Bőrünk az életkorral változik, az idő múlásával különböző problémák jelentkezhetnek. A gyermekkorban előforduló gyakori bőrtünetekről dr. Schmidt Emese bőrgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Az újszülöttek, csecsemők bőre különösen érzékeny, hamar kiszáradhat, irritációra hajlamos, így náluk gyakran jelentkeznek bőrtünetek. A ruhamosáshoz, fürdetéshez használt készítmények mellett akár a csecsemőt ringató felnőtt parfümjével, vagy a férfiak szúrós arcszőrzetével való érintkezés is irritálhatja a kicsi bőrét.
Gyakori tünet csecsemőkorban a pelenkakiütés, melyet a köztudatban elterjedt túl ritka pelenkacserén kívül okozhat például szeborrea, gombás vagy bakteriális fertőzés, de lehet a pelenka anyagával vagy a nedves törlőkendő valamely összetevőjével szembeni allergia jele is.
A babák bőrén nemcsak a külső környezet, a csecsemő bőrével közvetlenül érintkező anyagok okozhatnak panaszt, hanem bizonyos ételek is kiválthatnak bőrtüneteket. A csecsemőkorban megjelenő jellegzetes kiütések mellett emésztési panaszok, hasfájás jelezhetnek átmeneti tejallergiát nemcsak tápszeres, hanem anyatejes babáknál is.
Az egyik leggyakoribb panasz a legkisebbeknél az ún. atópiás ekcéma, mely az örökletes száraz bőr alapján jelezheti, az allergiás menetelés első állomását. Az érintett gyerekeknél a későbbi életkorban gyakrabban jelentkezik valamilyen légúti allergia, esetleg asztma is. A hozzátáplálás időszakában az újonnan bevezetett ételek is okozhatnak bőrtüneteket, ezért is fontos az ajánlásokat fokozottan betartani. Az ekcéma mellett gyakran találkozunk csalánkiütéssel, melynek hátterében az ételeken kívül számos egyéb ok is állhat.
Az ekcémán kívül más gyakori bőrprobléma miatt kérnek tanácsot tőlünk a szülők. Újszülötteknél például az érdaganat, később a koszmó kezelése miatt. Sok kérdés merül fel a csecsemőkorban és kisgyermekkorban alkalmazható fényvédő termékekről, valamint ehhez kapcsolódóan az első anyajegyszűrés időpontjáról és későbbi szűrés fontosságáról.
A közösségbe került kisgyermekeknél gyakrabban találkozunk bőrtünetekkel is járó fertőző betegségekkel, melyeket leginkább vírusok, gombák és baktériumok okoznak. Jellegzetesen nyári időszakban szokott előfordulni az úszótanfolyamok megkezdésével vagy a nyári uszodalátogatások során az ún. uszodaszemölcs, mely nemcsak a testvéreket, iskolatársakat, hanem bizony a szülőket is megfertőzheti.
Kisgyermekkortól tinédzserkorig emellett persze számos egyéb panasz előfordulhat, ami miatt a szülők bőrgyógyász segítségét kérik – magyarázza dr. Schmidt Emese. A tinédzserkorhoz érve, a hormonális változások miatt a leggyakoribb panasz a pattanások kezelése.
A tinédzserkori pattanások megjelenése teljesen természetes, azonban annak súlyossága különböző lehet, emiatt sok esetben a célzott kozmetikumok használata és a kozmetikai kezelések mellett bőrgyógyász bevonására is szükség van.
Az enyhe tünetektől az erős gyulladással járó, kezelés nélkül akár tartós maradványtünetekkel gyógyuló akne is előfordulhat. A napjainkban maszkhordással összefüggésbmilyenen megjelent ún. maszkné új kihívások elé állítja a bőrgyógyászokat. A különböző súlyosságú bőrtünetek kezeléséhez indokolt esetben a helyileg alkalmazott szereken túl szükség lehet szájon át szedhető szakember által felírt, vényköteles készítmények adására.
A tanácsadás során a készítmények pontos használatáról, illetve olyan egyéb, a bőrpanaszok megjelenésében közrejátszó életmódbeli tényezőkről is részletesen beszélünk, mint a táplálkozás, mozgás, alapbetegségek szerepe – mondja dr. Schmidt Emese, aki a korai kezelés fontosságát is hangsúlyozza. Panaszok esetén mielőbb forduljunk szakemberhez, mert a bőrhibák nem megfelelő ápolása, otthoni nyomkodása és elkaparása nagyon nehezen kezelhető, sokszor maradandó hegeket okozhat.
Rendelés típusa:
Az Ételallergia Tudatosság Hete 2023. május 14-20 között kerül megrendezésre. A program szervezői minden évben az ételallergiával kapcsolatos fontos információkra és tévhitekre hívják fel a figyelmet. Az idei év egyik kiemelt témája az anafilaxiás reakció és kezelése, mellyel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
Hazánkban a legerősebb allergén növényként ismert, a legtöbb allergiás panaszt okozza. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a parlagfű elleni védekezés fontosságáról és az allergiás tünetek kezeléséről beszélt.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok