Fogszabályzás előtt: mikor végeztessünk fémallergia vizsgálatot?

Fogszabályzás előtt: mikor végeztessünk fémallergia vizsgálatot?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2023.11.15 12:39

Ma már egyre több felnőtt vállalkozik rá, hogy esztétikai vagy egészségi okokból fogszabályzóval hozassa rendbe kiálló, ferde vagy torlódott fogsorát. A fogászatban használt anyagok és a fogszabályzók anyaga azonban az arra érzékenyeknél allergiát is okozhat, emiatt sokak számára könnyen rémálommá válhat az álommosoly elérése.

Fogászati allergia

Önbizalomgondok, rágási probléma, merev nyakizmok, gyakori fejfájás, a nehezen tisztítható torlódott fogak miatt fogszuvasodás – csak néhány azok közül a nyomós érvek közül, amelyek miatt valaki felnőtt fejjel is vállalja a fogszabályozást. A modern fogszabályzó készülékek erre lehetőséget is adnak, ám az eljárás olykor nem várt szövődményeket is okozhat.

Online Bejelentkezés

Dr. Balogh Katalin

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Nem csak a fogszabályzó okozhatja

Már a fogszabályozás közben, a fogászaton is jelentkezhetnek panaszok – mondja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A beavatkozás helyén, vagy közvetlen közelében kialakult vizenyőt a fogászati kezelések során használt gyógyszerek, például helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők okozhatják. Mivel fogszabályzó csak ép fogsorra kerülhet, ezért előtte fogtömésre, fogkőeltávolításra is sor kerülhet, előfordulhat, hogy ekkor jelentkezik allergiás reakció.

Fémallergia: a tünetek csak később jelentkeznek

Fogszabályzó több anyagból is készülhet, a legelterjedtebb a fém készülékek használata. A fémek azonban allergiás reakciót is okozhatnak. Ilyen esetben a tünetek rendszerint nem azonnal, hanem napokkal a kezelés után jelentkeznek. Égő, csípő érzés a nyelven, sebek, fekélyszerű elváltozások, az ajkak kiszáradása, berepedezése is jelezheti az allergiát, melyet azonban nem minden esetben a fogszabályzó okoz, ilyen kései reakciót okozhat például a fogtöméshez használt anyag is. Ahhoz, hogy ezt pontosan meg tudjuk állapítani, allergia vizsgálatot szükséges végezni.

Epicutan teszttel már fogszabályzás előtt kimutatható az allergia

A fémallergia vizsgálata epicutan (rátevéses) teszttel történik. Ennek során a hát bőrére kamrás tapaszok segítségével a vizsgálandó anyagokat felragasztják, majd több alkalommal – egy, két, háromfogszabalyzó fémalergia nap és egy hét múlva is - leolvassák. Ha az adott területen bőrpír, kiütés jelentkezik, akkor az azt jelenti, hogy arra az anyagra allergiásak vagyunk, így az abból az anyagból készült fogszabályzó viselése nem javasolt.

Már gyerekeknél is érdemes elvégezni

Mivel a fogszabályozás meglehetősen időigényes folyamat, a készülék viselését is időbe telik megszokni, így érdemes az allergiavizsgálatot az egész procedúra megkezdése előtt elvégeztetnünk. Erre gyermekek esetében is van lehetőségünk, allergia ugyanis bármilyen életkorban kialakulhat. Ha volt korábban bármilyen panaszunk – bőrpír, viszketés - fémből készült hajcsat, ruha övcsat, nyaklánc, fülbevaló viselése során, akkor érdemes egy allergiateszttel megbizonyosodni róla, hogy fémérzékenységről van-e szó.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm,

Érdeklődnék, hogy szerves króm szedése okozhat-e fémallergiát?

Bizonyos fémekre allergiás vagyok, de nem tudom pontosan melyekre. Gyermekkoromban a "belövős" fülbevaló okozott problémát, tinédzserként a fülklipszek és a farmergombok.

Allergiavizsgálat nélkül elkezdhetem szedni a króm tablettát?


Előre is köszönöm a segítségüket


Kitti

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Kérdező!

A fémek jellemzően kontakt allergiás tüneteket váltanak ki. A nikkel allergia kapcsán írták le, hogy a táplálékkal bevitt nikkel is válthat ki igen ritkán bőrtüneteket, a kobalttal kapcsolatban nincs ilyen ismeretünk.

A leírt panaszait nagy valószínűséggel nikkel okozta.

Véleményem szerint szedhet kobalt tartalmú készítményt ha az megbízható.


Üdvözlettel:


Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmailag felkészült

A doktornő szakmailag felkészült. Kedves és a betegek érdekeit tartja szem előtt.

További vélemények

Hírek

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.

További részletek
Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK