Antihisztamin tabletta szedésével az allergia, szénanátha, csalánkiütés és allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás tüneteit lehet enyhíteni. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus válaszolt a készítmények szedésével kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre.
A régebbi, első generációs készítményeknél fordult elő ez a mellékhatás. Szedésük során sokan tapasztaltak nappali fáradtságot, álmosságot. Az újabb típusú készítményeknél ez már nem jellemző. Bár ez az álmosító mellékhatás kedvező is lehet, például, ha valaki csalánkiütés esetén a kínzó viszketés miatt nehezen aludna el. Ilyen esetben, ha este, lefekvés előtt szedi az antihisztamin tablettát, akkor nyugodtabb éjszakára számíthat.
A tabletták különböző hatóanyag tartalommal rendelkeznek. Ha az egyik készítmény nem használ, érdemes másik hatóanyaggal rendelkezőt szedni, többet is megpróbálni, amíg megtaláljuk azt, ami a leginkább megszünteti a tüneteket.
Léteznek recept nélkül is kapható és vényköteles készítmények. Ez a tény azonban nem befolyásolja, hogy egyik jobb lenne a másiknál. Mindkét típus közt találunk eltérő hatóanyagú tablettákat. A számunkra legmegfelelőbb az lesz, amelyik megszünteti az allergiás tüneteinket. Ezt a hatást azonban sokszor kiegészítve egyéb szerekkel – orrspray, szemcsepp – tudjuk elérni.
A készítményeket a betegtájékoztatóban leírtak szerint, vagy a kezelőorvos által javasolt módon kell szedni. Kövessük a pontos adagolást, életkor és testtömeg szerint, a bevétel időpontját is betartva, elkerülve a túladagolást.
A régebbi típusú, álmosító hatású antihisztaminok szedésekor sokan tapasztaltak erős nappali fáradtság érzést, a koncentrációs képesség csökkenését, homályos látást. Az újabb készítmények szedése kapcsán az álmosság alig fordul elő, száj- és orrszárazság, fejfájás szokott ritkán jelentkezni.
Mindenképp jelezzük a kezelőorvosnak, ha antidepresszánst, gyomorfekély vagy reflux kezelésére szolgáló gyógyszereket vagy antihisztamin tartalmú gyógyszereket is szedünk. Előfordulhat, hogy egyes készítmények gátolhatják vagy épp felerősíthetik egymás hatását, illetve együttesen szedve megnövelhetik a mellékhatások kockázatát.
A gyógyszer szedése alatt jobb elkerülni az alkohol fogyasztást. Különösen, ha első generációs antihisztamint szedünk. Az alkohol ugyanis még inkább fokozhatja az álmosító hatást.
Bizonyos esetekben feltétlenül fontos allergológussal konzultálni, mivel nem mindig szedhető minden hatóanyag. Az alábbiak kapcsán mindenképp kérjen tanácsot:
A készítmények a hisztamin felszabadulását gátolják meg a szervezetben. Ez az anyag okozza az allergiás tüneteket. Az antihisztamin tablettát tehát addig kell szedni, amíg az allergiás tünetek jelentkeznek. Pollenallergia esetén addig, amíg a tüneteket okozó pollen jelen van a levegőben. Lakáson belüli allergének – például poratka allergia – akár egész évben tüneteket okozhatnak, így ott folyamatosan szükség lehet a gyógyszerekre, ha nem szedjük, az allergiás tünetek visszatérnek.
Tartósan - hónapokig, évekig - semmiképp sem javasolt antihisztamin szedése, így amennyiben nem szeretne hosszú távon antihisztamin tablettát szedni, és tartós megoldást keres az allergiás tünetek ellen, érdeklődjön allergológusánál az allergén immunterápiás kezelésről!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekProfesszionális szervezés, felkészült, bizalmat , határozottságot sugárzó kedves Doktornő.
Ha a nyári hónapokban gyermekünknél hosszan elhúzódó, náthaszerű tünetek jelentkeznek, akkor gondoljunk az allergiás nátha lehetőségére is. Különösen akkor, ha a gyermeknél korábban atópiás dermatitiszt vagy ételallergiát diagnosztizáltak – tanácsolja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus-klinikai immunológus szakembere.
Jógázás a parkban, egy kalandos túra a hegyekben vagy egy regényes vadvízi evezés a barátok körében? A kellemes nyári időjárás és a hívogató természet sajnos nem mindenkinek nyújt gondtalan kikapcsolódást. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa szerint bár a pollenallergiások számára az augusztus egyet jelent a parlagfűszezon kezdetével, mégsem kell lemondaniuk kedvenc sport- és szabadidős tevékenységeikről!