A stressz és a szorongás jelentős hatással lehet az ember gyomor és bélrendszerének egészségére. Honnan ismerhetjük fel, hogy a stressz okozza a hasmenést, és mikor állhat valamilyen betegség a háttérben? Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mikor forduljunk orvoshoz.
A hasmenés laza, vizes székletet jelent. Azon túl, hogy a beteg gyakran látogatja a mellékhelyiséget, egyéb panaszai – hasfájás, görcsök - is jelentkezhetnek. A hasmenés lehet akut, mely 1-2 napig tart. Ilyen esetben a tünetek diéta és folyadékpótlás mellett rendszerint orvosi kezelés nélkül is megszűnnek. A krónikus hasmenés ezzel szemben 4 vagy több héten át is tarthat. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, hogy meghatározzuk a kiváltó okot. A hasmenés ugyanis csak egy mögöttes probléma tünete, nem pedig önmagában betegség.
A stresszre adott reakció az egész szervezetben különböző folyamatokat indít el. Hatására megemelkedik például a pulzus és a vérnyomás, de az agy stresszjeleket küld a gyomor- és bélrendszer területére is. Ezt a gyomrunkban is érezzük, ismerős lehet egy fontos találkozó vagy vizsgadrukk idejéről. A stresszhormonok hatására emellett felgyorsul a vastagbél mozgása, ennek eredménye a hasmenés.
Ha a hasmenést a stressz okozza, akkor rendszerint egyéb stressz-tünet is jelentkezik a betegnél. Ilyen például a fejfájás, izomfeszültség, nyugtalanság, ingerlékenység, túlterheltség érzés, lehangoltság, alvási problémák és a nemi vágy csökkenése. Amennyiben ezek közül egy vagy több is előfordul a hasmenés mellett, akkor kiváltó okként gondolni kell a stressz lehetőségére is! Jellemző, hogy a stressz okozta hasmenés általában megszűnik, miután a stresszes esemény elmúlt.
A krónikus hasmenés kivizsgálását nem szabad elhanyagolni, mert a beteg életminőségét negatívan befolyásolja, és komoly betegségeket is jelezhet. A gyakori hasmenés miatt a beteg egyre többet stresszel, ha el kell mennie otthonról, így az alapbetegség és a fokozott stressz miatt még inkább romlik az állapota.
A krónikus hasmenés kivizsgálása során alaposan kikérdezzük a beteget. A tünetei és elmondása alapján határozzuk meg a további kivizsgálás irányát – magyarázza dr. Németh Alíz. Kiváltó ok lehet például ételintolerancia, gluténérzékenység, felszívódási zavar, irritábilis bél szindróma (IBS), gyulladásos bélbetegség (IBD) pajzsmirigy túlműködés és bélrendszeri daganat is.
Ha a kivizsgálás során nem lehet kimutatni olyan rendellenességet, elváltozást, amely a gyakori hasmenést okozhatja, és egyéb stressz-tünet is jelentkezik a betegnél, akkor az orvos életmódváltást, pszichológus bevonását is javasolhatja a kezelésbe a stressz és a szorongás kezelésére.
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Májat érintő problémák:
Rendelés típusa:
Ellátás:
Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság és a kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.
A nyári időszakban jelentkező náthás tüneteket hajlamosak vagyunk a túl hideg klímára, fagyira vagy huzatra fogni. Kisgyerekeknél pedig még ritkábban gondolunk szénanáthára, pedig pollenallergia már akár 2-3 éves korban is kialakulhat. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, az Allergiaközpont orvosa összefoglalta, milyen árulkodó jelei lehetnek annak, ha nem egy elhúzódó náthával van dolgunk.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok