Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Az arcom jobb felén piros és száraz a bőröm; illetve pici pattanás szerű kiütések vannak rajta. Ma kiderült hogy 3+ mértékben allergiás vagyok a macskaszőrre. Okozhatja ez az arcomon lévő tüneteket?
Köszönöm a választ
Tisztelt Kérdező

Tüneteit okozhatja a macskaszőr allergia, de amennyiben nem múlnak a tünetei, érdemes segítséget kérni bőrgyógyász-allergológus szakorvostól.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata
vezető asszisztens
Tisztelt Doktornő!
Néhány kérdést szeretnék feltenni mielőtt még vizsgálatok alá vetem magamat.
Allergiás vagyok több dologra is,de ételallergiát sosem diagnosztizáltak nálam.
Az utóbbi időben ha nyersen eszem zöldségeket(leginkább sárgarépát,bedagad a szám és a szájpadlásomon hólyag lesz. Ami viszonylag hamar le is apad,ha nem eszem belőle sokat.
Ugyanez a helyzet a cukros dolgokkal,keménycukrot egyáltalán nem..de más cukros dolgokat sem tudok emiatt enni..
Furcsa,mert változó mikor ,hogy reagál a szervezetem.
Mi állhat vajon a dolog hátterében?

Előre is köszönettel,Dóra
Kedves Dóra!

Az Ön tüneteit az ismert zöldség/pollen keresztallergia okozhatja,. Aki parlagfűre és ürömre allergiás, annak okozhat tünetet a nyers sárgarépa fogyasztása. Megfőzve a sárgarépát már nincs ilyen panasz a fogyasztáskor.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Jónapot!
Azt hallottam, hogy a tönkölybúza 10-ből 9 lisztérzékenynél bevált. Javasolják a használatát?
Kedves Kérdező!

A tönkölybúza (Triticum spelta) még nagyobb mennyiségben tartalmazza a lisztérzékenyekre veszélyes gliadint, mivel magasabb a fehérjetartalma, mint a közönséges búzának (Triticum aestivum). Ezért nem ajánlható.
https://www.allergiakozpont.hu/coliakia-kezeles

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit PhD
gasztroenterológus, étel-allergia szakértő
Pizza szakacs vagyok . Lisztel dolgozok sokszor tüsszöges es orrdugulas kinoz mit javasolnak? Vagy mit gondolnak milyen allergiam lehet? Elore is köszönöm.
Tisztelt Érdeklődő !

Csak vizsgálat alapján lehet megmondani , hogy allergiája van-e és pontosan mire.
Fül-orr-gégészeti és allergiavizsgálatot javasolok.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő!
Kislányom 8 éves,nagyobb megbetegedése banalis fertőzéseken kívül nem volt. Ételallergiája nincs.Gyógyszert nem szed.Jól fejlett, kicsit alacsonyabb (127cm, 28 kg) kislány.Bőre mindig kicsit érzékenyebb volt, télen hideg hatására a kézfején száraz, pirosas, hámlóvá vált a bőre, ami pár nap alatt hidratálóval rendeződött.Kicsit alapból is szárazabb a bőre, de semmi extra.
2 éve azonban napfény hatására viszkető, allergiás kiütések jelennek meg a napfénynek kitett bőrén, ahol érte a nap. Már 5 perces napon tartózkodás is elég. Ha fényvédőt használ, annak hatására a panaszai mérséklődnek, így akár hosszabb időt is tud a szabadban tölteni.De ha elfelejtjük bekenni akár pár perces napsütés hatására órákkal később (estére) hirtelen kialakuló, piros, apró szemű,viszkető kiütések jelentkeznek a bőrén ahol a nap érte, Reggelre általában magától elmúlik, vagy jelentősen csökken, ha nem vakarja.
Bőrgyógyász adott kenőcsöt, hidratálót. Napallergia szerinte
Kérdésem: ez az allergia (vagy ez inkább ekcéma?) kinőhető-e? Várható, hogy évről évre romlik? Három éve még csak a nyár végén tapasztaltunk ilyet.Nyár elején akkor még nem volt gond.Idén már a téli nap hatására is jelentkezett a probléma. Aggódom a melanoma kockázata miatt, mivel úgy tudom annak elsősorban az a rizikófaktora, ha leég az ember? Ez a bőrreakció leégésnek számít egyébként? Most már a továbbiakban mindig minden nap kennie kell magát ha szabadba szeretne menni? Volt már akinek javult, vagy elmúlt? Tehetünk- e érte még valamit?
Köszönöm a válaszát.Tisztelettel:Nóra
Tisztelt Nóra,
A leírt tünetek a fényérzékenységnek felelnek meg: a bőrön napfény hatására apró viszkető kiütések, vörös foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg. A fényérzékenység pontos mechanizmusa egyelőre nem ismert (valódi allergia nem igazolható). A kiütések megjelenését nemcsak az erős nyári napsugárzás okozhatja, hanem már a téli, kora tavaszi napsütés is tüneteket okozhat.
A fényérzékenység hullámzóan jelentkezik, átmenetileg néhány évre csökkenhetnek a tünetek, de később bármikor újra jelentkezhet.
A melanoma előfordulása nem gyakoribb ebben a betegcsoportban, mivel az erős fényérzékenység miatt, tartósan nem tudnak napfényen maradni. A kiütések megjelenése különbözik a leégéstől.
A tünetek megelőzéshez fontos a napfénytől való védelem, illetve tavasszal, nyár elején a bőr fokozatos hozzászoktatása a napfényhez: naponta néhány perc (3-5), majd ez fokozatosan emelhető. Érzékeny bőrű betegeknek magas faktorszámú fényvédők, egyes esetekben megfelelő védőruházat viselése is javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus, immunológus
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Nagyon megijedtem ma, mert a hasmenés után pici nyálkás hasmenés jött nyálkás (taknyos?) vérrel. Az utóbbi 3 hétben sok hasfogót szedtem be, mert sokat ment a hasam, de vér sosem jelentkezett. Ma múlt el a menstruációm, többször is leellenőriztem, hogy esetleg nem onnan került e a vér a széklet mellé, de nem. Tejfehérje allergiás vagyok, nap közben ettem 2 kocka tejcsokoládét (szoktam enni csokoládét, ilyenkor csak haspuffadás lép fel), és este jött a vér, de kis mennyiségben. Már 6 alkalommal jött ilyen nyálkás hasmenés (világos, narancssárgás-barnás színű) nyálkás vérrel kis mennyiségben, és aggódok. Elmentem ügyeletre, de ott kinevettek. Felnyúlt az orvos, de azt mondta, hogy nem látott vért. Otthon mégis ugyanaz jött (nincs hasgörcs, akkor jön ha kinyomom...). Aggódom... Elmenjek kórházba kivizsgálásra, vagy várjam meg a hétfőt, hogy a háziorvos küldjön el vizsgálatokra? Félek, mert sosem történt velem ilyen, nem tudom, mi ilyenkor a teendő, és félek, hogy rosszabbodna.
Elnézést kérek a kellemetlen történetért, de már ott tartok, hogy nincs képem odaállni ezzel egy másik orvos elé, annyira megalázónak és kellemetlennek érzem az ügyeleti látogatás után.

Válaszát előre köszönöm!

Bernadett
Kedves Bernadett!

A nyákos véres székletet komolyan kell venni! Szerencsére leggyakrabban valamilyen fertőzés okozza, ezt kell elsősorban kizárni. Amennyiben nagyon sok széklete van, akkor azonnal forduljon a területileg illetékes Fertőző Osztályhoz (megyei kórházakban van, ill. Budapesten a László Kórházban). Ha javul, akkor ráér hétfőn elmenni a háziorvosához, aki széklet bakteriológiai vizsgálatra tudja küldeni a székletet. Ehhez a patikában tud tartályt szerezni.
Ennél komolyabb ok egy bélgyulladás, de először ahhoz is ki kell zárni a fertőzést és csak utána lehet kivizsgálni.
Az Ön életkorában a tejre jelentkező panaszok (puffadás, hasmenés) leginkább tejcukor érzékenységtől származnak, a tejfehérje allergia ilyenkorra már csaknem 100%-ban megszűnik. - A tejeset a hasmenés ideje alatt azért hagyja ki! Sajtot, laktóz mentes tejet mértékkel fogyaszthat.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
gasztroenterológus szakorvos
Tisztelt Doktor Úr/Hölgy!
Érdeklődnék, hogy a pollenallergia okozhat e gyomorpanaszokat, émelygést, hányást. Az elmúlt néhány évben alakult ki a pollenallergiám, emlékezetem szerint idáig a szokásos szénanáthás tüneteket tapasztaltam. Gastroenterológiai vizsgálat során korábban kiderült, hogy a nyelőcsövemben refluxos felmaródások vannak, idült gastritist állapítottak meg. Előfordulhat e, hogy a pollenallergia súlyosbítja a gyomorpanaszaimat? A két 'betegség' befolyásolhatja egymást? Az emésztőrendszeri panaszaim szokatlanul intenzívek és nagyon elhúzódnak, valamint a szénanáthás tüneteket is tapasztalom, ebből jutottam arra a feltételezésre, hogy a két, egymástól független betegség súlyosbíthatja egymást. Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Érdeklődő !

Az allergia ronthatja meglevő gyomorpanaszait , de alapvetően a reflux állhat a háttérben.
A szénanáthás tünetek kezelése mellett gastroenterológiai kontrollt javasolok.
Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Cím,
Unokáimmal, akik 2,5 és 4,5 évesek hónapokkal ezelőtt orvoshoz fordultunk, mivel a gyerekek tünetei alapján valószínűsíthető, hogy tejérzékenyek.
Elkészültek a vérvizsgálatok, de az nem mutatta ki a tejallergiát. Ezt követően az orvos utasítására tejterhelést kellett volna 1 hónapon keresztül végig csinálnunk. Már az első napon súlyos tünetei lettek a kislánynak,( Feldagadt az arca, erős hasfájása lett, nagy foltok jelentek meg a testén.) Természetesen azonnal abbahagytuk a terhelést. Miután vissza mentünk az orvoshoz, Ő elmondta, hogy ahhoz hogy hivatalosan szakvéleményt kapjunk a tej-allergiáról, több napra be kellene feküdnie a gyerekkel az anyukának a korházba, de ezt nem tudjuk megoldani,mivel nem régen váltott munkahelyet.Csak a növényi tejektől nincsenek tüneteink, aminek literje több mint 800,-Ft. A laktóz mentes tejektől is megjelennek a foltok a gyerekeken.
Az óvodában a táblás tejcsokoládéból egy kockát adatk a kislánynak, majd félóra elteltével már telefonáltak a szülőknek, hogy feldagadt a kislány arca!.
Azt szeretném megtudni, hogy csak korházi bentfekvéssel lehet megoldani, hogy megállíthassák a tejalergiát, vagy van más módja is.

Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Nagyszülő!

A gyermekeknél ha terhelés alatt tünetek jelentkeznek és ez dokumentálható, a tejérzékenység igazolható a vérvételi vizsgálat negativitása esetében is.

Üdvözlettel
Dr. Polgár Marianne
gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Szakértő!

Több, mint egy évtizede derült ki, hogy atópiás a bőröm. ( Emellett poratka, toll és kobalt érzékenységem van, valamint enyhe asztmám. Többször műtöttek orrpolippal is. Antihisztamint szedek, orrsprét használok. Ezekkel az allergiám ”jól karbantartott.”)
Az arcomra sok év óta Dermovate-s krémet írt fel a házi orvosom. Az atópiás bőröm ezzel nagyon szép lett. A helyi patikában többször szóltak, hogy ezt nem lehet huzamosabb ideig használni. Abbahagytam a kérdéses krém használatát. Ezután kipróbáltam gyógyszertári krémeket atópiás bőrre (La Roche, Bioderma, Eucerin). Pár nap múlva megint csúnya lett az atópiás bőröm.
Tényleg veszélyes a Dermovate-s arckrém? Hogyan térhetnék át másra? Mivel próbálkozzak?

Köszönöm válaszát!
N.Mónika
Tisztelt Mónika,

A Dermovate krém szteroid tartalmú, emiatt hosszú ideig nem javasolt a használata. Tartós használat mellett a bőr elvékonyodik, értágulatok jelennel meg rajta.

Más készítmények is elérhetők, amelyek szintén receptkötelesek. Erre a tünetek alapján tudok javaslatot adni.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

Kislányom másfél éves. Úgy vettük észre a tejes dolgoktól ekcémás jellegű kiütései lesznek, főként a lábán kezén, rosszabb esetben a hasán is.
Azt szeretném megtudni, milyen vizsgálatokat lehet kérni ilyen kis korban, hogy ténylegesen bebizonyosodjon az allergia.
Válaszát előre is köszönöm.
Szép Zsuzsanna

Tisztelt Szép Zsuzsanna,

Ebben a korban a biztos diagnózist a tejtermék-mentes diéta adja. Ha a diéta mellett elmúlnak a tünetek, az megerősíti a gyanút. Ezt követően fontos a tejtermékkel történő visszaterhelés: ha például kis mennyiségű sajt után ismét kiütései jelentkeznek, az bizonyítja az érzékenységet.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK