Hasmenés okai gyerekeknél

Hasmenés okai gyerekeknél

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2020.10.22

A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, de jelentkezhet akár a hozzátáplálás időszakában is, az új ételek bevezetése kapcsán. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, az AllergiaKözpont orvosának segítségével a leggyakoribb kiváltó okokat vesszük sorra.

Csecsemőkori hasmenés – tejallergia tünet?

A 6 hónapnál fiatalabb csecsemők körében jelentkező hasmenés oka gyakran tejallergia. Anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt jelentkezhet. Az anyatejjel a kicsi szervezetébe jutó allergén fehérjék, vagy a tehéntej alapú tápszerek okozhatnak gondot. Ilyen esetben az édesanya tejmentes diétája, vagy a tápszer cseréje jelent megoldást a hasmenés kezelésére.

Fertőzés is lehet a hasmenés oka

A közösségbe, bölcsődébe vagy óvodába került gyerekeknél hasmenés jelentkezhet különböző fertőzések következtében. Salmonella, calici-, vagy rotavírus fertőzés tünete is lehet. Ilyenkor rendszerint egyéb panaszok is, például étvágytalanság, hányinger, hányás, láz is jelentkeznek. A nagyobb, közösségbe járó testvér átadhatja a fertőzést a kisebbeknek. Fertőzéses hasmenés esetén fontos a rendszeres folyadékpótlás, a kiszáradás megelőzése gyerekeknél. Ha ez nem sikerül, akár kórházi kezelésre is szükség lehet.

Ételallergia tünete is lehet

Hasmenés okai gyerekeknél ételallergia is lehet.6 hónapos kor után, a hozzátáplálás időszakában jelentkező hasmenés esetén gondolni kell az ételallergia lehetőségére is. Ételallergia esetén a hasi tünetek mellett jellemzően valamilyen bőrtünet is jelentkezik, például kiütés, viszketés, ekcémás foltok. A hozzátáplálás időszakában fontos, hogy egyszerre csak egy új ételt vezessünk be, így tünetek esetén jó eséllyel a kiváltó okot is meg tudjuk nevezni.

 

A pontos diagnózishoz a problémás ételt ki kell vezetni az étkezésből, majd néhány hét elteltével ismét fogyaszthatja és meg kell figyelni, hogy jelentkeznek-e újra a tünetek. Emellett komplex allergiateszt elvégzésére is van lehetőség, ha a gyermekorvos vagy allergológus úgy ítéli meg, hogy szükséges.

Alkalmi hasmenés okai gyerekeknél

Az ünnepi időszakban, születésnapok után is jelentkezhet hasmenés gyerekeknél. Ilyenkor egyszerű túlevés, gyomorrontás okozza a tüneteket, a túl sok édesség vagy a kedvenc ételének lakmározása vezet a hasi panaszok megjelenéséhez. A tünetek diéta mellett rendszerint rövid időn belül enyhülnek.

 

Szintén gondot okozhat, ha a gyermek túl sok gyümölcslevet fogyaszt. Ezek magas cukortartalma miatt vezethet hasmenéshez. A megelőzés érdekében fontos, hogy változatos innivalókkal kínáljuk a gyereket, a tízóraira vagy uzsonnára fogyasztott gyümölcslevek mellett a napi folyadékbevitel döntő részét inkább vízzel, ásványvízzel biztosítsuk.

A tejcukor is gondot okozhat

Laktózérzékenység is lehet a hasfájás oka gyerekeknél.Laktóz intolerancia, vagyis tejcukor érzékenység már gyermekkorban is jelentkezhet. Ritkább esetben lehet veleszületett, gyakoribb, hogy 12 éves kor körül, a tejcukrot lebontó laktáz enzim termelődésének csökkenése miatt jelentkeznek a tünetek.

 

A laktózérzékenység lehet átmeneti is, például antibiotikum kúrát követően is felléphet. A hasmenés mellett gyakori tünete a hasfájás, puffadás, hasi görcsök és intenzív bélhangok. A panaszok a tejtartalmú ételek fogyasztása után 1-1,5 órával később jelentkeznek.

Ha a tünetek és a kivizsgálás során beigazolódik a laktóz intolerancia diagnózisa, laktózmentes diétát kell tartani.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor úr !

Érdeklődnék, hogy Önöknél melyik szolgáltatást kellene választanom az alábbi esetben. Kisfiam kazein allergiás, mely évek óta tartó diétával jelenleg tünetmentes (diétahiba esetén rövid időn belül tünetel ) az iskolába kérnek friss igazolást a tejmentes étkezés biztosításához , mert a jelenlegi szakorvosi igazolása lejárt, de állami intézményben jelenleg 3-4 hónapos várólisták vannak, de így szeptembertől nem kaphatna diétás étkezést ami esetében erős gyomorfájdalom , bőrkiütés ( darabos, "homokos" érzetű bőr ) , kiborulás és kontrollálhatatlan hisztikkel , folyamatos felsőlégúti panaszokkal, hasmenéssel járna, melyeket a teljes tejkizárás óta csak hiba esetén tapasztaltunk. Mely vizsgálatra vagy konzultációra tudnánk Önökhöz bejelentkezni, hogy friss szakorvosi ajánlást kapjunk kisfiúnk diétás étkeztetéséhez ? Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelt Érdeklődő,

Központunkban Dr Hidvégi Edit foglakozik étel allergiás gyermekek gondozásával. Ő tud diétás javaslatot kiadni a gondozott gyermekek részére.
Időpontot foglalni az online rendszerünkben tud, illetve a weboldalunkon megadott telefonszámos is el tud érni bennünket.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagy szakértelem

Keveset kellett várakoznunk. Az orvos nagy szakértelemmel rendelkezett, úgy éreztük hogy rendesen foglalkozik a problémánkkal.

További vélemények

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok