Pollenek és fertőzés is okozhatja, ha allergiaszezonban vörösek, égnek és viszketnek a szemeink. Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás tüneteiről és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
A kötőhártya egy olyan vékony hártya, ami a szemgolyót és a szemhéj belső oldalát borítja. Felfogja a szemünkbe jutó apró szennyeződéseket, kórokozókat és a polleneket is. A vékony hártya könnyen begyulladhat már attól is, ha piszkos kézzel megdörzsöljük a szemünket. Allergiásoknál további megpróbáltatást jelent a pollenszezon, ekkor ugyanis a virágpor, ami a levegőben terjed, szintén okozhat kellemetlen tüneteket.
„ Ha mindig az évnek egy adott időszakában jelentkeznek a tünetek, akkor valószínű, hogy egy bizonyos növény pollenszórásának köze lehet a kötőhártya gyulladás kialakulásához. Allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás esetén a szemek viszketnek, vörösek, könnyeznek, jellemző a nem gennyes váladékozás és szemhéj duzzanat is kialakulhat. Ha a tünetek egész évben jelentkeznek, akkor felmerül kiváltó okként a lakáson belüli allergének - például háziállatok szőre – szerepe.”
Az allergén növény pollenje megtapad a kötőhártyán, ennek hatására a szervezetben gyulladást keltő anyagok – például hisztamin – felszabadulása kezdődik meg. Az orrnyálkahártya ereinek tágulása az orrnyálkahártyán orrdugulást, orrfolyást okoz, a szemben pedig az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteinek megjelenéséhez vezet.
Ha a kötőhártya-gyulladást valamilyen, a szembe került kórokozó idézi elő, akkor nagyon fontos a mielőbbi kezelés. Az allergiás eredetűvel szemben ugyanis a kötőhártya-gyulladás ezen típusa nem csak kellemetlen, de nagyon fertőző is, közösségben gyorsan terjed.
„Lényeges különbség az allergiás eredetűvel szemben, hogy a kórokozó által okozott kötőhártya-gyulladás miatt a szemből gennyes váladék is ürül. Jellegzetes még, hogy a fertőzés tünetei rendszerint csak az egyik szemen jelentkeznek. Az allergia pedig mindkét szemnél egyformán tüneteket okoz.”
Ha tehát azt látjuk, hogy a szemből gennyes váladék is ürül és a tünetek csak az egyik szemet érintik, akkor nagy valószínűséggel fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladással van dolgunk, amivel szemészhez kell fordulni. Ha a tünetek mindkét szemet érintik és inkább vizes, könnyezés jelentkezik és nem gennyes váladékozás, akkor valószínűbb, hogy allergia áll a háttérben. A kezelésben ilyenkor allergológus tud segíteni. Allergia vizsgálatot végeznek, amivel meg lehet határozni, hogy mi az az allergén, ami a tüneteket kiváltja. Ha a szemtünetek mellett egyéb szénanáthás tünetek is jelentkeznek, akkor szteroid orrspray és antihisztamin készítményeket kell szedni. A viszketés és a könnyezés ellen gyulladáscsökkentő szemcseppeket kell használni.
Aki tartós megoldást szeretne, választhatja az allergén specifikus immunterápiát. A kezeléssel 3-5 év alatt, akár 10-12 évre is meg lehet szüntetni az allergiás tüneteket. A javulás már a kezelés első évében is jelentős, különösen az orr- és szemtünetek terén.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!
Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok