Napjainkban teljesen természetes, ha valaki fura tünetet észlel magán, elsőként az internethez fordul, „Google doktort” kérdezi. A segítség nem marad el, pár másodperc elég a diagnózishoz, máris több oldalon olvashatjuk bajaink lehetséges forrását. Így születnek a legrémisztőbb diagnózisok például egy tartósan fennálló köhögés kapcsán is. Az elhúzódó köhögést valóban komolyan kell venni, ám az internetes keresgélés – és az azzal járó felesleges aggódás - helyett célszerűbb tüdőgyógyász segítségét kérni, aki nemcsak diagnosztizálja, de kezeli is a problémát.
Ha beírjuk a keresőbe, hogy elhúzódó köhögés, nehézlégzés, a találatok az „enyhe” légúti fertőzéstől, a kardiológiai problémákon és refluxon át egészen a tüdő daganatos megbetegedéséig terjednek, és valóban az asztma* lehetőségét is felvetik. Az elhúzódó köhögés pontos kiváltó okát azért fontos mielőbb tisztázni, mivel mindegyik betegség eltérő kezelést igényel és az idejében megkezdett terápiával komolyabb szövődményeket előzhetünk meg.
Az asztma esetében is fennáll az esélye, hogy csak későn, a valódi asztmás roham bekövetkezésekor kerül diagnosztizálásra. Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, mely azonban nem egyik napról a másikra alakul ki. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy az asztmára kezdeti jelek figyelmeztetnek, épp úgy, ahogyan a már diagnosztizált betegeket is állapotuk rosszabbodására.
- fekvő helyzetben köhögésre ingerelhet például allergia miatti krónikus orrmelléküreggyulladás is, ilyenkor a hátsó garatfali csorgás miatt jelentkező köhögés nem hagyja aludni a beteget.
- gyakran okozza reflux is, amikor a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, emiatt köhögési ingert vált ki.
- az alsó légúti eredetű köhögések okai közül a leggyakoribb a banális „megfázás”, légcső-, és hörghurut, ami gyakran felső légúti fertőzéshez társul. Kezdetben kínzó, száraz, a légcső lefutásának megfelelő helyen fájdalmat okozó, mély köhögéssel jár, majd a köhögés hurutossá válik.
- ha a köhögés többnapos lázzal, levertséggel, oldalra lokalizálódó, légzésre fokozódó fájdalommal, esetleg nehézlégzéssel jár, akár tüdőgyulladásra is utalhat.
- az elhúzódó köhögés, nehézlégzés COPD és tüdődaganat jele is lehet.
Elhúzódó köhögés, ismétlődő köhögési rohamok és terhelésre jelentkező nehézlégzés kezelésében kérjük tüdőgyógyász segítségét. A köhögés csak a kiváltó ok, az alapbetegség kezelésével szüntethető meg, így szükség esetén fül-orr-gégész, gasztroenterológus bevonására is szükség lehet.
Ha bebizonyosodik, hogy a panaszokat valóban asztma okozza, akkor a kezelőorvos személyre szabott kezelést állít össze, amivel időben elkezdett kezeléssel a tüneteink teljesen meg tudnak szűnni. Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető, a betegek egészséges társaikhoz hasonlóan jó életminőséget tudnak elérni, megfelelő kezeléssel.
Nem mindegy, hogy mit szed köhögésre!
Tipikus tünetek nélkül is lehet refluxos!
Az allergiás asztma tünetei
Vélemények dr. Potecz Györgyiről >>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelési információ:
a doktornő személyes vizitjeire az Ostrom utcai rendelőben kerül sor (a Széll Kálmán térnél)
További véleményekA doktornő pontosan kezdte a rendelést, nem voltam megvárakoztatva. A konzultáció folyamán a doktornő alaposan még egyszer megkérdezte amit fontosnak érzett, mindent teljes körűen, érthetően elmondott, a leendő gyógyszereimből volt nála készleten, ezek használatát alaposan áttanulmányoztuk együtt, illetve tájékoztatott minden fontos tudnivalóról a kezelés kapcsán. A fentiek mellett a doktornő kedves, udvarias, képes nagyon kellemes légkört teremteni a rendelőjében, ami a pácienst megnyugtatja.
A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.
Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.