Ki lehet lisztérzékeny?

Lisztérzékeny gyerekek

A lisztérzékenység betegség veleszületett, azonban a kialakulása a korai gluténtartalmú étrend bevezetése után kb. lét és hérom éves kor körül a legjellemzőbb. A gyermekkor későbbi szakaszaiban lisztérzékenység egyaránt kialakulhat. Az erre utaló jelek: az alacsony termet, a kései nemi érés.

A lisztérzékenység (cöliália) örökletes, azaz genetikailag meghatározott betegség.
Amennyiben a családban van lisztérzékeny beteg, az esélye nagy hogy az utódoknál is megjelenjen a betegség.  Az előfordulási arány elsőfokú rokonoknál lappangó formában 10%, aktív coeliakia esetén 2-3%. Egypetéjű ikrek között az előfordulás gyakorisága 75%-os mindkét gyermeknél.

Lisztérzékeny felnőttek

A lisztérzékenység nem csupán a gyermekkorban kialakuló betegség lehet. Életkortól függetlenül bármikor megjelenhet, egészen idősebb korig. Ma már a felnőtt lisztérzékeny betegek vannak többségben.

A lisztérzékeny beteg emésztési diszkomforot érez, a jellemző haspuffadással, hasmenéssel. A lisztérzékeny tünetek a táplálék gluténtartalmának mennyiségétől és az étrendbe való beikatatásuk idejétől is függnek. A betegség lassan, fokozatosan alakul ki.

Lisztérzékenység

Cöliákia, azaz lisztérzékenység esetén a kalászos gabonákban található egyik fehérje a gliadinra adott immunválasz során a szervezet saját maga ellen termel anyagot, magát pusztítja a vékonybél, gyomort követő szakaszában. A folyamat során létrejövő mérgező anyag, pusztítja a vékonybél nyálhakártyáját, ezzel a tápanyagok felszívódását megakadályozza. Az autoimmun válasz a glutén fogyasztása esetén folymatosan fennáll, ezért a lisztérzékeny tünetek kizárólag a glutén mentes diétával szűnnek meg.

 


 

 

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK