Mit használjak szénanátha ellen?

Mit használjak szénanátha ellen?

Dr. Tárnok Ildikó Módosítva: 2020.05.28 17:00

A szénanátha, vagy másnéven allergiás rhinitisz tünetei nagyon hasonlítanak a megfázáskor jelentkező náthás tünetekre, ám ilyen esetben más típusú kezelésre van szükség. Dr. Tárnok Ildikó allergológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit javasolt használni szénanátha ellen.

Miért jelentkeznek a tünetek?

A szénanáthás tünetek megjelenését légúti allergia okozza. Az allergiás személy immunrendszere túlműködik, emiatt több, a környezetben előforduló ártalmatlan anyag ellen is védekezéssel reagál. Betolakodóként, kórokozóként kezeli az allergéneket, emiatt hisztamint szabadít fel a szervezetben. A hisztamin nyálkahártya duzzanatot és fokozott váladékozást, viszketés okoz a légutakban, orrüregben és a szemekben. Így próbál meg az szervezet az allergénektől megszabadulni. Ennek következtében jelentkeznek a szénanáthás tünetek:

- tüsszögés,

- orrdugulás,

- orrfolyás,

- szem- és orrviszketés,

- szemkönnyezés,

- viszkető érzés a torokban.

Sokan panaszkodnak fáradtságra, fejfájásra, arcüregproblémára, álmatlanságra és szaglászavarokra is.

Mit tehetek szénanátha ellen?

Szénanáthás tüneteket okozhatnak tavasztól őszig a pollenek, de egész évben is jelentkezhetnek panaszok háziállat allergia, penészgomba vagy poratka allergia esetén.

- Ha észrevette, hogy a náthás tünetei a szokásos 7-10 nap alatt sem múlnak el, akkor már érdemes gyanakodni.

- A szénanátha rizikója magasabb, ha a családban van allergiás, a hajlam ugyanis örökölhető. Egy allergiás szülő esetében például 30, ha mindkét szülő allergiás, már közel 80% az esély arra, hogy a gyermeknél is megjelennek a tünetek.

- Szintén gyanúra ad okot, ha már az előző évnek is épp ebben az időszakában voltak hasonló tüneteink, akkor is nehezen és csak hetek alatt múltak el a náthaszerű panaszaink. Ilyen esetben javasolt allergológushoz fordulni, aki a kivizsgálást követően el fog látni szénanátha elleni gyógyszerrel.

Mi történik az allergológusnál?

A kezelőorvos alaposan kikérdez a tüneteinkről. Pontosan mi a panaszunk, mikor, az év melyik időszakában jelentkezik a szénanátha. Ahhoz, hogy megtudjuk, mi okozza a tüneteket, allergia vizsgálatra van szükség. Ez történhet alkaros bőrpróba, másnéven Prickt-teszt segítségével. Ez a vizsgálat allergiaszezonban, fokozott bőrtünetek vagy antihisztamin tabletta szedése és várandósság esetén sem végezhető. Ilyen esetben az allergia vizsgálat vérből történik. A vizsgálati eredmények és a panaszaink összevetése után lehet a diagnózist megállapítani és a személyre szabott kezelést összeállítani.

Ezért fontos a megfelelő kezelés

Szénanátha ellen hatékony kezelés.A pollenallergia tünetei akár hetekig vagy hónapok is tarthatnak, amíg az allergén növény virágzik. Ha valaki ilyen hosszú ideig a nátha ellen szokásos, ún. nyálkahártya-lohasztó vagy dekongesztáns orrspray készítményt használja, komoly mellékhatásokra számíthat. Az orrnyálkahártya olyan mértékben is károsodhat, ami már csak műtéttel helyreállítható. Emellett a tünetei is megmaradnak, hiszen szénanátha ellen a tüneti kezelés lényege a hisztamin hatásának blokkolása, amihez antihisztamin tartalmú készítményre van szükség. A nem megfelelően kezelt légúti allergia további komoly kockázata, hogy idővel a beteg egyre több mindenre lehet allergiás, illetve asztmája is kialakulhat.

Szénanátha ellen – mi az, ami valóban hat?

Antihisztamin készítmények

Elérhető antihisztamin tabletta formában, de az orr- és szemtünetekre helyileg ható antihisztamin tartalmú orrspray és szemcsepp is létezik. Fontos tudni, hogy az antihisztamin a készítmények összefoglaló neve, melyek különböző hatóanyaggal kerülnek forgalomba. Hatásuk a hatóanyagtól függően eltérhet, ezért is lényeges a személyre szabott kezelés, hiszen a panaszok függvényében valakinél az egyik beválik, a másik pedig nem.

Szteroid tartalmú orrspray

A szteroidoktól sokan tartanak a mellékhatások miatt, ám ez esetben nem kell aggódni, a szteroid orrspray csak helyileg szívódik fel. Enyhe orrszárazság, emiatt alkalmanként orrvérzés szokott előfordulni, így érdemes sós vizes orrsprayt vagy orrnyálkahártya nedvesítő készítményt is használni mellette. Óriási előnye viszont, hogy hónapokon át használható és – szemben a nátha elleni dekongesztánsokkal – hosszabb időn át alkalmazva sem okoz orrcsepp-függőséget vagy orrnyálkahártya károsodást.

Allergénspecifikus immunterápia

Azok számára, akik tartós megoldást keresnek az allergia ellen, személyre szabottan lehetőség van allergénspecifikus immunterápiára is. Sokan azért választják, mert nem szeretnének évekig antihisztamin készítményeket szedni, vagy nincsenek megelégedve azok hatásával. A kezelés 3-5 évig tart, és így akár 10-12 éves tünetmentességet is el lehet érni. Amire figyelni kell, hogy az allergénspecifikus immunterápiát legalább 2 hónappal az allergén növény virágzása előtt meg kell kezdeni!

Téma szakértője

  • Dr. Tárnok Ildikó

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
  • Specialitások:
    • allergiás asztma
    • pollen allergia
    • légúti allergiák
    • asztma kezelése
    • poratka allergia

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési információ:

    • Hétfő, szerda, csütörtök : 1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
    • Kedd: 1147 Budapest, Csömöri út 18. (a Bosnyák térnél)

    Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves fiamnak évek óta van hátsó garatfali lecsorgása,a téli hónapokban sokat szokott köhögni,ha elmúlik a száraz köhögése,akkor is utána marad egy olyan probléma,hogy evés után csiláló érzést érez a torkában,és ezért köhögnie kell. 1 éve Pécsen kivették az orrmanduláját,mert azt mondták,hogy attól van,de a váladékcsorgás sem szünt meg, és Karácsonykor volt egy arcüreggyulladás és torokfájásos problémája, és azóta még mindig van köhögése evés után.Pár éve allergiát állapítottak meg nála háziporra,fűfélékre,késői virágzású fákra.Tejre és tejfehérjére kettest hozott ki a vérvétel,de a vizsgálatot kérő orvos nem tudta értelmezni,hogy ez most mennyire erős,ezért nem is tanácsolt semmit sem.Azóta laktózmentes termékeket vásárolok és próbáljuk a legkevesebb tejterméket fogyasztani.A háziorvosa szerint lehet,hogy refluxos,de a tükrözéstől elzárkózik,és a műtétet végző orr-fül gégész orvosa is azt mondta,hogy ez nem reflux.Teljesen tanácstalan vagyok,kérem adjanak tanácsot:Tisztelettel:Pál Tiborné

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Pál Tiborné !

A táplálékallergia felnőttkorban ritka, általában gyermekkorban alakul ki.

A savas reflux nem kizárt, ennek következtében is kialakulhat az orrmandula túltengése. Ha a kiváltó ok megmarad, az orrmandula a jól elvégzett műtét után is visszanőhet .
Étkezéssel összefüggő orrfolyást okozhat a hisztamin túlérzékenység, ez vérből végzett vizsgálattal igazolható.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Nagyon elégedett vagyok Tárnok doktornő kedvességével, felkészültségével, valamint segítőkészségével!

További vélemények

Hírek

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek
Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK