Az allergiás asztma tünetei és kezelése

Az allergiás asztma tünetei és kezelése

Dr. Tárnok Ildikó Módosítva: 2020.07.22 11:59

Az allergia és az asztma gyakran együtt jár, ilyenkor mindkét betegséget kezelni kell. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy honnan ismerhető fel, és mit tehetünk allergiás asztma esetén.

Az asztma típusai

Az asztmásoknál köhögés, nehézlégzés jelentkezhet például párás időben, ha magas a légszennyezettség, dohányfüst belélegzésekor, megfázás idején, fizikai aktivitás hatására vagy ha erős vegyszerekkel dolgoznak. Ezeket közös néven triggereknek, vagyis provokáló tényezőknek nevezzük. Allergiás asztma esetén ilyen trigger az allergén belélegzése is. A légúti allergén lehet pollen, háziállat, poratka vagy penészgomba is.

Az asztma vagy az allergia volt előbb?

Az allergiás asztma felismerése rendszerint két módon történhet. A légúti allergiás betegnél idővel asztmás tünetek jelentkeznek, vagy az asztmás tünetek miatt orvoshoz forduló betegnél a kivizsgálás során felmerül a légúti allergia lehetősége, és az allergiavizsgálat igazolja, hogy valóban allergia is fennáll az asztma mellett.

Ilyen tünetek esetén forduljon orvoshoz

Köhögés is lehet az allergiás asztma tünete.Az allergiás asztma tünetei lehetnek enyhébbek és súlyosabbak, ez nem csak egyénenként, hanem még egy beteg esetében időben is változó. Jelentkezhet:

- mellkasi szorító érzés

- köhögés

- nehézlégzés

- légszomj

- fulladás érzés

- sípoló kilégzés.

Ezért jelentkeznek az allergiás asztma tünetei

Az asztma krónikus légúti betegség. Ilyenkor a légutak állandó gyulladásban vannak, ezért érzékenyebben reagálnak az olyan környezeti ingerekre, amelyek nem asztmások esetében nem okoznak problémákat.

 

„Allergiás asztmás betegnél az alsó légutak nyálkahártyáján krónikus gyulladás zajlik, a hörgők fokozottan érzékenyek, az allergének belélegzése a hörgők beszűkülését, hörgőizom görcsöt okozhat. Ez azonban nem állandó, a hörgők beszűkülése asztmában többnyire csak időszakos, mely magától vagy az alkalmazott gyógyszerektől oldódni tud. Kezelni viszont nemcsak ezt az akut hörgőszűkületet kell, hanem a tüneteket provokáló allergiát és a légutakban zajló alapvető problémát, a krónikus gyulladást is, ugyanis ennek hiányában a hörgők lassú károsodása várható.”

Miért lesz valaki allergiás asztmás?

  • Az asztma kialakulásának pontos okai ma sem ismertek. Ami bizonyított, hogy a betegség családi halmozódást mutat, tehát a betegségre való hajlam öröklődik.
  • Felfedeztek bizonyos génvariációkat is, melyek megléte szintén növeli az asztma kialakulásának kockázatát.
  • Az allergiás menetelés is ismert jelenség – az a személy, akinél csecsemő- vagy kisgyermekkorában az ekcémás, száraz bőre okozott panaszt, esetleg ételallergiás is volt, később nagyobb valószínűséggel lesz szénanáthás, asztmás.
  • Allergiás asztma esetén pedig nem elhanyagolható körülmény az allergia megléte. Nem megfelelően kezelt légúti allergia szövődményeként gyakran jelentkezik asztma.

Az allergiás asztma diagnózisa

Ha asztmára utaló légúti panaszaink vannak, vagy a szénanátha tünetei mellett köhögés, nehézlégzés jelentkezik, mindenképp forduljunk tüdőgyógyászhoz. A kezelőorvos első lépésben alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről, a gyanú megerősítésére vagy kizárására légzésfunkciós és allergiavizsgálatot fog végezni. Az eredményeket összeveti a tüneteinkkel, és ha minden jel arra mutat, akkor megállapítja az allergiás asztma diagnózisát.

A két betegséget együtt kell kezelni

Allergiás asztma esetén a két betegséget együtt kell kezelni.Az allergiás asztma nem gyógyítható, de a megfelelő kezeléssel karbantartható betegség, az érintetteknél hatékony terápiával tünetmentességet lehet elérni. Allergiás asztma esetén az asztma elleni gyógyszerek mellett a légúti allergia elleni készítményeket is szedni kell. Az asztma gyógyszerekből több típus is létezik: rövid és hosszú hatású hörgőtágítók, illetve a légutak gyulladására célzottan ható készítmények. A légúti allergia tünetei ellen az orvos javasolhat tüneti szereket – például antihisztamin tabletta vagy szteroid orrspray – vagy allergén immunterápiás kezelést is.

Az allergiás asztma kezelése otthon

  • A kezelőorvos által összeállított kezelés betartása mellett fontos ügyelni arra, hogy lehetőleg minél kevesebb trigger legyen az otthoni környezetben. A terápia is sokkal hatékonyabb, ha nem kell a szervezetünknek minden nap megbirkóznia az allergénekkel.
  • Pollenallergia esetén ezért fontos, hogy például ne teregessünk a szabadban, mert a nedves ruhán megtapadnak a pollenek, amit ha azután egész nap viselünk, fokozódnak a tüneteink.
  • Esténként mossunk hajat, hogy a megtapadt pollenektől megszabaduljunk.
  • Gyakori ágyneműcsere és porszívózás javasolt, illetve a szellőztetést a korai reggeli órákban végezzük, később magasabb a pollenkoncentráció.
  • Poratka allergia esetén az allergénmentes és magas hőfokon mosható ágynemű segíthet. Fontos, hogy a szőnyegeket, kárpitozott bútorokat, vastag függönyöket és plüssöket kerüljük, mert ezek az atkák kedvelt élőhelyei.
  • Ha háziállatra vagyunk allergiások, de nem szeretnénk megválni a kedvencünktől, mindenképpen tartsuk a hálószobán kívül, és érdeklődjünk az allergén immunterápia lehetőségéről.
  • Penészgomba allergia esetén is érdemes a lakberendezési szempontokat mérlegelni. A cserepes növények földje is penészesedhet, ezért ne tartsuk a hálószobában semmiképp. A külső falra tolt szekrények mögött ellenőrizzük, nincs-e penész, és a konyhai mosogató, a fürdőszoba területét gyakran takarítsuk, ahol szintén előszeretettel jelenik meg penész.

Otthoni légzésfunkciós eszköz az allergiás asztma kezelésében

Allergiás asztma esetén a tünetek az allergén és egyéb asztma triggerek – fizikai aktivitás, hideg levegő belélegzése, stressz, szennyezett levegő vagy időjárási változások - hatására is romolhatnak. Az asztma kezelés egyik célja, hogy a betegnél tünetmentességet érjünk el, ehhez azonban asztma ellen célszerű a légzésfunkciós méréseket gyakrabban végezni.

 

A rendelőben végzett, rendszerint félévenkénti kontroll helyett gyakoribb, akár napi mérések javasoltak annak érdekében, hogy a legjobb kezelést tudjuk kapni. Az otthoni légzésfunkciós eszköz biztosít erre lehetőséget. Az okostelefonhoz csatlakoztatható készülék segítségével naponta dokumentálni tudjuk a légzésfunkciós érték változását, így a rendszeresen szedett gyógyszerekkel is optimálisabb kezelést tud a kezelőorvos beállítani, illetve állapotromlás esetén akár távkonzultáció segítségével is rendelkezésre áll az orvosi háttér.

Téma szakértője

  • Dr. Tárnok Ildikó

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
  • Specialitások:
    • allergiás asztma
    • pollen allergia
    • légúti allergiák
    • asztma kezelése
    • poratka allergia

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési információ:

    • Hétfő, szerda, csütörtök : 1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
    • Kedd: 1147 Budapest, Csömöri út 18. (a Bosnyák térnél)

    Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>

     

Orvos válaszol

Tisztelt doktor/dr.nő

Évek óta szenvedek allergiával és ez mellett asztmás is vagyok. az allergiámat próbálták kivizsgálni, 4 éve volt még külföldön egy vérvételem ami alapján a kutyanyál alergia jött csak ki.
Ezen ki azóta is küszködöm folyamatos arcüreg problémával és gyomor problémáim is vannak. A Gasztroenterológus étel Intolerancia tesztet rendelt el, ezen felül szerintem hisztamin érzékenységem is van, mert alkoholt abszolút nem tudok inni utána begyullad az arcüregem. az orrdugulás, orrfolyás folyamatos. Tavaly prick tesztet végeztek ami kb csak 8 féle dolog volt,ami alapján nem mutattak ki allergiát, viszont étel Intolerancia vagy valamilyen étel allergiám biztos hogy van, amit sajnos még nem sikerült kideríteni, de nem tudom hogy melyik teszt felé induljak el.Panaszaim legfőképpen, folyamatos orrdugulás néha viszket a fülem, a torkom, szemem, néha a bőröm, de kiütésem sosincs, van amikor megfájdul a gyomrom, reflux, puffadás a legfőbb, hasmenés, fejfájás, közérzetem sem jó, és szorongás is kialakul.
Sokat olvastam az étel Intolerancia és allergiáról, de ezek a tünetek sajnos mindkettőnél előfordulhatnak ezért szeretném az ön szakmai segítségét kérni hogy merre felé induljak el hogy minél előbb ennek a végére járjunk. hajlandó vagyok bármilyen tesztet elvégezni csak járjunk a végére hogy mi okozza ezeket a tüneteket és hogy ne kell legyen három havonta antibiotikumos kúrát alkalmaznom.
2020 októberében volt orrsövény és polip műtétem, de nem veszem észre hogy bármi is javult volna. Én úgy érzem hogy itt valami más lesz a probléma. legjobban a hisztamin Intolerancia vagy allergiára gondolok még de sajnos nem tudom hogy mi a pontos diagnózis, ezért is kérném szíves válaszát minél előbb.
Köszönettel,
Temesi H.

Tisztelt Érdeklődő,

Kérem keressen minket telefonon hogy segíteni tudjunk a megfelelő szakorvos kiválasztásában.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Betegközpontú, kedves

Nagyon elégedett vagyok a Doktornővel, aki kérdéseimre kedvesen válaszolt és érthetően elmagyarázott mindent. Hatalmas szaktudás betegközpontú hozzáállás és kedves személyzet. Bátran ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Hírek

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Sokat dörzsöli az orrát a gyermek? Nem csak egy rossz szokás, akár allergia is lehet

Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.

További részletek
Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Pollenallergiásként sem kell lemondania a szabadtéri mozgásról

Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK