Egyre hosszabbra nyúlik a pollenszezon, ezért az allergiás tünetek az év jelentős részében jelen lehetnek a pollenallergiás betegek életében. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, pulmonológus szakembere szerint a szénanáthát mindenképpen kezelni kell, hogy a későbbiekben elkerülhetővé váljon a súlyosabb szövődmények kialakulása.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
-Az allergiás náthát (allergiás rhinitist) az orr nyálkahártyájának allergiás gyulladásos folyamata jellemzi, amely orrviszketéssel, orrfolyással, orrdugulással és tüsszentéssel jár, és gyakran kötőhártya-gyulladással együtt jelentkezik. Igen gyakori betegségről van szó, a lakosság közel 20 százalékát (azaz minden ötödik embert) érinti – mondja Dr. Hidvégi Edit, amelyet a genetikai és környezeti tényezők együttese határoz meg, és jelentős családi halmozódást mutat. Kiváltásában a szezonális (növények pollenei) és nem szezonális (háziporatka, állatszőr, zárt terekben található penészgomba) allergének egyaránt szerepet játszhatnak, akár több héten-hónapon át tartó, az életminőséget is jelentősen befolyásoló tüneteket okozva.
Hidvégi doktornő szerint a szezonális allergiás nátha esetében mind gyakrabban tapasztalhatják a betegek, hogy tüneteik egyre korábban, akár már a téli hónapok végén vagy kora tavasszal jelentkeznek, és egészen késő őszig kitarthatnak. A hosszúra nyúlt pollenszezon és a megnövekedett szezonális pollenkoncentráció oka a klímaváltozásban keresendő, ami miatt a pollenérzékenység és az allergiás megbetegedések számának növekedésére számíthatunk az elkövetkező évtizedekben.
Ha az allergiás náthát nem kezelik, az súlyosan befolyásolhatja az érintettek életminőségét, munkahelyi, iskolai teljesítményét vagy akár az egyszerű hétköznapi feladatok elvégzését. A beteg tompának, fáradtnak és ingerlékenynek érzi magát, fejfájásra panaszkodik, bedugult orra miatt sokszor képtelen aludni (gyermekeknél kialakul a szájlégzés), sőt a tünetek akár a mentális egészségre is kihathatnak.
A kezeletlen allergiás nátha az orrmelléküregek fertőzéséhez (akut és krónikus orrmellék- és arcüreggyulladás, középfülgyulladás) vezethet, de érintheti a szem kötőhártyáját is.
-Fontos annak tudatosítása a betegekben, hogy a szénanáthás tünetek megfelelő kezelése elengedhetetlen ahhoz, hogy megelőzhetővé váljanak a fertőzéses szövődmények és az ún. atópiás menetelés. Ez a kifejezés azt a folyamatot jelöli, amikor az allergiás betegségek az atópiás hajlamú betegek életének meghatározott szakaszaiban egymást követve jelennek meg. A csecsemőkori allergiás bőrtüneteket (atópiás dermatitis) a kisgyermekkori ételallergia majd a szénanátha váltja fel, és ötéves kor felett már az asztma is jelentkezhet. A kezeletlen vagy rosszul kezelt allergiás nátha tehát asztma kialakulásához vezethet – hívja fel a figyelmet a szakember, aki hozzáteszi, hogy az idejében megkezdett kezeléssel megelőzhetjük az újabb allergénekre jelentkező allergiás reakciókat és a súlyos asztma kialakulását is, fennálló asztma esetén pedig mérsékelhetjük az asztmás roham kialakulásának kockázatát
Az enyhe tünetek kezeléséhez elegendőek lehetnek a vény nélkül kapható antihisztamin készítmények is. Sajnos a recept nélkül kapható orrcseppek és orrspray-k tönkreteszik az orrnyálkahártyát, ha azokat 7-10 napnál tovább, sőt akár rendszeresen használják, akkor a beteg nem tud megszabadulni azok alkalmazásától. Amennyiben a tünetek két hétnél tovább tartanak, és befolyásolják a mindennapi feladatok elvégzését, valamint az antihisztaminok mellett sem javulnak a tünetek, akkor forduljon mielőbb orvoshoz! Ezzel szemben a szakorvos által javasolt, majd később a háziorvos által felírt orrspray-k kifejezetten hasznosak az allergiás nátha kezelésében. A könnycsatornán "felkúszva" még a szemtüneteket is tudják enyhíteni, de az arcüreggyulladás megelőzésében és kezelésében is igazoltan hatásosak – tanácsolja dr. Hidvégi Edit.
Az allergiás rhinitis gyógyítható. Nem kell feleslegesen szenvedni, csendben tűrni, hogy a tünetek megkeserítsék az életünket! Bár a szezonális allergia esetében nem könnyű feladat, mégis törekedni kell a tüneteket okozó allergén kerülésére. A napi hajmosás, a kinti teregetés mellőzése, az ágynemű gyakori cseréje, a megfelelő időpontban végzett szellőztetés és a pollenszűrők használata is mérsékelheti tüneteinket. Az időben elkezdett, megfelelő kezelés mellett a betegek jelentős részénél teljes tünetmentességet tudunk biztosítani, a páciensek fennmaradó részénél pedig jól csökkenthetjük a panaszokat. A terápia során alkalmazott bázisszerek az antihisztaminok és a lokális szteroid orrspray, de új lehetőségként a specifikus immunterápia jöhet szóba. Ez utóbbi, mint oki kezelés, hosszú távú eredményekkel kecsegtet azok számára, akik közepes vagy súlyos allergiával küszködnek, és a hagyományos gyógyszeres terápia nem volt hatásos náluk.
- A kezeletlen allergiás rhinitis számtalan fertőzéses szövődményhez és súlyos asztmához vezethet. A tüneteket okozó allergének elkerülése mellett érdemes szakorvoshoz fordulni mihamarabb, hiszen a betegség kezeléséhez számtalan biztonságosan alkalmazható és hatékony antiallergén készítmény áll már a rendelkezésre – hangsúlyozza Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont orvosa.
gyermek és felnőttkorban asztma
COPD, köhögés
reflux
étel-allergia
laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)
Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Rendelési információ:
Csütörtök: csak távkonzultáció
Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)
További véleményekA reflux egy olyan ritka fajtájában szenvedtem hosszú ideig, ami kínzó légúti tünetekkel jár, és a tüdőmben is szövődményt okozott. Hidvégi Edit doktornő volt az első orvos, aki egyrészt komolyan vette a problémámat, másrészt egységben látta és tudta kezelni ezt a két állapotot. Alapos és mély szakmai tudásának, körültekintésének, a gondosan megválasztott terápiáknak és nem utolsósorban szeretetteljes biztatásának köszönhetően már három hónapja gyógyszerek nélkül is teljesen jól vagyok. Külön kiemelendő, hogy a személyes találkozások mellett a doktornő számos alkalommal adott lehetőséget e-mailes konzultációra. Kérdéseimre adott világos magyarázatai és pontos instrukciói szintén nagymértékben hozzájárultak a gyógyulásomhoz.”
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.