Tejfehérje intolerancia: a felnőttek 20-30%-át érinti

Tejfehérje intolerancia: a felnőttek 20-30%-át érinti

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2023.11.08 17:50

Sokat hallunk a tejfehérje allergiáról és laktóz intoleranciáról, vagyis tejcukor érzékenységről, keveset viszont a tejfehérje intoleranciáról, pedig sok felnőtt szenved a tüneteitől. 

A tejfehérje intolerancia tünetei

A tejfehérje intolerancia érzékenység, vagyis nem valódi allergia. A panaszokat ez esetben is a tejfehérje fogyasztása okozza, azonban nem IgE ellenanyag termelődik a szervezetben, mint tejfhérje allergia esetén, hanem IgG típusú ellenanyag.

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A tejfehérje intolerancia ún. késői reakció, a felismerése éppen ezért nehezebb is lehet. A tünetek órákkal a tejfehérje fogyasztása után lépnek fel, általában az elfogyasztott tejes ételek mennyiségétől függően okoz panaszt: puffadás, teltségérzet, hasi fájdalom, ekcéma, fejfájás, hangulatzavar, széklet változásai (hasmenés, székrekedés) jelentkezhet.

Ne kezdjen feleslegesen diétázni!

Elősorban a hasi panaszok miatt könnyen összetéveszthető a laktóz intoleranciával, ám ez esetben a laktózmentes termékek fogyasztása nem szünteti meg a panaszokat, hiszen nem a tejcukor fogyasztása a gond. Tejfehérje intolerancia esetén teljes tejfehérjementes étrendre van szükség.Puffadás is lehet a tejintolerancia tünete.

 

Mielőtt azonban valaki kizárólag a tünetei alapján tejmentes diétába kezdene, fontos utána járni, hogy valójában mi okozza a panaszait – figyelmeztet dr. Németh Alíz. Az utóbbi években egyértelműen megnőtt a különböző hasi panaszoktól szenvedők száma. Ennek sok esetben életmódbeli okai vannak, a mozgáshiánnyal, az ülőmunkával és a táplálkozással is összefüggenek a tünetek.

 

Sajnos a különböző bélbetegségek esélyével is számolni kell: kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), gyulladásos bélbetegségek, például Crohn vagy IBS lehetőségét is vizsgálni kell. Emellett pedig a különböző ételintoleranciák előfordulása is emelkedett, a tejintolerancia is igen gyakori betegség, a felnőttek 20-30%-át érinti.

Így lehet kivizsgálni

Ha rendszeres hasi panaszaink vannak, fejfájás, hangulatzavar, ekcémás tünetek, akkor forduljunk gasztroenterológus orvoshoz, aki elsőként alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről. A beszélgetés alapján meg tudja határozni, hogy a továbbiakban milyen vizsgálatokra van szükség. Ha felmerül a tejintolerancia gyanúja, akkor IgG vérvizsgálat elvégzésére kerül sor. A tünetek megszűnéséhez tejfehérje mentes diétára van szükség.

 

Tejintolerancia esetén a diéta nem egy életre szól, általában néhány hónapos szigorú tejmentes étrendet kell tartani. Ennyi idő után meg lehet próbálni a tejtartalmú ételeket fokozatosan visszavezetni az étrendbe.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/Dr. Úr!
Többféle ételallergiát mutattak ki az elmúlt években. Utoljára 2016- aug-ban végeztek erre vonatkozó vizsgálatot, és bár nem fogyasztom azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiás vagyok, mégis egy jó 6 hónapja erőteljesebben puffadok, aknés, ekcémás a bőröm, fáradt vagyok és hullik a hajam. Minden bizonnyal az emésztésem körül lesz a probléma, minden más rendben van. A kérdésem az, hogy esetleg 1 év alatt kialakulhatott esetleg lisztérzékenység is? Pékárut minden nap fogyasztok, ezért gondolnám, hogy itt lehet a probléma..Köszönettel: Bálint Tímea

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Tímea!

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. Ha Önnél csak életallergiát vizsgáltak, akkor lisztérzékenységet nem néztek, mert az nem allergia, hanem autoimmun betegség.
Panasza hátterében felmerül több betegség, mindenképpen fontos lenne Önt kivizsgálni.
Ha megtiszteli a mi intézetünket, készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina
belgyógyász, gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megoldásokat adott

Nagyon tetszett a Doktornő nyitottsága a problémáimra és hogy végighallgatta azokat, rögtön látta az összefüggéseket és megoldásokat adott. Emellett beutalt a szükséges vizsgálatokra, hogy kiderüljenek az betegség okai.

További vélemények

Hírek

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.

További részletek
Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK