Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2025.05.26 13:45

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

Online Bejelentkezés

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Ilyen panaszokat okozhat a tartós orrdugulás

Allergiásoknál nagyon jellemző tünet az orrdugulás, ami miatt a szénanáthás betegek gyakran szájon át lélegeznek. Ha pedig a szájlégzés tartóssá válik, az számos következménnyel járhat.

  • Az allergia akár fülfájást is okozhat, fontos a korrekt kezelés.A szájlégzés miatt a torok könnyen kiszárad, torokfájás, rekedtség jelentkezhet, a kiszáradt nyálkahártya pedig sérülékenyebb, rajta keresztül a kórokozók is könnyebben a szervezetbe jutnak.
  • Ha hosszabb ideig nyitott szájon át veszünk levegőt, az elhúzódó alsó légúti hurutot is okozhat. 
  • A nem megfelelően kezelt allergia szövődménye lehet krónikus orrmelléküreg-gyulladás, illetve a PND, úgynevezett postnasal drip kórkép, melynek során az orrmelléküregekben képződött váladék visszacsorog a garatba. Ez pedig krónikus köhögéshez vezethet. 
  • Bedugult orral az éjszakai alvás sem igazán pihentető, sem felnőttek, sem gyerekek számára.
  •  Az orrdugulás mellett a fület az orral összekötő fülkürt sem tud megfelelően szellőzni, emiatt a nyomáskiegyenlítés sem tökéletes a fülben, a dobhártya két oldalán.

Ezért is fájhat a gyerek füle, romolhat a hallása

Az orrdugulás mellett a fület az orral összekötő fülkürt megfelelő szellőzésének hiánya fülproblémákat is okozhat. Ha a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, a fülkürt nyílása beszűkül, akár el is záródhat. Emiatt romlik a dobüreg szellőzése, és a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor jelennek a fülkürthurutra jellemző tünetek: a fül enyhe fájdalma, feszülése, dugulás érzés és esetleg halláscsökkenés.
A fertőzés a középfül területét is elérheti, kialakulhat akut és krónikus középfülgyulladás is. Ha a fülkürt hurut tartósan fennáll, a dobüregben kialakult negatív nyomás miatt nehezebben kezelhető, erősebb fülfájdalommal járó krónikus savós középfülgyulladás alakulhat ki. Az akut betegségre jellemző erős fájdalom a krónikus savós középfülgyulladás esetén elmaradhat, gyerekeknél különösen megfigyelhető, hogy a betegségre csak a hallásromlás hívja fel a figyelmet.

Miért késlekedhet az allergia kezelése?

Gyerekeknél is elérhető az allergia hatékony kezelése, az immunterápia. Felmerülhet a kérdés, hogy ha ilyen sok problémával bajlódik egy gyerek, miért nem kezelik a háttérben álló allergiát.
- Nem ritka, hogy az allergiás panaszokat sokáig megfázásos tünetnek gondolják a szülők, a fülben jelentkező problémákat pedig egyfajta hajlamnak. „Füles” a gyerek, fogalmaznak sokan. Kiújuló, el nem múló tüneteknél azonban fontos tisztázni, mi okozza a panaszokat – ismerteti dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus. – Míg a banális megfázás oka döntően vírusfertőzés, az allergia kiváltója pedig az allergén. A tünetek jelentkezhetnek egész évben, ez esetben az allergének valószínűleg a lakáson belül keresendők, a leggyakrabban poratka, háziállatok szőre, vagy penészgomba lehetnek. A szezonálisan kialakuló panaszokat pollenek okozhatják. Ilyen esetben az allergiás tünetek: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés, köhögés tipikusan az év egy adott időszakában, az allergén növény virágzásának idején jelentkeznek.
Balogh doktor más szempontra is felhívja a figyelmet: előfordulhat ugyanis, hogy ismert és kezelt a gyermek allergiája, de ha a tartósan gyulladt orrnyálkahártya miatt gyakoriak a légúti betegségek, esetleg fülfájás, halláscsökkenés jelentkezik, felmerülhet a gondolat, hogy mégsem megfelelő az allergia kezelése. Vagyis visszatérő fül-orr-gégészeti panaszok esetén a légúti allergiát kell mielőbb megfelelően kezelni és ezzel meg lehet előzni a szövődményként kialakuló betegségeket. Az allergia kezelése kiváltó októl függően tüneti kezeléssel vagy tartós megoldást nyújtó allergén immunterápiával lehetséges.

Forrás: Allergiaközpont (www.allergiakozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves fiamnak évek óta van hátsó garatfali lecsorgása,a téli hónapokban sokat szokott köhögni,ha elmúlik a száraz köhögése,akkor is utána marad egy olyan probléma,hogy evés után csiláló érzést érez a torkában,és ezért köhögnie kell. 1 éve Pécsen kivették az orrmanduláját,mert azt mondták,hogy attól van,de a váladékcsorgás sem szünt meg, és Karácsonykor volt egy arcüreggyulladás és torokfájásos problémája, és azóta még mindig van köhögése evés után.Pár éve allergiát állapítottak meg nála háziporra,fűfélékre,késői virágzású fákra.Tejre és tejfehérjére kettest hozott ki a vérvétel,de a vizsgálatot kérő orvos nem tudta értelmezni,hogy ez most mennyire erős,ezért nem is tanácsolt semmit sem.Azóta laktózmentes termékeket vásárolok és próbáljuk a legkevesebb tejterméket fogyasztani.A háziorvosa szerint lehet,hogy refluxos,de a tükrözéstől elzárkózik,és a műtétet végző orr-fül gégész orvosa is azt mondta,hogy ez nem reflux.Teljesen tanácstalan vagyok,kérem adjanak tanácsot:Tisztelettel:Pál Tiborné

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Pál Tiborné !

A táplálékallergia felnőttkorban ritka, általában gyermekkorban alakul ki.

A savas reflux nem kizárt, ennek következtében is kialakulhat az orrmandula túltengése. Ha a kiváltó ok megmarad, az orrmandula a jól elvégzett műtét után is visszanőhet .
Étkezéssel összefüggő orrfolyást okozhat a hisztamin túlérzékenység, ez vérből végzett vizsgálattal igazolható.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden kérdésemre választ kaptam

Már a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!

További vélemények

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK