Hajhullás

Létrehozva: 2017.11.17 21:48 | Módosítva: 2017.12.11 13:34

A hajhullásnak alapvetően 2 formáját különítjük el. A foltos hajhullás esetén kerek gócokban hullik ki a haj. Az úgynevezett diffúz hajhullás esetén a fejbőr teljes területén a hajzat megritkulása, gyakran a hajszálak elvékonyodása jellemző.

Mi okozza a foltos hajhullást?

A foltos hajhullás (alopecia areata) gyakran előforduló betegség, a lakosság 1-2%-ban valamikor az élet során jelentkezik a probléma. A betegség pontos kiváltó okát nem ismerjük, de a hátterében a hajhagymákkal szemben kialakuló immunológiai folyamatot feltételezzük. Gyermekkorban az esetek egy részében atópiás ekcémához, felnőttkorban például pajzsmirigy betegséghez társulhat foltos hajhullás.

Allergia nincs a háttérben és gyulladásos gócok is csak ritkán okoznak foltos hajhullást. Pszichés stressz viszont fokozza a tüneteket!

Foltos hajhullás kezelése

A foltos hajhullás az esetek nagy részében magától is megszűnik. Néhány hónap után a haj teljes mértékben visszanő. Tünetileg szteroid tartalmú krémekkel vagy oldattal a hajhullás csökkenthető.

Mi okozza a diffúz hajhullást?

Számos ok állhat a háttérben:

1. Gyulladásos góc (gennyes mandula, fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzés stb.)

2. Hormonális változások: fogamzásgátló tabletta abbahagyása vagy terhesség után fokozott hajhullás kezdődhet, mely 3-4 hónapig is eltarthat. Emellett a nemi hormonok szintjének változása (csökkenése), nőgyógyászati panaszok (polycystás ovarium, PCO) okozhatnak hajhullást. Ilyenkor típusos az úgynevezett férfias típusú hajhullás jelentkezése, melynél a halánték- fejtető területén megritkul a haj, elvékonyodnak a hajszálak.

3. Pajzsmirigy betegségek.

4. Vas, cink hiánya.

5. Az egyik leggyakoribb forma az emocionális ok, stressz következtében jelentkező kifejezett diffúz hajhullás. A stressz megoldásában pszichoterápia segíthet.

6. Az esetek egy részében nem sikerül az okot tisztázni, ilyenkor a szőrtüszőkkel szemben induló immunválasz lehet az oka a hajhullásnak.

Kezelése: a kiváltó okoknak megfelelő terápia alkalmazása.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Hírek

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Fókuszban az ételallergiák – ezt kell tenni anafilaxia esetén!

Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.

További részletek
Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Ezért fontos a parlagfű elleni védekezés

Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok