Mire figyeljen, ha allergiásként indul futóversenyen?

Mire figyeljen, ha allergiásként indul futóversenyen?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2019.04.12 10:07

Az edzettség mellett az aktuális pollenhelyzet és időjárás is hatással lehet a teljesítményére. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus néhány pontban összefoglalta, mire figyeljünk a verseny előtt.

Mire figyeljen, ha allergiásként indul futóversenyen?Allergiásként, sőt asztmásként sem kell lemondani a rendszeres sportolásról, de oda kell figyelni, hogy jól beállított kezeléssel kezdjünk el mozogni. A jól beállított kezelés azt jelenti, hogy tünetmentesek vagyunk, éjjel nem zavar az orrdugulás, nyugodtan alszunk. Nappal sem tör ránk köhögési vagy tüsszögő roham, nem kínoz a szem- vagy orrviszketés, az allergiás tünetek tehát az életminőségünket nem befolyásolják. Megfelelő kezelés mellett még pollenszezonban is mozoghatunk a szabadban, igaz, hogy magas pollenkoncentráció mellett, szeles, meleg napokon inkább az edzőtermi edzést javasolt. Ám mivel azt, hogy a futóverseny idején hogyan alakul az időjárás, befolyásolni nem tudjuk, így jobb, ha extrém helyzetekre is felkészülünk.

Figyelje az aktuális pollenhelyzetet!

Allergiásként a versenyen nyújtott teljesítményünkre az aktuális napi pollenhelyzet is hatással lehet. Ebben az időszakban a főváros környékén az éger, a nyár, a szil, a kőris, a mogyoró és a tiszafafélék is tünetet okozhatnak. Aki a napokban indul versenyen, és allergiás valamelyik növényre, megfelelően beállított gyógykezelés nélkül könnyen kaphat tüsszögő vagy asztmás rohamot, ami miatt akár félre kell állnia, de az orrfolyás, orr- és szemviszketés is zavaró, miközben az ember az egyenletes mozgásra próbál koncentrálni.

Az időjárást is vegye számításba!

A pollenkoncentráció meleg, szeles napokon magasabb. Ha a verseny napján, vagy az azt megelőző napon esik, az eső „elmossa a polleneket”, az allergének koncentrációja ilyenkor rendszerint még alacsonyabb, így kedvezőbb az allergiások számára. Nem mindenkinek, hiszen az eső előtt, közben és után is jelentősen megemelkedhet a levegő páratartalma, ez sokaknál okoz nehézlégzést. A párás időjárás mellett megemelkedhet a gombaspórák koncentrációja is a levegőben, ami az arra érzékenyeknél allergiás tünetet okozhat. Ezeket nyilván mindenki kitapasztalja a felkészülés során, így a verseny napjára pontosan tudni fogja, hogy milyen időjárási körülmények mellett, milyen gyógyszereket kell a verseny előtt használnia, hogy a tünetei ne jelentkezzenek.

A verseny időpontja is sokat számít

A pollenkoncentráció nemcsak az időjárástól függ, egyes napszakokban is eltér. Városi környezetben, szeles napokon akár több féle pollen is tetőzhet délben. Kora reggel vagy este mindig alacsonyabb a levegőben szálló pollenmennyiség. A felkészülés során ehhez igazodhatunk, ám ha a verseny időpontja pont egy ilyen kényes időpontra esik, akkor erősebb tünetekre számíthatunk, így mindenképp érdemes allergológussal egyeztetni arról, hogy milyen hatékony készítményeket tud javasolni ilyen esetre.

Mit vigyen magával a versenyre?

- ha már az edzés során is használt pollenszűrő maszkot, a versenyen is segíthet csökkenteni a tüneteket.
- a napszemüveg, a szem körül zárt védőszemüveg szintén hasznos eszköz a szembe jutó pollenek ellen.
- ha hosszabb távon indulunk, az arcunkat, orrunkat jó, ha időnként áttöröljük nedves kendővel, hogy az izzadtságra tapadt pollenektől megszabaduljunk.
- verseny előtt használjuk a bevált gyógyszereinket, a kezelőorvossal egyeztetett, időjárás és aktuális pollenhelyzet függvényében megadott módon.
- verseny után alapos arcmosás, tengervizes orrspray használata is javasolt.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning 
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

    Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!

    Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Távkonzultáció (telefonos): szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Vérteszt alapján házipor allergiában szenvedek: a házipor IgE érték magas lett, ellenben negatív lett a teszt a kétféle poratkára (pterony,farinae). Létezik immunterápia az allergiámra?

Köszönöm válaszát:
Berki Andrea

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Berki Andrea !

Ilyen lelet mellett nincs értelme az immunterápiának.
Egy új diagnosztikai módszer, a komponens alapú molekuláris diagnosztika segítségével kellene pontosítani.
Ha nem az egész panelt, hanem célzottan csak a poratka komponenseket nézzük, a vizsgálat 10 000 Ft-ba kerül + 2000 Ft a vérvétel díja .

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Rámutatott összefüggésekre

"A doktornő nagyon kedves, és türelmes volt, minden leletemet egyesével átnézte, rámutatott olyan összefüggésekre, amikre eddig mások nem, és érthetően el tudta magyarázni azokat. Bár a megoldás a problémámra nem nála lesz, hanem gasztroenterológusnál, de a tüneteim enyhítésén tudott segíteni és ajánlott megfelelő szakembert."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK