Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2024.11.22 08:04

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

Online Bejelentkezés

Dr. Somogyi Éva

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Támadnak a beltéri allergének

Az ősz beköszöntével egyre több időt töltenek a gyermekek is a zárt terekben, ami miatt a beltéri allergéneknek is jobban ki vannak téve. A lakáson belüli allergének közül a poratka okozza a legtöbb panaszt, ami nagy mértékben hozzájárul az asztmás megbetegedések kialakulásához, valamint az asztmás tünetek felerősödéséhez is.  

Egy apró, de súlyos tüneteket okozó beltéri allergén

A háziporatkák szabad szemmel nem látható (0,2-0,3 milliméteres) ízeltlábúak, amelyek az ember közelében élnek, és elhalt, lehullott hámsejtekből táplálkoznak. Kifejezetten kedvelik a meleg, párás környezetet, szívesen bújnak meg az ágyneműben, szőnyegekben, kárpitos bútorokban, éppúgy, mint a fali kárpitban és függönyökben. A fűtött és jól szigetelt lakások – ahol ritkábban szellőztetnek és magas a páratartalom – ideális környezetet biztosítanak a házipor-atkák fejlődéséhez és szaporodásukhoz. Ezért télen, a fűtés szezonban a háziporatka érzékenyek légúti tüneteik felerősödésére számíthatnak.

Így betegíthet meg a poratka

– Az allergiás tüneteket nem maga az ízeltlábú, hanem az ürülékében lévő fehérjék váltják ki. Ez történhet a levegőben szálló, mikroszkopikus méretűre töredezett fehérje részecskék belélegzésével, vagy ezen fehérjéknek a bőrrel való érintkezése révén is jelentkezhetnek allergiás bőrtünetek– mondja dr. Somogyi Éva.

A háziporatka-allergia leggyakoribb tünetei a következők lehetnek:

  • tüsszentés
  • köhögés, krákogás és köhécselés
  • orrdugulás, orrfolyás
  • orrviszketés (gyermekeknél gyakran megfigyelhető az orrhát alulról felfelé történő tenyérrel való dörzsölése)
  • könnyezés, kötőhártya-gyulladás, szemviszketés
  • torok- vagy szájpadviszketés
  • bőrkiütések (ekcéma vagy csalánkiütés)
  • hátsó garatfali csorgás

A karikás szem is figyelmeztető jel lehetporatka allergia

Mivel az ágynemű a poratka egyik legkedveltebb élőhelye, ezért nagyon gyakori, hogy az allergiás tünetek éjszaka erősödnek fel. A gyermek reggelre fáradtan, ingerlékenyen vagy megfázáshoz hasonló tünetekkel ébred. A kialvatlan gyerekeknek nehezére esik figyelni az iskolában. A szülők beszámolója szerint a gyermek szeme alatt kékes-lilás karikák rajzolódnak ki, amihez a szemhéjak duzzanata is társulhat. Mint dr. Somogyi Éva mondja, ezeket a tüneteket a gyulladás okozta vénás keringés lassulása idézheti elő.. A szövődményként megjelenő arcüreggyulladás és a krónikus középfülgyulladás hátterében is sokszor áll fel nem ismert allergia. A poratka-allergia megfelelő kezelésével ezek a tünetek megszűnnek.

Így csökkentheti a poratkát a lakásban

Sajnos a legnagyobb gondossággal és rendszeresen takarított otthonokból sem lehet teljes mértékben száműzni a poratkát. Fontos tudni, hogy a hagyományos textil porzsákos és a portartályos rendszerű porszívó alkalmatlan az atkamentesítésre, mert sok esetben visszafújja az allergéneket a levegőbe. Néhány óvintézkedéssel azonban jelentősen csökkenthető az atkaszám és mérsékelhetők az allergiás tünetek is:

  • Húzza át hetente a gyermek ágyneműjét, és 60 °C-on mossa ki őket.
  • Csökkentse a porfogó felületeket a gyermek környezetében (falvédő, párnák, plüssjátékok, növények, nyitott polcok)
  • Minden ruhát tartson zárt szekrényben.
  • Cserélje le a függönyöket könnyen tisztítható redőnyökre, függőleges árnyékolókra vagy ablakfóliára.  
  • Szellőztessen gyakran, és tartsa a lakás páratartalmát 40-50 százalék között.
  • A HEPA-szűrős porszívóval történő takarítás jelentősen csökkentheti a poratka mennyiségét.
  • Hetente legalább kétszer porszívózza ki a kárpitozott bútorokat, és legalább egyszer törölje le a bútorokat nedves ruhával.
  • Használjon légáteresztő, allergiabarát huzatokat, matrac- és párnavédőket.
  • A textilek és ágyneműk magas hőfokon történő mosása, valamint napoztatása is hatékony az atkák elleni küzdelemben.
  • Ha lehetséges, távolítson el minden szőnyeget a lakásból (amennyiben ragaszkodik a szőnyegekhez, használjon kisebb felületű, rövid szálú, szintetikus szőnyegeket, amelyek könnyen porszívózhatók és moshatók).
  • A résmentesen záródó parketta, a járólap vagy a műanyag padlóburkolat megakadályozza a poratkák felhalmozódását.  
  • Ha a gyermek allergiás, ne aludjon az emeletes ágy alsó szintjén, mert a fölötte elhelyezkedő matracból az allergének ráhullhatnak.
  • A porszívózást és portörlést lehetőleg gyermek távollétében végezze.

Ha a gyermek tünetei és a szülők beszámolója alapján felmerül a poratka-allergia gyanúja, akkor allergológus szakember segíthet igazolni az allergiát. A poratka-allergia igazolásához, illetve más allergiás állapotok igazolásához vagy kizárásához az úgynevezett Prick-bőrteszt vagy vérvizsgálat elvégzése (specf. IgE vizsgálat) szükséges. A poratka-allergia kezelésében az expozíció csökkentése mellett a tünetek enyhítése a cél, melyet antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedésével, orrspray és szemcsepp együttes használatával érünk el. Amennyiben a hagyományos kezelés nem elegendő, vagy a poratka-allergia egész évben fennálló panaszokat okoz, hosszú távú kezelésként az allergénspecifikus immunterápia jöhet szóba, amellyel akár 10-12 évnyi tünetmentességet érhetünk el a gyermeknél.

Téma szakértője

  • Dr. Somogyi Éva

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • gyermekkori asztma 

    • légzési panaszok

    • légúti allergiák

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

Kisfiamnál(3,5év) magas porallergiát állapítottak meg vérvételből (79%). Orr nyálkahártya duzzanat,orrfolyás és gyakori sípoló légzéshang miatt történt a kivizsgálás.Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő, mivel tudok segíteni, hogy javítsak az állapotán.Nem szeretném ha folyamatosan antihisztamint kellene szednie.Van esetleg valamilyen immunterápia amit ilyen kis korban kilehet próbálni?
Válaszát köszönöm.
Virág-Kristóf Zsuzsa

Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Anyuka!
Pollenallergia eseten az első lepes az antihisztamin adasa, valamint orrdugulas esetén allergia elleni orrspray-t javasolunk. Emellett egy- ket praktika meg szobajön, de ez egyéni megbeszélést igenyel.
Pollenallergiasoknál az antihisztamin kezelést szerencsére nem kell folyamatosan alkalmazni, csak pollenszezonban.
Az immunterápia is szóbajön később, de azt igazàból csak 5-6 eves kortól ajànlják.
Dr Somogyi Eva

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A legjobb gyermekorvos

A legjobb gyermekorvos, akivel találkoztam, okos, felkészült, lelkiismeretes!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek
Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.  

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK