A hőmérséklet csökkenésével egyenes arányban nő a pollenallergiások öröme: az őszi esőzések, a hűvös reggelek kíméletlenül leszámolnak a még levegőben lévő utolsó pollenszemekkel is. Az igazi megpróbáltatások azonban sokak számára még csak ezután kezdődnek. A téli allergiákat a lakásban lévő allergének okozzák. Három típusáról dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa beszélt részletesebben.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A lakásban jelentkező allergiás tünetekért gyakran a penészgomba jelenléte a felelős. Tévedés azt gondolni, hogy a fürdőszobai csempén megjelenő sötét folt eltüntetésével a probléma meg is oldódik, a tüneteket ugyanis gyakran a rejtett penész okozza. Érdemes a lakás több pontját átvizsgálni: penész a cserepes virágok földjén, a mosogató, mosdószekrény mögött vagy alatt, az északi falra tolt szekrény vagy ágy mögött is és a lakás hűvösebb sarkaiban is megjelenhet. A gombaspórák gyorsan szaporodnak a nedves, sötét környezetben, a lakás levegőjében bárhol megtalálhatók az allergének. Jelenlétükre gyakori légúti betegségek, orrdugulás, orrfolyás hívhatják fel a figyelmet.
Szomorú, ha valakinek azért kell megválnia házi kedvencétől, mert allergiás tüneteket okoz nála az állat közelsége. A házi kedvencek közül bármelyik állat okozhat allergiát: a kutya, macska épp úgy, mint a papagáj, hörcsög vagy tengerimalac. Az állatoknak nemcsak a szőre vagy tolla allergizál, hanem a nyálában, faggyúban és vizeletében lévő fehérjék, leváló hámsejtjek is. Köhögés, tüsszögés és szemviszketés mellett bőrtünetek is jelentkezhetnek az állat simogatása vagy fekhelyének tisztítása kapcsán.
A téli allergiák hosszabb időn át is lappanghatnak, mivel tüneteik könnyen összetéveszthetők az ebben az időszakban gyakori légúti betegségekkel. A fel nem ismert allergia azonban olyan tartós gyulladást képes létrehozni az orrnyálkahártyán, amely miatt fogékonyabbak lehetünk a légúti betegségekre is. Így kialakul egy körforgás, amiben még nehezebb felderíteni a valódi kiváltó okot.
- ha évente több alkalommal is betegeskedünk, visszatérő légúti fertőzések jelentkeznek,
- intő jel, ha tüneteink a lakásban – zárt térben fokozódnak – a szabadban javulnak,
- ha napközben látszólag semmi bajunk, reggel viszont rendszeresen orrdugulással ébredünk,
- a lakásban orrdugulás, orrfolyás, szem- és torokviszketés, gyakori tüsszögés jelentkezik,
- éjszaka köhögés tör ránk.
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekJól megközelíthető helyszín, igényes klinika. A doktornő nagyon figyelmes volt és kedves. Magas szakmai hozzáállással kezelte a panaszaimat és annak megfelelően adott iránymutatást. Abszolút meg vagyok vele elégedve és még biztos visszamegyek hozzá.
A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.
Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.