A hasfájás az egyik leggyakoribb panasz, amivel gyermekorvoshoz fordulunk. A hasfájás okai gyerekeknél sokfélék lehetnek, attól is függően, hogy akut vagy krónikus panaszokról van szó. A leggyakoribb kiváltó tényezőket dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa foglalta össze.
Akut hasfájásnak nevezzük a hirtelen jelentkező panaszokat, krónikusnak pedig, ha már hosszabb ideje fáj a gyermek hasa. Ilyenkor a fájdalom hullámzó lehet, egy időre elmúlhatnak, majd visszatérhetnek a tünetek és azok erőssége is változhat.
Krónikus hasfájásnak nevezzük, ha a panasz három hónapnál tovább fennáll. Természetesen nem szabad eddig várni a kivizsgálással, ha a mindennapokat megnehezítő, gyakori és erős panaszról van szó. Az orvos felkeresését akkor sem szabad halogatni, ha egyéb tünetek – például hasmenés, hányás, véres széklet, éjszakai ébredések, bőrtünetek, kiütések, a súlygyarapodás leállása, fogyás is jelentkezik.
Akut hasfájás esetén érdemes néhány órát otthon várni, addig nagyobbaknak fájdalomcsillapítót, közelgő menstruáció esetén görcsoldót is adhatunk. Eközben érdemes átgondolni, volt-e mostanában széklete a gyermeknek (gyakran ennek elmaradása áll a háttérben), mit evett, van-e másnak is hasonló panasza a családban, óvodában, iskolában, érte-e a hasfájást megelőzően valamilyen akár fizikai, akár pszichés trauma? Vírusfertőzésre utal, ha a hasfájás mellett láz és hasmenés, esetleg hányás is jelentkezik.
Elhúzódó vagy súlyosbodó panaszok, újabb tünetek – például hányás, véres széklet - megjelenése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz! A krónikus hasfájás kivizsgálásához érdemes tüneti naplót vezetni és ebben feljegyezni a hasfájás jelentkezésének idejét, feltételezett okát és gyakoriságát.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMár a bejelentkezés alkalmával nagyon segítőkész volt az asszisztens hölgy (Dobos Erika), mindent elmagyarázott, segített a dokumentumok feltöltésekor is! Balogh doktor úr is nagyon kedves volt, minden kérdésemre, kielégítő választ kaptam!
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.