Puffadás ellen

Puffadás ellen

Létrehozva: 2023.03.28 09:04 | Módosítva: 2023.04.04 13:54

Nehezen tudja begombolni a nadrágját, pedig alig evett egész nap? Kellemetlenül feszül a hasa? Nem tudja mi okozhatja ezt a feszítő, mindennapokat kellemetlenné tevő érzést a hasába? Igen, sajnos számos ember küzd a puffadás tüneteivel, mely szinte népbetegséggé vált mára.

 

Puffadás ellen - Tartalom

Mi az a puffadás?

Mi okozhatja a puffadást?

Puffadás kivizsgálása

Puffadás elleni kezelés

10 tipp a puffadás ellen

Hosszútávon fennálló puffadás lehetséges következményei

Puffadás elleni szolgáltatásaink

  • allergia vizsgálat (244-es nanotechnológiás allergia teszt, Prick teszt, epicután teszt, vértesztek, allergia terhelések)

  • Helicobacter pylori kilégzés teszt

  • kiegészítő vizsgálatok (légzésfunkciós vizsgálat, MR, CT, Rtg, 3DCT, endoszkópos vizsgálat)

  • kezelések (immunterápia, gyógyszeres-kezelések, gyógytorna, homeopátia, rhinolight és egyéb alternatív kezelések)

Mi az a puffadás?

A puffadás az a kellemetlen érzés, amikor a hasban túlzott mennyiségű gáz halmozódik fel, ami feszültséget, teltségérzetet, nyomást és fájdalmat okozhat a hasüregben. A puffadás leggyakoribb tünetei közé tartozik a hasi feszültség, a duzzanat, a teltségérzet, a hasi görcsök, a hasmenés és a székrekedés. A puffadás hátterében számos egyéb kórkép állhat, azonban leggyakrabban a táplálkozással áll összefüggésben.

Ha Ön is rendszeresen tapasztal puffadást, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, hogy kiderítsék a pontos okát és megfelelő kezelést kapjon a puffadás ellen.

Mi okozhatja a puffadást?

A puffadást számos dolog okozhatja, azonban a leggyakoribbak az alábbiak.

  • Rossz étkezési szokások: A túlzott zsír és cukorfogyasztás, gyorsételek, az üdítőitalok, a feldolgozott élelmiszerek, a túlzott sófogyasztás és az édességek fogyasztása puffadást okozhat. Ezért fontos a rendszeres, megfelelő rost, zöldség és gyümölcs tartalmú étrend kialakítása.
  • Kevés folyadékbevitel: Tartós, nem elégséges vízbevitel is vezethet puffadáshoz.
  • Ételintolerancia: Az ételintolerancia olyan állapot, amikor az emésztőrendszer nem tud megfelelően megemészteni bizonyos élelmiszereket, például a laktózt, a glutént, a tejtermékeket, a gabonákat, a hüvelyeseket, a cukrot stb. Ez az állapot puffadást, hasmenést, hasi fájdalmat és más emésztőrendszeri tüneteket okozhat.
  • Stressz: A stressz a szervezetben hormonális változásokat okozhat, ami hatással lehet az emésztőrendszerre is. A stressz puffadást, hasi fájdalmat és egyéb hasi tüneteket okozhat.
  • Székrekedés: Ha a széklet túlzottan sokáig tartózkodik a vastagbélben, akkor a baktériumok gázt termelnek, ami puffadást okozhat.
  • Alkohol- és dohányzási szokások: Az alkoholfogyasztás és a dohányzás is puffadáshoz vezethet, mivel a dohányzás és az alkoholfogyasztás korlátozza az emésztőrendszer normális működését.

Ezek csak néhány példa a puffadás okaira. Ha a puffadás tartós vagy súlyos tüneteket okoz, akkor érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, hogy kiderítse a pontos okát és megfelelő kezelést kapjon.

Puffadás kivizsgálása

Ha tartós vagy súlyos puffadással küzd, érdemes mihamarabb felkeresni egy orvost, hogy kivizsgálja a problémát. Az első kulcsfontosságú lépés a pontos kórelőzmény felvétele, amely során a kezelőorvos informálódik, hogy mikor jelentkeztek először a puffadás tünetei, milyen étrendet követ, milyen gyógyszereket szed és milyen egyéb tüneteket tapasztal.A fizikai vizsgálat során az orvos megvizsgálja a hasat, keresi a puffadásra utaló jeleket, mint például a feszült, kemény vagy fájdalmas has jelenlétét. Szükséges lehet egy vérvétel is egy teljes vérképhez, hogy az esetlegesen fennálló gyulladásokat, egyéb betegségekre utaló jeleket is kivizsgálják. A vérkép mellett diagnosztikai értékű a székletvizsgál is, melyet a bélfertőzések és az emésztőrendszeri problémák kizárására használnak. Ezenfelül az allergiavizsgálat segít kideríteni, hogy a háttérben áll-e intolerancia vagy allergia bizonyos ételek, összetevők iránt. Emellett a non-invazív diagnosztikai vizsgálatok, mint az ultrahang, röntgen vagy CT vizsgálat elvégzése is fontos, hogy megvizsgálják a hasüreget és kizárják az esetleges hasüregi betegségeket. Végül, de nem utolsósorban az endoszkópos vizsgálat, amely során az orvos egy vékony, flexibilis csövet helyez a szájon keresztül a gyomorba és a belekbe, hogy közelebbről is megvizsgálja az emésztőrendszeri problémákat.

Puffadás kezelése

Az alapos kivizsgálás és pontos diagnózis felállítása elengedhetetlen a puffadás elleni terápiájának kialakításánál. Általában a puffadás kezelése az alábbiakat foglalhatja magában.

  • Helyes étkezési szokások: Puffadás ellen kerülni kell az olyan ételeket, amelyek puffadást okoznak, mint a hüvelyesek, a káposztafélék, a cukor, a szénsavas italok, a kávé és az alkohol. A puffadás elleni diéta során ajánlott a rostban gazdag ételek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztása.
  • Székrekedés kezelése: A székrekedés gyakran áll a puffadás hátterében. Puffadás ellen az étrend módosítása mellett, nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszon, és rendszeresen mozogjon.
  • Stressz kezelése: A stressz csökkentése szintén fontos, mert a stressz növeli a gyomor- és bélrendszeri tüneteket. A stressz kezelésének számos módja van, beleértve a mély légzési technika elsajátítását, a meditációt, a jóga gyakorlását vagy a stressz kezelésére szakosodott szakember felkeresését.
  • Gyógyszerek: Ha a puffadás súlyosabb, akkor számos gyógyszer áll rendelkezésre a puffadás ellen. Ilyenek lehetnek például a bélműködést javító gyógyszerek, a bélgörcsök enyhítésére szolgáló gyógyszerek, vagy a probiotikumok.

Ha a puffadás tünetei tartósak, súlyosak vagy egyéb tünetekkel járnak, mint például hasi fájdalom, hányás, vagy véres széklet, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a pontosabb kivizsgálás és puffadés elleni kezelés érdekében.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

10 tipp a puffadás ellen

A hétköznapi puffadás - mely hátterében nem áll kóros szervrendszeri elváltozás - könnyen elkerülhető egy-két életmódbeli változtatással, kis odafigyeléssel. Íme 10 tipp, melyeket érdemes betartani, hogy megelőzzük a mindennapi életet kellemetlenné tevő puffadást.

Táplálkozzon sokszínűen a puffadás ellen!

Közismert, hogy az egyoldalú táplálkozás, sok feldolgozott élelmiszer és szénhidrát fogyasztása lelassítja az emésztés és kiválasztás folyamatát, így az emésztőrendszer és a vesék is “pihennek”. Azonban ez a “pihenés” hosszútávon emésztőrendszeri problémákhoz vezethet, mint például puffadás, székrekedés vagy akár gyomorégés, illetve a vizelet kiválasztásának lassulása magas vérnyomáshoz és vizelet pangáshoz vezethet. Fontos a kiegyensúlyozott, vegyes étkezés követése, megfelelő rostfogyasztás, kedvező hatású olajak használata és a napi zöldség, gyümölcs bevitel betartása a puffadás ellen.

Kerülje a szénsavas italokat a puffadás ellen!

A szénsavas italok köztudottan felpuffasztanak, ugyanis a bennük található gáz kitágítja a beleket. Emellett számos egyéb adalékanyag is található a szénsavas italokban, melyek szintén érdemes kerülni a puffadás ellen.

Kerülje az alkoholfogyasztást és a dohányzást a puffadás ellen!

Az alkoholfogyasztás számos egyéb szervkárosító hatása mellett, a belekre is hatással van, lassítja azoknak a mozgását, így székrekedéshez puffadáshoz vezethet. Kerülje ezeket a puffadás ellen.

Naponta többször étkezzen, de ne túl sokat egyszerre!

A rendszeres, kis adagú étkezések is segítenek a puffadás elleni küzdelemben. Egyszerre mindig kis adagok fogyasztása javasolt, napi 4-5 alkalommal, minél magasabb rosttartalommal, minél színesebb összetételben.

Stressz csökkentése a puffadás ellen!

Stresszhelyzetekben az energiát a szervezete a küzdelemre fordítja, azonban a megfelelő emésztéshez nyugalomra van szüksége a puffadás ellen. Hosszútávú stressz fennállása esetén a táplálékok sokáig vannak az emésztőtraktusban, így erjedni, rothadni kezdenek, mely puffadáshoz vezethet.

Mozogjon rendszeresen a puffadás ellen!

A rendszeres testmozgás az egészség kialakításának egy alappillére. A mozgás az összes szervrendszerre kedvező, jótékony hatással bír, így az emésztőrendszerre is. A rendszeres testmozgás enyhíti a hasi feszültséget, elősegíti az emésztés, csökkenti a stresszt és segíti a vér újraeloszlását, így friss vérhez jutnak az egyes szervrendszerek.

Több rost a puffadás ellen!

A székrekedés áll a gyomorpuffadás hátterében számos esetben, mely feloldásában segítnek a rostok. A zöldségek, gyümölcsök, frissen facsart gyümölcslevek, teljes kiörlésű gabonák, müzlik megfelelő rostot tartalmaznak a napi rostbevitel fenntartásához. Érdemes olyan rost forrást választani, melyben mind vízben oldható, mind vízben oldhatatlan rostok megtalálhatóak.

Csípős, túlfűszerezett ételek kerülése a puffadás ellen!

A túl sok fűszert tartalmazó, túl ízesített élelmiszerek hatására több gomorsav fog termelődni, ami irritálhatja a gyomor nyálhártyát, illetve puffadáshoz vezethet.

Óvatosan a rágógumival a puffadás ellen!

A folyamatos rágógumizás közben levegőt nyelünk, ami levegő beszorul a beleinkbe és felesleges terhelést, felfúvódást, puffadást okozhat.

Mesterséges édesítőszer kerülése a puffadás ellen

A mesterséges édesítőszerekkel dúsított élelmiszerek megterhelik az emésztőtraktust, így ezek túlzott fogyasztása is puffadáshoz vezethet.

Kapcsolódó cikkünk

Felszívódási zavar: ilyen tünetek utalnak rá

A táplálkozás során bevitt ételeket először megemésztjük, majd - röviden összefoglalva - a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek a tápcsatornából felszívódnak. A felszívódási zavar során ez a folyamat valamilyen okból nem megy végbe tökéletesen, ezt pedig különböző tünetek jelzik.

Hosszútávon fennálló puffadás lehetséges következményei

Bár a puffadás általában nem jelent komoly egészségügyi kockázatot, hosszútávon fennállása esetén bizonyos szövődmények kialakulhatnak.

Fájdalmas bélgörcsök: A tartós puffadás növelheti a bélgörcsök kockázatát, amelyek fájdalmasak lehetnek és kellemetlenséget okozhatnak.

Gyulladásos bélbetegségek súlyosbodása: Azoknál az embereknél, akiknél gyulladásos bélbetegség van (például Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa), a puffadás súlyosbodást okozhat és növelheti a tünetek súlyosságát.

Reflux betegség: A tartós puffadás nyomást gyakorolhat a gyomorra, és növelheti a reflux betegség kockázatát, amely fájdalmat és kellemetlen érzést okoz a mellkasban.

Bél akadály: A puffadás kiváltó okától függően az érintett személynél bél akadály alakulhat ki, amely súlyos tüneteket okozhat, és azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.

Étvágytalanság és alultápláltság: A tartós puffadás súlyosbodhat, ha az érintett személynek nincs étvágya vagy nem tud rendesen étkezni, amely hosszabb távon alultápláltságot okozhat.

A tünetek időben történő kivizsgálása és kezelése segít a lehetséges szövődmények kialakulásának megelőzésében.

Téma szakértői

Dr. Sárdi Krisztina

Dr. Sárdi Krisztina

belgyógyász, gasztroenterológus
Dr. Hidvégi Edit PhD

Dr. Hidvégi Edit PhD

gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gasztroenterológus, pulmonológus
Dr. Németh Aliz

Dr. Németh Aliz

gasztroenterológus, hepatológus

Hírek

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek
Pollenallergia vagy reflux kínozza?

Pollenallergia vagy reflux kínozza?

A szokatlanul enyhe februári időjárás miatt a pollenszezon már most elkezdődött. Ha reggelente hátsó garatfali csorgást tapasztal, krákogó köhögésre és torokirritációra ébred, könnyen hiheti azt, hogy allergiás panaszokkal küzd. Pedig elképzelhető, hogy valójában néma refluxa van – tudtuk meg dr. Sárdi Krisztinától, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus szakemberétől, aki azt is elmondta, hogy a célirányos kezeléshez fontos tisztázni a kiváltó okokat.  

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok