Tejintolerancia: csak a tejmentes étrend szünteti meg a tüneteket

Tejintolerancia: csak a tejmentes étrend szünteti meg a tüneteket

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2023.11.13

A tej nem csak allergiát okozhat. Valaki tejallergiás, míg másnál a tejfehérje érzékenység, másnéven tejintolerancia okoz tüneteket, de a két betegség nem ugyanazt jelenti. A következőkben a tej fogyasztása kapcsán fellépő tünetekről, okokról és a tejintoleranciáról lesz szó bővebben.

A tej nem csak allergiát okozhat. Valaki tejallergiás, míg másnál a tejfehérje érzékenység, másnéven tejintolerancia okoz tüneteket, de a két betegség nem ugyanazt jelenti. A következőkben a tej fogyasztása kapcsán fellépő tünetekről, okokról és a tejintoleranciáról lesz szó bővebben.

A felnőttek 15-30 százaléka érzékeny valamilyen ételre

Tejintolerancia: tudta, hogy nem csak a laktóz miatt érezheti magát rosszul a tejtől?Az ételintolerancia egyáltalán nem ritka, a tej mellett leggyakrabban a búza és a tojás okoz panaszokat. Emiatt egyre nő a mentes élelmiszereket és készételeket árusító helyek száma, de sok érintett még mindig nehézségekbe ütközik, ha valamilyen allergia, vagy érzékenység okán diétára kényszerül. Sokan az alapvető fogalmakkal nincsenek tisztában, ami viszont igen komoly problémákat okozhat az érintetteknél. Ha valaki a számára kerülendő összetevőt tartalmazó ételt elfogyasztja, utána – órákkal, de van, hogy csak napokkal később - egyéni érzékenységétől és az elfogyasztott mennyiségtől függően különböző súlyosságú tünetei jelentkeznek – magyarázza dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Hasfájás, puffadás, hasmenés a leggyakoribb panasz, de a tünetek igen szerteágazóak lehetnek: sokaknál például fejfájás, hangulatváltozás, bőrtünetek is jelentkezhetnek, és akár több napig is tarthatnak.

Tejallergia

Tünetei csecsemőkorban megjelennek, a tápszerek, a tejtartalmú ételek bevezetésével egy időben, vagy az anyatejjel átjutó tejfehérje miatt. A gyerekek többsége 3 éves korára kinövi a betegséget. Allergiában minden esetben az immunrendszer is érintett, IgE ellenanyag termelődik a szervezetbe jutó tejfehérje ellen, ezt az ellenanyagot lehet allergia vizsgálat során kimutatni.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Laktózintolerancia

Másnéven tejcukor-érzékenység, enzimhiány, az immunrendszer nem, csak az emésztőrendszer érintett, a vékonybélben termelődő laktáz enzim szintjének csökkenése okozza a tüneteket.

Tejfehérje érzékenység

Az emésztőrendszer és az immunrendszer egyaránt részt vesz a kialakulásában. A nem megfelelően megemésztett tejfehérje átkerül a bélfalon és az immunrendszer IgG ellenanyagot kezd termelni ellene.

Nem mindegy, hogy laktóz, vagy tejfehérje!

Egy tejcukor-érzékeny nyugodtan fogyaszthat tejtartalmú ételeket, arra kell csak ügyelnie, hogy az adott étel laktózmentes tejtermékek felhasználásával készüljön. Nála tehát megengedett egy laktózmentes túróval és tejföllel készült túrós tészta vagy egy laktózmentes sajttal borított pizza is. Sőt, ha épp semmilyen laktózmentes termék nem elérhető a közelében, akkor az étkezés előtt bevett laktáz enzimet tartalmazó tablettával megelőzheti a kellemetlen tüneteket. A tejfehérje-érzékeny azonban semmilyen, így a laktózmentes termékekből sem fogyaszthat, hiszen azok csak tejcukor-mentesek, de a tejfehérjét tartalmazzák. Tüneteit egyetlen módon előzheti meg: a tejtermékek teljes elhagyásával. Ebben az esetben növényi (elsősorban mandulából, zabból, kókuszból, rizsből készült) tejekkel, sajtokkal, és joghurtokkal elkészített ételeket lehet csak fogyasztani.

Mit tegyen, ha tünetei vannak a tejtől?

A szerteágazó tünetek megnehezítik a tejintolerancia diagnózisát. Ha visszatérő panaszaink vannak, dr. Sárdi Krisztina azt javasolja, hogy mindenképp érdemes ezt a lehetőséget is vizsgálni. Erre az IgG ételintolerancia teszt ad lehetőséget. Emellett a diagnózishoz az eliminációs diéta is szükséges, vagyis igazolni kell azt is, hogy a beteg tünetei valóban megszűnnek a tejtartalmú ételek elhagyásával. Tejintolerancia esetén a diéta nem egy életre szól, általában 2-3, de egyéntől függően 6-8 hónapos szigorú tejmentes étrendet kell tartani. Ennyi idő után meg lehet próbálni a tejtartalmú ételeket fokozatosan visszavezetni az étrendbe, ha szeretnénk.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr. Nő/Dr. Úr!
Többféle ételallergiát mutattak ki az elmúlt években. Utoljára 2016- aug-ban végeztek erre vonatkozó vizsgálatot, és bár nem fogyasztom azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiás vagyok, mégis egy jó 6 hónapja erőteljesebben puffadok, aknés, ekcémás a bőröm, fáradt vagyok és hullik a hajam. Minden bizonnyal az emésztésem körül lesz a probléma, minden más rendben van. A kérdésem az, hogy esetleg 1 év alatt kialakulhatott esetleg lisztérzékenység is? Pékárut minden nap fogyasztok, ezért gondolnám, hogy itt lehet a probléma..Köszönettel: Bálint Tímea

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Kedves Tímea!

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. Ha Önnél csak életallergiát vizsgáltak, akkor lisztérzékenységet nem néztek, mert az nem allergia, hanem autoimmun betegség.
Panasza hátterében felmerül több betegség, mindenképpen fontos lenne Önt kivizsgálni.
Ha megtiszteli a mi intézetünket, készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel:
Dr. Sárdi Krisztina
belgyógyász, gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megoldásokat adott

Nagyon tetszett a Doktornő nyitottsága a problémáimra és hogy végighallgatta azokat, rögtön látta az összefüggéseket és megoldásokat adott. Emellett beutalt a szükséges vizsgálatokra, hogy kiderüljenek az betegség okai.

További vélemények

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok