A szénanáthás beteg 5 típusa – Önre melyik illik?

A szénanáthás beteg 5 típusa – Önre melyik illik?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2019.04.25 09:42

Pár tüsszögés, kis orrfolyás, szemviszketés, fura zavaró érzés a torokban – mit tesz, ha Önnél is jelentkeznek a szénanátha első jelei? Csak leszalad a közeli patikába egy recept nélkül kapható gyógyszerért? Esetleg előveszi a tavalyról maradt gyógyszereket és azokat elszedi? Tudatosan készül, naprakész az aktuális pollenhelyzetről, így pontosan tudja, hogy mire számíthat?

1. Az ignoráló

A szénanáthás beteg 5 típusa – Önre melyik illik?Évek óta szenved, az év egy adott szakaszában jelentkeznek a tünetei, így nagy valószínűséggel pollenallergiás, de erről egyszerűen nem vesz tudomást. Gyógyszerről, szteroid orrspray-ről hallani sem akar, inkább átvészeli azt a pár hetet – vagy hónapot – amíg az allergén növény virágzása tart.

Mire számíthat?
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a legrosszabb, amit tehetünk, ha semmilyen módon nem kezeltetjük az allergiát. Ez ugyanis nemcsak az életminőséget rontja – nappal is zavaró például az állandó orrfújás vagy éjjel az orrdugulás – de a kezeletlen allergia súlyosbodhat, újabb allergiák vagy akár asztma is kialakulhat.

2. Az öndiagnoszta

Leginkább az internetről és saját, esetleg ismerősök tapasztalataiból tájékozódik a betegségéről. Állítja, hogy az allergia nem komoly dolog, éppen ezért nem is fordít jelentősebb figyelmet rá. Ha a tünetei jelentkeznek, a patikából szerzi be a szükséges gyógyszereket.

Mire számíthat?
Az allergia kezeléséhez pontosan ismerni kell a beteg tüneteit, hogy mire allergiás. Ehhez első lépésben allergiavizsgálatot kell végezni – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika. Nincs két egyforma allergiás beteg, a személyre szabott kezelés során pedig egyaránt alkalmazunk vény nélkül is vényre kapható gyógyszereket. Az optimális kezelés érdekében, a tünetmentességhez tehát szükséges időnként az orvosi kontroll.

3. Az orrcseppfüggő

Ő az allergiás beteg egy speciális típusa. Lehet, hogy nem csak pollenszezonban, hanem egész évben kínozza az állandó orrdugulás, de ennek nem tulajdonít különösebb jelentőséget. Gyors megoldást keres és talál is a vény nélkül beszerezhető, nátha esetén is használatos nyálkahártya lohasztó szer formájában. Akár havonta többet is elhasznál, éveken át, anélkül, hogy pontosan tudná, mi okozza az orrdugulást.

Mire számíthat?
A recept nélküli, nátha esetén gyors segítséget nyújtó orrspray használata csak egy héten át javasolt, az előírt napi dózisban. Ennél tovább – különösen hónapokig, évekig – alkalmazva viszont akár az orrnyálkahártyát is tönkreteheti, szaglásvesztést vagy műtéttel kezelhető orrkagyló megnagyobbodást okozhat. Tartós orrdugulás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert akár lakáson belüli allergén – poratka – orrpolip vagy orrsövényferdülés is okozhatja. Ha valóban allergia áll a hátterében, akkor a hosszú időn át biztonsággal használható szteroidos orrspray felírása javasolt.

4. A tudatos

Évről-évre konzultál allergológusával. Már az allergén növény virágzását megelőzően felkeresi kezelőorvosát, hogy a szükséges gyógyszereket beszerezze. Ha azokat nem érzi elég hatásosnak, vagy egyéb allergiás tünete jelentkezik, felkeresi orvosát, aki a tünetei függvényében módosítja a terápiát.

Mire számíthat?
Odafigyelésének, jól beállított kezelésének köszönhetően képes kontrollálni a betegségét, pollenszezonban tünetmentes. A rendszeres orvosi kontroll biztosítja, hogy minden szokatlan tünet, változás idejében felismerésre és kezelésre kerül.

5. A hosszútávra tervező

Idegenkedik az évek óta tartó gyógyszerszedéstől, nem akar az évnek azonos szakaszában hónapokig több tüneti szert használni, vagy nem érzi azok hatását kielégítőnek. Tart az allergiás asztma megjelenésétől, vagy enyhe asztma esetén a súlyosbodásától. Gyermeke allergiás és az iskolában nehezére esik a tüneti szerek használata.

Mire számíthat?
Az allergén immunterápia jelenleg az egyetlen, ami képes tartósan megszüntetni az allergiás szüneteket. Már gyermekkortól alkalmazható, a hatóanyag a szájnyálkahártyáról szívódik fel, ehhez naponta egy alkalommal kell a nyelv alá cseppenteni, vagy a tablettát a nyelv alá helyezni. A kezelés alatt a beteg szervezete hozzászokik ahhoz az anyaghoz, amely korábban a tüneteit okozta, így végül az allergiás tünetei nem jelentkeznek. A teljes kezelés ideje három év, de már az első évben jelentős javulásról számolnak be, akik elkezdték.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning 
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

    Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!

    Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Távkonzultáció (telefonos): szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Érdekelne, hogy egy antihisztaminhoz hozzá lehet szokni? Már mint úgy értve hogy nem hat? 1 éve szedi a 2 éves kisfiam a Lordestin szirupot. Fül orr gégész írta fel, mert sajnos novembertől áprilisig 4-5 alkalommal van középfül gyulladása. Augusztusban ki lett véve az orrmandulája ez okból, de sajnos a helyzet változatlan. Novembertől jelenleg a második középfül gyulladása zajlik. 3 hete folyik az orra szünet nélkül, és orrdugulása van. Használtunk már Nasivin, Sterimar, Septanazal, Carrevir. Javulás semmi. Köszönöm válaszát.

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Slezsák Gabriella !

Feltehetően nem hozzászokásról van szó, hanem olyan ok áll a háttérben , amelyet nem old meg az antihisztamin. Ismételt fül-orr-gégészeti , emellett allergia vizsgálatot javasolok. A további kezelést a vizsgálatok eredménye alapján lehet megválasztani.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Rámutatott összefüggésekre

"A doktornő nagyon kedves, és türelmes volt, minden leletemet egyesével átnézte, rámutatott olyan összefüggésekre, amikre eddig mások nem, és érthetően el tudta magyarázni azokat. Bár a megoldás a problémámra nem nála lesz, hanem gasztroenterológusnál, de a tüneteim enyhítésén tudott segíteni és ajánlott megfelelő szakembert."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Szükséges-e az allergiavizsgálat előtt a tejallergiás gyereknek tejet fogyasztania?

Az allergiák jelentős része bőrpróbával vagy vérből történő ellenanyag (IgE) meghatározással diagnosztizálható. Ez utóbbi egy kényelmes és biztonságos lehetőséget nyújt az allergének azonosításában, így a csecsemő- és gyermekkori tejfehérje allergia diagnózisában is fontos szerepe van. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermekgasztroenterológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vizsgálat elvégzésének nem feltétele a gyermek allergénnel történő visszaterhelése.

További részletek
Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Allergiás asztma: ezek az allergének okozhatnak tüneteket az ősszel

Az ősz közeledtével és a szeptemberi iskolakezdéssel az asztmás betegek számának növekedésére lehet számítani. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint ez idő tájt elsősorban a vírusos és bakteriális légúti megbetegedések, a parlagfű és a gombák spórái, a beltéri allergének közül pedig a poratka, az állatszőr és a penészgomba súlyosbíthatják az asztmás tüneteket.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK