Ételallergia felnőttkorban: gyakoribb, mint gondoljuk

Ételallergia felnőttkorban: gyakoribb, mint gondoljuk

Dr. Hidvégi Edit PhD Módosítva: 2023.11.13 14:38

Az ételallergia kapcsán azt gondolhatjuk, hogy ha valakit érint, akkor a tünetei biztosan gyermekkorban jelentkeznek először. Ha az első falatok fogyasztása nem okoz gondot, akkor később sem alakulhat ki allergia. A közelmúltban megjelent vizsgálat azonban épp ennek az ellenkezőjét bizonyítja: az ételallergia felnőtt korban is jelentkezhet és egyáltalán nem ritka. Tüneteiről és kivizsgálásáról dr. Hidvégi Edit gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

Ételallergiás tünetek felnőttkorban

A Journal of the American Medical Association folyóiratban megjelent adatok szerint az Egyesült Államokban élő felnőtt lakosság 10%-a tapasztalt már ételallergiás tüneteket. Ez az arány jóval magasabb, mint a gyerekek körében előforduló ételallergiák aránya. Az átlagosan 47 év körüli megkérdezettek körében jelentkezett már nehézlégzés, csalánkiütés vagy vérnyomásesés valamilyen étel fogyasztása után.

„Az ételallergia okozhat légúti – orrfolyás, orrdugulás, fulladás, sípoló légzés –, gyomor- és bélrendszeri – hasfájás, hasmenés, hányás -, és bőrtüneteket – csalánkiütés, ekcéma – is. A legsúlyosabb, életveszélyes reakció az anafilaxiás sokk, amely nehézlégzéssel, vérnyomáseséssel és eszméletvesztéssel járhat. Az ételallergia tünetei gyakran az allergén elfogyasztását követően rövid időn belül jelentkeznek.”

Allergének az étlapon

Felnőtt korban is jelentkezhet ételallergiaA fő ételallergének, amik a tüneteket kiváltották, felnőttek körében a kagyló, tej, mogyoró, dió és halak. A tojás, a búza és a szója nem meglepő módon hiányzik a listáról, mivel a gyerekek többsége felnőtt korára kinövi az allergiát, amennyiben ezek az allergének okozták a tüneteket. A dió, mogyoró, kagyló és hal allergia azonban rendszerint élethosszig tart. A tej úgy kerülhet a felnőttkori allergénnek vélt élelmiszerek közé, hogy sokan keverik a tejcukor érzékenységet és a tejfehérje allergiát.

Sokan egyszerre több ételre is allergiásak

A vizsgálat további megdöbbentő adatokkal is szolgált: a résztvevők 45%-a egyszerre több ételre is allergiás volt, illetve 48%-nál felnőtt korban jelentkeztek először a tünetek. A többszörös allergia gyerekek körében sem ritka - megközelítőleg 40% - így ez a szám közel azonos a felnőtteknél mért előfordulási adatokkal.

Online Bejelentkezés

Dr. Hidvégi Edit PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az azonban egyértelműen meglepte a kutatókat, hogy a vizsgált felnőttek közel felénél nem egy gyermekkori ki nem nőtt allergia okozta a tüneteket, hanem az ételallergiás panaszaik elsőként felnőttkorban jelentkeztek. Nők körében magasabb számban, illetve gyakrabban fordult elő allergiás hajlam esetén – korábbi asztma, ekcéma vagy szénanátha mellett később nagyobb eséllyel alakult ki ételallergia felnőttkorban.

„ Az egyes allergénekről ma már tudjuk, hogy több összetevőből, komponensekből állnak. Ezek a komponensek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért fordulhat elő, hogy két ember ugyanúgy allergiás például a földimogyoróra, de csak az egyiküknél okoz életveszélyes tüneteket a fogyasztása. Ezért lehet az is, hogy valaki az ételekben sütve, főzve el tudja fogyasztani az almát, pedig allergiás rá. A multiplex allergiatesztekkel ezeket ki tudjuk mutatni, alkalmazásuk többszörös allergia esetén is előnyös, hiszen egy vérvételből több allergént és a komponenseket is egy időben tudunk vizsgálni.”

Fel kell készülni a diétahibára

Vérvizsgálat ételallergia kimutatásáraA kutatók elkeserítőnek találták, hogy a diagnosztizált ételallergiás felnőtteknek csupán 24%-a rendelkezett az allergia legsúlyosabb, életveszélyes tüneteinek, az anafilaxia kezelésére szolgáló adrenalin injekcióval. Ha az ételallergiás beteg véletlenül mégis olyan élelmiszert fogyaszt, ami tartalmazza az allergént, akkor ez az egyetlen eszköz, amely segít az életveszélyes állapot megelőzésében, a sürgősségi orvosi ellátás megérkezésééig.

A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy számoljunk az ételallergia kialakulásának lehetőségével felnőttkorban is. Ha tüneteink vannak, forduljunk orvoshoz annak érdekében, hogy megtudjuk, pontosan mire vagyunk allergiásak, mi az, aminek a fogyasztását a továbbiakban mellőzni kell és szükség esetén az életmentő injekciót is beszerezhessük.

 

Téma szakértője

  • Dr. Hidvégi Edit PhD

  • Szakterületek:
    • gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus, pulmonológus
  • Specialitások:
    • gyermek és felnőttkorban asztma

    • COPD, köhögés

    • reflux

    • étel-allergia

    • laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Rendelési információ:

    • Csütörtök:  csak távkonzultáció

    • Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

Útmutató tanácsra lenne szükségem; tini lányom kivizsgálásával kapcsolatban. Idén tavasszal kezdődtek a panaszai, amik a hetek múlásával csak egyre sokasodtak; légszomj/orrdugulás/rekedtség/vándorló glossitis/oldhatatlan áttetsző garatváladék/szemszárazság/köhögés/ tüsszögés/egyoldalú arcpír/fülzúgás-időnként fejfájás/orrfeszülés/homlokzsibbadás/orrnyálka duzzanat/nagyobb szénhidrát tartalmú ételek fogyasztása után (rizs/száraztészta/kelt tészta) hirtelen álmosság/nyugtalanság/pánikroham. Eddig elvégzett vizsgálatok; nagy labor (neg); hasi uh (neg); tüdő röntgen (neg); cukor (vér,vizelet neg)/ inzulin 24h nyomonkövetés accucheckel(neg)/ fül orr gégészeti vizsgálat (gége/hangszalagok/fülkürt (neg)/orr (rhinitis allergica); pszichiátria (diag krit. szint alatti szorongás)/reflux (neg). Allergia; por, állatszőr, pollenek. Nutritív panel még nem tesztelt. Az Ön véleménye szerint okozhatja a fent említett panaszokat kizárólag szénanátha, vagy ekczémás és emésztőszervrendszeri tünetek nélkül is érdemes ételintolerancia irányában is kutakodni? Okozhat egyáltalán allergia pszichés tüneteket (is)? -mert a lányom abszolút nem egy szorongó/pánikos típus. Szóval sehogy sem akar összeállni a kép, és nagyon elvagyunk keseredve. Terápiás javaslatát -hogy hova/merre érdemes még fordulnunk megoldásért nagyon szívesen fogadnám! (Önök sajnos nagyon-nagyon messze vannak hozzánk)

Segítségét, válaszát köszönöm!

Üdvözlettel: Ildikó

Dr. Hidvégi Edit PhD
Dr. Hidvégi Edit PhD gasztroenterológus
Kedves Ildikó!

A tünetek leírása alapján semmiképpen sem étel allergia-intolerancia jut eszembe, inkább egy immunológus szakorvos (jó, ha tüdőgyógyász, vagy fül-orr-gégész is egyben) felkeresését javaslom.
A nagyon-nagyon messze esetleg külföldet jelent? Mert akkor még iránymutatást sem tudok adni. Ha Magyarország, akkor az egyetemi városokban (Debrecen, Pécs, Szeged) vannak elérhető immunológusok.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő, alapos

A reflux egy olyan ritka fajtájában szenvedtem hosszú ideig, ami kínzó légúti tünetekkel jár, és a tüdőmben is szövődményt okozott. Hidvégi Edit doktornő volt az első orvos, aki egyrészt komolyan vette a problémámat, másrészt egységben látta és tudta kezelni ezt a két állapotot. Alapos és mély szakmai tudásának, körültekintésének, a gondosan megválasztott terápiáknak és nem utolsósorban szeretetteljes biztatásának köszönhetően már három hónapja gyógyszerek nélkül is teljesen jól vagyok. Külön kiemelendő, hogy a személyes találkozások mellett a doktornő számos alkalommal adott lehetőséget e-mailes konzultációra. Kérdéseimre adott világos magyarázatai és pontos instrukciói szintén nagymértékben hozzájárultak a gyógyulásomhoz.”

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK