Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Mikortól adhatunk mézet gyerekeknek?

Dr. Polgár Marianne PhD Módosítva: 2020.02.19 07:51

A mézeskalács az ünnepi menü fontos része, ám az édesanyákban gyakran felmerül a kérdés, vajon adhatnak-e a népszerű karácsonyi édességből gyermeküknek? Dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa segít eligazodni ebben a kérdésben.

Kórokozó a mézben

A mézben természetes módon előfordulhat a Clostridium botulinum nevű baktérium, amely a botulizmus nevű súlyos ételmérgezés okozója. Az izomgörcsöket és izombénulást okozó baktériumot a méz mellett többek közt a talajtól nehezen megtisztítható zöldségek és a szakszerűtlenül tartósított háztáji füstölt húsok, kolbász és hurkák is tartalmazhatják.

Ezek a cikkek is érdekelhetik 

A gyerekek fejletlen immunrendszere

A kisgyermekek értelen bélflórájuk miatt különösen érzékenyek a különböző fertőzésekre. Ha a Clostridium botulinum nevű kórokozók a szervezetükbe jutnak, a bélben elszaporodnak és erős méreganyagot termelnek. A bél nyálkahártyán ez a méreganyag a szervezetbe jut és a már említett súlyos tüneteket váltja ki.

Hány éves kortól biztonságos a méz gyerekeknek?

Az immunrendszer érése miatt a szakemberek csak 1 éves kor után javasolják a méz bevezetését a gyermek étrendjébe.

„Egy évnél fiatalabb csecsemők és kisgyermekek esetében tehát kerüljük a méz hozzáadásával készült sütemények fogyasztását, és ne adjunk mézes teát sem, semmi olyasmit, ami mézet tartalmaz. Ez alól kivételt képeznek az élelmiszeripar által előállított termékek. Megfelelő nyomáson és a megadott ideig, 120fokon történő hőkezelés hatására a Clostridium baktériumok elpusztulnak.”

Mézeskalács recept méz nélkül

mézeskalács méz nélkülA Mentes Receptek blogon található recept alapján finom glutén-, laktóz- és cukormentes mézeskalácsot készíthetünk, méz nélkül, az alábbi hozzávalókból:
- 80 g cirokliszt
- 80 g gesztenyeliszt
- 10 g útifűmaghéj
- 2 db „S” méretű tojás
- 40 g vaj (laktózmentes)
- 40 g xilit
- 20 g eritrit
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
- + liszt a nyújtáshoz
A recept elkészítésének leírása, az alábbi linkre kattintva érhető el:

https://mentesrecept.blog.hu/2016/12/21/mezeskalacs_keksz_sutipecsettel

 

Téma szakértői

Dr. Mezei Györgyi

Dr. Mezei Györgyi

gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Brezán Edina

Dr. Brezán Edina

bőrgyógyász és kozmetológus szakorvos
Szögi Mónika

Szögi Mónika

Dietetikus

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
7 hónapos a kisfiam, kezdettől tápszeres. 4 hónaposan elkezdtük a hozzátáplálást. Az utóbbi időben, kb 1-1,5 hónapja a széklete olyan büdös, hogy a body és az afelett lévő nadrág, sőt még a pihenőszék vagy hinta, amiben ül is átveszi az orrfacsaró szagot. Nem finnyáskodom, de tényleg iszonyatosan büdös. Először 1 hétig nem adtam neki az újonnan kapott beba2-es tápszert, hátha attól van, aztán a sinlacot, a héten a répát próbáltam nem adni neki, de ugyanolyan, és mindig az a bűz. Néha enyhébb a szag, de az ritka. Amúgy mindig kerek, kemény gyurma szerű a széklete. A színe általában sötét zöld és barna, valamikor kis bogyós. A répa és cékla színe visszaköszön benne. A védőnő azt mondja hogy próbáljam ki, hogy glutént nem adok neki. Így most azt fogom tesztelni. Tudna esetleg tanácsot adni, hogy baj lehet ez a bűzös széklet? Hova lehet fordulni ezzel?
Köszönettel: Andrea

Kedves Édesanya!

A széklet baktérium, gomba, emésztettség vizsgálata lenne az első lépés. Amennyiben a gyerek nem kapott eddig probiotikumot azt kellene megpróbálni adni. Szerintem fölösleges elvonni a glutént az étrendből, a glutén nem szokott ilyen különösen rossz szagú székletet okozni. A feltűnően szokatlan szagú széklet mindezek mellett anyagcsere vizsgálatot is szükségessé tehet.



Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

Szúnyog-, méh- darázscsípés - mi számít allergiás reakciónak?

A jó idővel egyre gyakrabbá válnak a szabadtéri programok, kicsik, nagyok egyaránt sokat tartózkodnak a szabad levegőn. Ilyenkor számolnunk kell a rovarok jelenlétével is, amelyek csípése mindig kellemetlen, és egyes esetekben veszélyes is lehet. De vajon a viszketés, a duzzanat már allergiát jelez? Lehetünk allergiásak a szúnyogcsípésre és darázs szúrására is? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, gyermektüdőgyógyász válaszolt a leggyakoribb kérdésekre.

További részletek
Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Gondolta volna, hogy az allergiája miatt is fájhat a gyerek füle?

Fáj a torka, nyitott szájjal alszik, esetleg még a füle is fájdalmas, bedugult? A gyermekkori megfázásos panaszok nagyon gyakoriak, azonban, ha nem múlnak el néhány nap alatt, érdemes lehet az allergia irányában is gondolkodni. Dr. Balogh Ádám MSc PhD, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus elmagyarázta, hogyan vezethet az allergia fülkürthuruthoz, középfülgyulladáshoz.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK