Hasfájás, puffadás, kiütések, bőrpír, foltok a bőrön – néhány olyan visszatérő tünet, aminek szeretnénk tudni az okát, de gyakran mire gyermekünkkel orvoshoz jutunk, már elmúlnak a panaszok. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy ilyen esetekben segítség, ha tüneti naplót vezetünk, mielőtt újra szakemberhez fordulunk.
A gyermekkori allergiás tünetek változatos formában jelentkezhetnek. Előfordulhat, hogy egy panasz tartósan jelen van - például a gyermek bőre extrém száraz, vagy ekcémás. De gyakran adódik olyan – például visszatérő csalánkiütés vagy egyéb bőrtünetek - helyzet is, hogy mire orvoshoz kerül, már nincs látható jele.
„A leggyakoribb ilyen eset a bőrtünetek kapcsán fordul elő. Amikor a szülő bejelentkezik a vizsgálatra, még látszanak a gyermek tünetei, de mire az orvoshoz ér, már nyoma sincs. Ilyen esetben érdemes fotót készíteni, amelyen látható az elváltozás, de sok esetben – a fénykép minősége vagy a fényviszonyok miatt – ez alapján sem jutunk lényegesen előrébb a kivizsgálásban. Ilyenkor – és sok esetben az orvosi vizitet követő időszakban is – tüneti napló vezetését szoktuk kérni a szülőktől, mert ez az, ami valóban segítséget nyújt a diagnózis megállapításához.”
Meghatározása szerint a tüneti napló olyan egyszerű eszköz, amelyet a betegek a tünetek meghatározott időtartamú, szervezett módon történő rögzítésére használhatnak a diagnosztikai és terápiás folyamat elősegítése érdekében. A beteg fő panasza és a napló vezetésének célja meghatározza a benne szereplő információk nagy részét. A legfontosabb részei általában a tünetek időzítése, időtartama, a kapcsolódó tünetek, kiváltók, enyhítő tényezők és életmódbeli megfontolások.
A klasszikus nyomtatott papír táblázat és füzetbe vezetett tüneti napló mellett léteznek elektronikus naplók és olyan alkalmazások is, amelyek segítenek a szükséges adatok rögzítésében. A mobil általában velünk van, ezért ez segítség lehet akkor, ha otthon felejtjük, vagy nincs épp kéznél a papír, ám számoljunk a használatuk közben esetleg felmerülő plusz költségekkel.
A tüneti naplók különbözőek lehetnek, attól függően, hogy mi a panasz, aminek az okát keressük. Ételallergia gyanú esetén például naponta szükséges kitölteni, egyértelmű jelezni, hogy volt-e tünet, mi volt a panasz és az milyen erősséggel jelentkezett.
Megjegyzésként mindenképp fontos beírni, hogy mikor jelentkezett a tünet – például milyen étel fogyasztását követően, vagy más okból – előfordult-e egyéb változás is a gyerek életében aznap, ami összefüggésben lehet a panaszaival.
Fontos, hogy mindent jegyezzünk fel, mert sokszor az apróbb részletekből áll össze a teljes kép, különösen, ha a gyermeknél szerteágazó tünetek jelentkeznek, vagy az elvégzett vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.
A naplónak a beteggel való közvetlen áttekintése javítja a terápiás kapcsolatot, az orvos-beteg kommunikációt, számos fontos, a diagnózishoz szükséges adatot közöl objektív módon. Fontossága ellenére több beteg sokszor mégis feladja a vezetését, különböző okokból:
Dr. Balogh Ádám azt javasolja, ha felmerül bármelyik probléma, vagy olyan ok, aminél fogva nem tudjuk a korábbi módon, rendszeresen vezetni a tüneti naplót, jelezzük kezelőorvosunknak.
„Mivel ez egy fontos eszköz a kivizsgálásban és a kezelésben, lényeges, hogy kitartóan folytassuk a vezetését. Probléma esetén keresünk más típusú tüneti naplót, vagy átbeszéljük a jelöléseket, hogy egyértelmű legyen. A tüneti napló fontos, hogy egyszerű és gyorsan vezethető legyen. Részletes magyarázattal vagy egy más típusú naplóval lehet segíteni, hogy ne maradjon el a továbbiakban sem az értékes adatok rögzítése.”
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekKeveset kellett várakoznunk. Az orvos nagy szakértelemmel rendelkezett, úgy éreztük hogy rendesen foglalkozik a problémánkkal.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.