkorban főként atópiás bőrbetegségekkel találkozunk, az óvodáskorúaknál az asztmás tünetek, majd serdülő- és felnőttkorban az allergiás rhinitis kialakulásának esélye a legnagyobb. Ezt a folyamatot atópiás menetelésnek hívjuk, ami sok esetben életre szóló betegséget jelent – mondja Dr. Balogh Ádám. Az atópiás alkat és az allergiás menetelés kialakulásának hátterében meghatározó szerepe van a genetikai tényezőknek. Ez azt jelenti, hogy ha a szülők egyikénél fennáll az allergia, akkor a gyermek 20-40 százalékban örökölheti a hajlamot. Ha mindkét szülőnél fellelhető valamely allergiás megbetegedés, akkor ez az arány már 60-80 százalék. A genetikai tényezők mellett azonban születésünk módja is befolyásolja azt, hogy életünk során kialakul-e nálunk allergiás megbetegedés – magyarázza Balogh doktor. Kutatások igazolták, hogy a császármetszéssel született gyermekek mikróbiómja eltér a hüvelyi úton világra jött gyermekek bélflórájától. Ez azért is kritikus pont, mert a császármetszések aránya világszerte, így hazánkban is jelentősen nő (a statisztikák szerint minden 100 gyermekből kb. 40-et császármetszéssel segítenek világra). Amikor a magzat végighalad a szülőcsatornán, találkozik az anya hüvely-, bél- és bőrflórájával, ami nagy mértékben meghatározza mikrobiómját, és hatással lesz későbbi egészségi állapotára. A császármetszéssel világra jött gyermekek esetében ez nem történik meg, így ők nem jutnak hozzá azokhoz a hasznos baktériumokhoz, melyek a bélflóra egészségéért felelősek. Ez megnöveli az allergiás kórképek, az elhízás és számos egyéb betegség (pl. fertőzések, cukorbetegség) kialakulásának kockázata.

Éppen ezért a császármetszéssel született gyermekek esetében különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a bélflóra helyreállítására, amiben az anyatejes táplálásnak van kiemelt szerepe. Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a gyermek számára, ami összetételében és kalóriatartalmában is biztosítja a megfelelő fejlődést. Az anyatej elsősorban zsírokat, fehérjéket és szénhidrátokat tartalmaz, továbbá kisebb mennyiségben nyomelemeket és vitaminokat is – mondja Balogh doktor, aki egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy az anyatejben található oligoszacharidok kiváló tápanyagok a csecsemő bélflórája számára, és gyulladáscsökkentő hatásúak.

 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és számos szakmai grémium ezért is javasolja a legalább hat hónapig tartó kizárólagos anyatejes táplálást. Anyatej hiányában olyan hidrolizált tápszer választása javasolt, ami segíthet a későbbi negatív hatások kockázatának csökkentésében, és prevenciós hatékonysága klinikailag is igazolt.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Üdvözlöm. Kisfiam szeme mellett és hónaljanal kiszáradásos foltok vannak. Erdélyben voltunk borgyogyasznal aki elkuldott vérvételre és kijott hogy allergia okozza. Kérdésem az lenne milyen irányban lenne érdemes elindulni. Milyen allergia tesztet kellene elvegeztetni elsőként.

Tisztelt Kérdező,

További vizsgálatokat személyes megbeszélés, kikérdezés, szakorvosi vizsgálat nélkül nem tudunk javasolni, mert ilyen tüneteket okozhat több fajta dolog is, étel, pollen, por, tusfürdő, krémek, mosószer de akár öblítő is.
Javasoljuk egy allergológus gyermekorvos felkeresését.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata
vezető asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden kérdésemre választ kaptam

Már a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!

További vélemények

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK