Hasfájás okai gyerekeknél

Hasfájás okai gyerekeknél

Dr. Balogh Ádám MSc PhD Módosítva: 2023.11.13

A hasfájás az egyik leggyakoribb panasz, amivel gyermekorvoshoz fordulunk. A hasfájás okai gyerekeknél sokfélék lehetnek, attól is függően, hogy akut vagy krónikus panaszokról van szó. A leggyakoribb kiváltó tényezőket dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa foglalta össze.

Hirtelen jelentkező, vagy több hónapja fennálló hasfájás

Akut hasfájásnak nevezzük a hirtelen jelentkező panaszokat, krónikusnak pedig, ha már hosszabb ideje fáj a gyermek hasa. Ilyenkor a fájdalom hullámzó lehet, egy időre elmúlhatnak, majd visszatérhetnek a tünetek és azok erőssége is változhat.

Akut hasfájás okai gyerekeknél

  • Hasfájás okai gyerekeknél lehetnek fertőzés és székrekedés is. A hirtelen jelentkező hasfájás oka a legtöbb esetben valamilyen fertőzés, ételmérgezés. Ilyenkor a hasfájást gyakran kíséri hányinger, hányás, hasmenés és időnként láz is.
  • Akut hasfájást okozhat székrekedés, epekő, hasnyálmirigygyulladás, de lányoknál a pubertás környékén petefészek probléma is.
  • 2 év feletti gyerekeknél jellegzetes köldök körüli fájdalommal jelezhet a vakbélgyulladás, mely lassan átterjed a has jobb oldalára és lehúzódik a csípőlapát felé. A fájdalom trauma helyére is utalhat, például egy kerékpárral történő esést követő néhány órán belül jelentkező hasfájás.

Krónikus hasfájás okai gyerekeknél

Krónikus hasfájásnak nevezzük, ha a panasz három hónapnál tovább fennáll. Természetesen nem szabad eddig várni a kivizsgálással, ha a mindennapokat megnehezítő, gyakori és erős panaszról van szó. Az orvos felkeresését akkor sem szabad halogatni, ha egyéb tünetek – például hasmenés, hányás, véres széklet, éjszakai ébredések, bőrtünetek, kiütések, a súlygyarapodás leállása, fogyás is jelentkezik.

 

  • Hasfájás oka gyerekeknél ételintolerancia is lehet.A krónikus hasfájás oka lehet elhúzódó fertőzés vagy székrekedés.
  • Csecsemő- és kisgyermekkorban gyakran reflux áll a háttérben, nagyobb gyermekeknél felmerül az irritábilis bélszindróma és a gyulladásos bélbetegségek lehetősége is.
  • A hasfájás mellett hasmenést, puffadást okozhat gyerekeknél is a laktózintolerancia, de a glutén bevezetését követően a panaszok megjelenése cöliákiához is köthető. Erre mindenképp gondolni kell, ha vashiány, a súlyfejlődés elmaradása is fennáll.
  • A fruktóz malabszorpció, vagyis felszívódási zavar kisgyerekeknél is előfordulhat. A szénhidrát felszívódás zavara gyakran átmeneti, megjelenhet olyan időszakot követően, amikor a gyerek túl sok gyümölcsöt, mézes ételeket, gyümölcsleveket, vagyis nagyobb mennyiségű gyümölcscukrot (fruktózt) fogyasztott.
  • Ételintolerancia is okozhat hasfájást gyerekeknél. Az ételintoleranciák nem mindig okoznak korai reakciót, előfordulhat, hogy a tünetek csak órákkal vagy napokkal később jelentkeznek. Az ételintoleranciák tünete lehet a hasfájás mellett a (véres) hasmenés, bőrtünetek is – például csalánkiütés, ekcéma.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Akut hasfájás esetén érdemes néhány órát otthon várni, addig nagyobbaknak fájdalomcsillapítót, közelgő menstruáció esetén görcsoldót is adhatunk. Eközben érdemes átgondolni, volt-e mostanában széklete a gyermeknek (gyakran ennek elmaradása áll a háttérben), mit evett, van-e másnak is hasonló panasza a családban, óvodában, iskolában, érte-e a hasfájást megelőzően valamilyen akár fizikai, akár pszichés trauma? Vírusfertőzésre utal, ha a hasfájás mellett láz és hasmenés, esetleg hányás is jelentkezik.

 

Elhúzódó vagy súlyosbodó panaszok, újabb tünetek – például hányás, véres széklet - megjelenése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz! A krónikus hasfájás kivizsgálásához érdemes tüneti naplót vezetni és ebben feljegyezni a hasfájás jelentkezésének idejét, feltételezett okát és gyakoriságát.

Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Kedves Doktornő/Doktor Úr!
Kisfiam 7 hónapos. Pár hetes kora óta küszködünk hasfájással, ami hol jobb, hol rosszabb. Anyatejes, de egy ideje kiegészítésként tápszert is kap (Milumil HA) és elkezdődött a gyümölcs , zöldség hozzátáplálás és glutén bevezetése. Szoptatás közben a mellemen sokat feszeng, sír, hallom , hogy "morog" a hasa, és ez zavarja.Emiatt egyre inkább elutasítja a szopást. Éjszakai gyakori ébredéseit, sokszor vígasztalhatatlan sírásait is ennek tudom be. Ha túl van a szélgörcsön, megkönnyebbül. A másik fontos tényező, hogy harmadszor visszatérő bronchitise van.Az első 2 hónaposan volt, sajnos tüdőgyulladással is társult, akkor kórházban is voltunk. A második egy hónapja és most megint beteg, szerencsére "csak" obtstuktív felső légúti hörgőgyulladás és nincs tüdőgyulladása. Mindig láz nélkül zajlik, és mondhatni egyik napról a másikra alakul ki nála.Bőrtünete nincs . Pulmonológiai kivizsgálás még nem történt. Kérdésem az lenne, felvetődhet-e tejfehérje-érzékenység?Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Kedves Édesanya!

Tejfehérje érzékenység előfordulhat, de természetesen egyéb okokra is gondolni kell különösen a légúti panaszok esetében.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne PhD

gyermekorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kimagasló színvonal

A doktor úr segítőkészsége és kedvessége kimagasló színvonalú. A vizsgálatot a gyorsaság mellett az alaposság és betegközpontú hozzáállás jellemezte. 

További vélemények

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok