Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Dr. Polgár Marianne PhD Létrehozva: 2018.12.12 Módosítva: 2020.02.19

A mézeskalács az ünnepi menü fontos része, ám az édesanyákban gyakran felmerül a kérdés, vajon adhatnak-e a népszerű karácsonyi édességből gyermeküknek? Dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa segít eligazodni ebben a kérdésben.

Kórokozó a mézben

A mézben természetes módon előfordulhat a Clostridium botulinum nevű baktérium, amely a botulizmus nevű súlyos ételmérgezés okozója. Az izomgörcsöket és izombénulást okozó baktériumot a méz mellett többek közt a talajtól nehezen megtisztítható zöldségek és a szakszerűtlenül tartósított háztáji füstölt húsok, kolbász és hurkák is tartalmazhatják.

Ezek a cikkek is érdekelhetik 

A gyerekek fejletlen immunrendszere

A kisgyermekek értelen bélflórájuk miatt különösen érzékenyek a különböző fertőzésekre. Ha a Clostridium botulinum nevű kórokozók a szervezetükbe jutnak, a bélben elszaporodnak és erős méreganyagot termelnek. A bél nyálkahártyán ez a méreganyag a szervezetbe jut és a már említett súlyos tüneteket váltja ki.

Hány éves kortól biztonságos a méz gyerekeknek?

Az immunrendszer érése miatt a szakemberek csak 1 éves kor után javasolják a méz bevezetését a gyermek étrendjébe.

„Egy évnél fiatalabb csecsemők és kisgyermekek esetében tehát kerüljük a méz hozzáadásával készült sütemények fogyasztását, és ne adjunk mézes teát sem, semmi olyasmit, ami mézet tartalmaz. Ez alól kivételt képeznek az élelmiszeripar által előállított termékek. Megfelelő nyomáson és a megadott ideig, 120fokon történő hőkezelés hatására a Clostridium baktériumok elpusztulnak.”

Mézeskalács recept méz nélkül

mézeskalács méz nélkülA Mentes Receptek blogon található recept alapján finom glutén-, laktóz- és cukormentes mézeskalácsot készíthetünk, méz nélkül, az alábbi hozzávalókból:
- 80 g cirokliszt
- 80 g gesztenyeliszt
- 10 g útifűmaghéj
- 2 db „S” méretű tojás
- 40 g vaj (laktózmentes)
- 40 g xilit
- 20 g eritrit
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
- + liszt a nyújtáshoz
A recept elkészítésének leírása, az alábbi linkre kattintva érhető el:

https://mentesrecept.blog.hu/2016/12/21/mezeskalacs_keksz_sutipecsettel

 

Téma szakértői

Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
Dr. Potecz Györgyi

Dr. Potecz Györgyi

tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. habil. Réthy Lajos PhD

Dr. habil. Réthy Lajos PhD

felnőtt- és gyermek-allergológus, immunológus, gyermekgyógyász

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Segítségét szeretném kérni tejallergiával kapcsolatban. 4 hós a kislányom. Anyatejes, de kezdetektől nagyon kevés a tejem. Néha sikerült álmában megetetnem tápszerrel (Milumil HA), de éberen teljes mértékben elutasítja. Sajnos nagyon keveset hízik, volt, hogy 10 napig stagnál a súlya, van, hogy 5 nap alatt 30-g-ot hízik. Ez úgy gondolom nem megfelelő. Szép súllyal született, 3650 g-mal, jelenleg 5690 g. 4 hós volt november 4-én. Semmilyen tápszert nem fogad el, már többfélét próbáltunk, többféle cumival. Próbáltam az anyatejet is növelni, sajnos sikertelenül. Voltam vele vérvételen, minden eredménye jó. Vizelet negatív. Szív uh, hasi uh rendben. Viszont 10 napja rettentően folyik az orra és csúnya, zöldes, nyálkás, bűzös a széklete. Ez lehet tejallergia? Érdemes gyógytápszert használni? Ha igen, melyiket? A gond az, hogy ezek a tápszerek nem finomak. Ha a finomabb tápszereket nem fogadta el, akkor hogy fogom tudni megetetni??? Számomra ez a fő kérdés.Próbáltunk bejelentkezni gasztroenterológiára, de azt mondták egyszeri találkozással ezt nem tudják kivizsgálni, be kell feküdnünk a kórházba. (amit annyira nem szeretnék) Ön mit javasol addig? Ugyanis november végére kaptunk a kórházba időpontot, de addig a kislányomnak valamit ennie kéne.
Köszönettel: Szendrői Zsófi

Kedves Édesanya!

Amíg eljut kivizsgálásra a háziorvos széklet vizsgálatot csinálhat, mivel első lépésben ki kell zárni a bélfertőzést, és az anyatej pótlására Pregomin

(terápiás tápszert) adjanak. A tápszert a háziorvos is felírhatja kedvezményes támogatással ha erre szüksége van a kisbabának.



Üdvözlettel



Dr. Polgár Marianne

gyermkeorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Komoly betegséget is jelezhet a nyelési probléma!

Komoly betegséget is jelezhet a nyelési probléma!

Az első tünete gyakran a nyelési nehézség, vagy fájdalom. Az esetek többségében reflux okozza, de a nyelőcső gyulladását több tényező is kiválthatja, kezelni ezért minden esetben az alapbetegséget kell. A kivizsgálással kapcsolatban dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

További részletek
Székrekedés, hasmenés, puffadás? Az IBS korunk betegsége

Székrekedés, hasmenés, puffadás? Az IBS korunk betegsége

Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma egy emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek kivizsgálása orvosi feladat, kezelése viszont a páciens aktív közreműködését igényli. Dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos hívta fel a figyelmet az ezzel kapcsolatos tudnivalókra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!