Az elmúlt napokban újra emelkedni kezdett a koronavírus fertőzöttek száma hazánkban. A megbetegedéseket döntően a delta variáns okozza, ezzel kapcsolatban pedig sokszor hallhatjuk, hogy az allergiához hasonló tüneteket okoz. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát arra kértük, foglalja össze a két betegség közötti hasonlóságokat és különbségeket.
Egyszerűnek tűnhet a helyzet, hiszen a pollenszezon hamarosan lecseng, október közepétől már a leggyakoribb allergén, a parlagfű pollenszórása is befejeződik. Az allergiaszezon azonban itt nem ér véget, hiszen ősszel és télen a lakáson belüli allergének okoznak tüneteket: a penészgomba, poratka és a háziállat allergia. Ezek tehát épp a gyakori légúti betegségekkel egybeeső időszakban jelentkeznek, ebben az évben pedig a koronavírus-járvány negyedik hullámával is egy időben.
A koronavírus-járvány előző hullámaiban is találkoztunk jellegzetes tünetekkel, ilyen volt például a betegség után akár hónapokig is fennálló íz- és szaglásvesztés. A jelenleg fertőző delta variáns jellegzetessége, hogy az eddig előforduló tünetek mellett légúti allergiához hasonló tüneteket is okoz. A korábbi változatokhoz képest a delta variánssal történő fertőzés leggyakrabban:
A légúti allergia miatt szénanáthás tünetek jelentkeznek. Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem-, orr- és torokviszketés is előfordulhat. Szemkönnyezés, vörösség is kialakulhat, nem ritka az allergiás kötőhártyagyulladás sem. Lényeges különbség, hogy a légúti allergiára nem jellemző a torokfájás és soha nem okoz lázat. Ezért, ha ilyet tapasztalunk, akkor inkább valószínű, hogy valamilyen légúti fertőző betegséggel, vagy koronavírus-fertőzéssel van dolgunk.
Dr. Moric Krisztina hangsúlyozza, hogy a légúti allergia és a delta variáns tüneteinek hasonlósága miatt, panaszok esetén mindenképp javasolt a kivizsgálás!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekGyorsan kaptam időpontot, az időpontban pontosan fogadtak. A Doktornő nagyon kedves és hozzáértő volt.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.