Nyaralás ételallergiás gyerekekkel – mire figyeljünk, ha repülővel utazunk?

Nyaralás ételallergiás gyerekekkel – mire figyeljünk, ha repülővel utazunk?

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.11.13

A nyaralás kisgyerekkel mindig külön kaland, számos dologra kell figyelni. Az utazás alatti komfort és unaloműzés mellett meg kell oldani például a babaételek, babakocsi szállítását is, a teendők sora pedig tovább nő, ha ételallergiás is van a családban. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta, hogy mire ügyeljünk, ha ételallergiás gyerekkel utazunk repülőgépen.

Mire ügyeljünk a jegyfoglalásnál?

Utazás ételallergiás gyerekkelAz ételallergiás gyerekek nem fogyaszthatják azt az élelmiszert, ami az allergiás tüneteiket okozza.

Kizárólag a diétájuknak megfelelő alapanyagokból lehet összeállítani az ételeket, készételek esetében pedig figyelni kell, hogy az összetevők – egyéni érzékenység függvényében még akár nyomokba se – tartalmazzák az allergént.

A jegyvásárlás előtt ezért érdeklődjünk, hogy az adott légitársaság gépén elérhető-e allergénmentes étkezés.

Az utazási iroda is adhat erről információt, de nézzük át a légitársaság honlapját és a repülőtér információs oldalát is, hogy megtudjuk, milyen lehetőségeink vannak a helyszíni étkezések során és akkor, ha mi visszük magunkkal az allergénmentes menüt.

Orvosi igazolás

Az utazás szervezésekor egyeztessünk az allergiás gyermek kezelőorvosával is.

A hasznos tanácsok mellett, kérjünk tőle igazolást (bizonyos légitársaságok a honlapjukról letölthető formanyomtatvány kitöltését kérik) is arról, hogy a gyógyszereiket – például anafilaxia esetére az adrenalin injekciót – kézi poggyászként magunkkal vihessük.

Akkor is igazolásra lehet szükség, ha a repülőgépen nem megoldott az allergénmentes étkezés, így nekünk kell a fedélzetre felvinni élelmiszert.

Ezeket egyeztessük le előre ne csak az oda, hanem a visszaútra vonatkozóan is.

Speciális esetek

Repülőgépen utazás ételallergiás gyerekkelAz ételallergiák közül is ki kell emelni a földimogyoró allergiát.

Mivel ez képes akár belélegezve is komoly tüneteket, életveszélyes anafilaxiát is kiváltani, a földimogyoró allergiával rendszerint minden légitársaság kiemelten foglalkozik.

A RyanAir egyértelműen kéri, hogy ezt tudassuk a fedélzetre lépéskor, majd felhívják a többi utas figyelmét arra, hogy mellőzzék a földimogyoró tartalmú ételek fogyasztását a repülés során.

A United Airlines külön kitér arra, hogy előre csomagolt mogyorót ugyan nem tart a fedélzetem, ám azt nem tudja garantálni, hogy a felszolgált ételek nem tartalmazzák valamilyen formában – akár nyomokban - a fő ételallergéneket.

A Quatar Airways oldalán részletes leírást találunk a speciális étrendekről, amit biztosítani tudnak. Nagyon fontos tehát minden esetben az adott légitársaságra vonatkozó szabályokat és elérhető lehetőségeket utazás előtt pontosan feltérképezni.

Készülődés az indulásra

• Ellenőrizzük az auto-injektor lejárati idejét, ha szükséges, írassunk fel újat az útra! Lehetőség szerint kettőt vigyünk magunkkal távollétünk idejére.

• A készülék használatára csak vészhelyzetben kerül sor, amikor egyébként is rosszul érezzük magunkat, a körülöttünk lévők pedig idegesek. Fontos, hogy gyakoroljuk a készülékek használatát nagyobb gyerekekkel, kisebbeknél pedig mi magunk és a vele utazók vegyék át. Egyáltalán nem ritka eset például, hogy vészhelyzetben tévedésből fordítva használják az adrenalin tollat, a hatóanyag így a combizomzat helyett a hüvelykujjba jut.

• Feltétlenül kerüljenek a kézipoggyászba a szükséges egyéb gyógyszerek, ételek és orvosi igazolások!

• Az utasbiztosítás kötésénél is tegyünk említést a gyermek ételallergiájáról, így elkerülhetjük, hogy egy félreértés vagy mulasztás miatt az esetleges költségek bennünket terheljenek.

Amire a nyaralóhelyen szükség lehet

• Tájékozódjunk előre, hogy az éttermekben és a készételek vásárlása során tudjuk, az adott nyelven mit jelentenek az allergén összetevők.

• Legyen nálunk kéznél egy kis kártya, ami tájékoztat az allergiánkról a célország idegennyelvén. Hasznos segítség, az előre letölthető, kinyomtatható, több nyelven elérhető tájékoztató. Gyerekeknél e célból gondoljunk az allergiájukra figyelmeztető karkötő viselésére is.

• Informálódjunk a legközelebbi kórház, ügyelet és gyógyszertár elérhetőségéről. Ne legyen rá szükség, de ha mégis, akkor a lehető leggyorsabban megtaláljuk.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Allergia Központ!A kérdésem az lenne,hogy gyermekem ételallergiás és kellene allergológus vagy gasztroenterológustól szakvélemény vérvételi papír alapján.Az iskolába kellene a diétás étkezéshez.Önöknél ilyen szakvélemény lehetséges lenne?Válaszát előre is köszönöm.Üdvözlettel: Deák Katalin!

Tisztelt Érdeklődő,

Központunkban Dr Hidvégi Edit foglakozik étel allergiás gyermekek gondozásával. Ő tud diétás javaslatot kiadni a gondozott gyermekek részére szakorvosi vizit keretében.
Időpontot foglalni az online rendszerünkben tud, illetve a weboldalunkon megadott telefonszámos is el tud érni bennünket.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden kérdésemre választ kaptam

Már a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!

További vélemények

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK